2016 yılı Biçerdöver Bakımları

Evet arkadaşlar sezonun yaklaşmasıyla beraber biliyorsunuz hasatlarımızı yapmak için hepimizde heyecanlı hazırlıklar başladı sizler ne durumdasınız hazırlıklar tamammı :) Bu konu altında hepberaber sezon için yaptığımız hazırlıkları ve değişiklikleri paylaşalım.

İlk olarak ben başlayayım.. Servis yolundayız :)

VaoVzy.jpg

nMz7N5.jpg

v5kENm.jpg

1v1yZY.jpg

LAkaRa.jpg

Bunlarda servisteki diğer modellerden kareler :)

Sağdaki canavar faz 1 1994 model soldakisi faz 2 2001 model :) Self level sieve (oynar elek) standart :) [MENTION=55452]islam doğan[/MENTION]

v5kEWR.jpg

1v1yOD.jpg

7g9k3v.jpg

Biso kanola tertibatı entengre edilmiş 6080

rMWQzM.jpg

LAka51.jpg

Pk8qJQ.jpg

New Holland servisleri self servis galiba:) . Bizimkiler gelicez dediler ama daha gelmediler. Arayıp yoklamak lazım bunları unutmasınlar aklıma geldi iyi oldu. Vakit yaklaşıyor ufaktan bakımlara başlamak gerek.

Starbucks :D

Sağına solunada detaylı baksınlar görmedğimiz bişeyler olabilir diye ayağa götürdüm çokta uzak değil 25 km.

Arada arayıp yokla ilgi iste hatta gün al başka türlü o gün şugün bugün derken hasat vakti geliyor anlamıyorsun.

İlk servis bayi tarafından karşılanacak. Paralı olsaydı çoktan arayıp defalarca gelelim demişlerdi:) .

Ben sana söyleyim onlar parasını çoktan almışlardır şu hayatta bedava diye birşey yok :) Misal akıllı cep telefonunuz var bir uygulama indiriyosunuz nediyor ''Free'' hmm tamam ozamansa indirelim bir bakıyosun mesajlarına rehberine tüm resimlerine videolarına ulaşma izni istiyor onaylamazsan yüklemiyor şimdi üstünde sabaha kadar ''free'' yazsın bedavamı :) Oyüzden ben bedavaya inanmam çıkar olmadan kimse ticaret yapmaz dolayısıyla sen servisinin parasını çoktan ödedin rahat ol :)

Hayırlı olsun kolay gelsin :) sizde TC serisi hiç yok galiba bizde tcden başka makina pek yok bi ara 5070 di şimdi yeni kasa 5.80 olmuş etraf azda olsa CS var ama onlarda gidik tcden başka tutulan olmadı :)

Hebun nerelerdesin :) TC ler vardıda içerdeydi tamir alanını çekmedim dışarıda 2 içeride 3 tane TC vardı birazda telaşa geldi.

Ben sana söyleyim onlar parasını çoktan almışlardır şu hayatta bedava diye birşey yok :) Misal akıllı cep telefonunuz var bir uygulama indiriyosunuz nediyor ''Free'' hmm tamam ozamansa indirelim bir bakıyosun mesajlarına rehberine tüm resimlerine videolarına ulaşma izni istiyor onaylamazsan yüklemiyor şimdi üstünde sabaha kadar ''free'' yazsın bedavamı :) Oyüzden ben bedavaya inanmam çıkar olmadan kimse ticaret yapmaz dolayısıyla sen servisinin parasını çoktan ödedin rahat ol :)

O işin psikolojik tarafı tabikide onunda parasını aldılar. O makinayı getiren götüren herkes parasını aldı. Bu işler böyle oluyor. Var mı parasını almayan kimse. O zaman yapacak birşey yok.

Zaten öyle her sene servis çağırmam. Kendim yaparım bakımlarını.

O işin psikolojik tarafı tabikide onunda parasını aldılar. O makinayı getiren götüren herkes parasını aldı. Bu işler böyle oluyor. Var mı parasını almayan kimse. O zaman yapacak birşey yok.

Zaten öyle her sene servis çağırmam. Kendim yaparım bakımlarını.

Sen sadece kendine biçiyorsun sayılır öyle zırt pırt zincirdi kayıştı uğraşmazsın yağ filtre değişimi hariç servise gerek yok kendi kendine yetersin.

Aynen öyle her sene servis kapısına gidersek işimiz var. Her sene lüzumlu olarak değişmesi gereken aksamlar neler? Yanlızca motorun yağı ve filtreleri değişşe olur mu?

Hususi kullanıyosan çok değişiklik yapman gerekmiycek demektir düzenli olarak yağ değiştir yeter yağı değiştirceğin için filtrelerde o sene değilde 1 sene aksama yapsan dahi olur. Mesela benim şu durumda bile 1 sene yağlar 1 sene filtreler değişiyor 2 yılda bir sıra geliyor çok saat yaptıysam filtre zamanı yağıda değiştiriyorum.

Onun haricinde senin en çok üstünde durman gereken en çok çalışan şeyler yani nedir bıçaktır, şiştir, tabla zinciri, dane elevatör zinciri, helezon zinciri gibi aksaamları kontrol ederek duruma göre değiştirmen gerekir. Ana kayışlar sana uzun süre gider çabuk yıpranacak olanlar çok çalışan ince kayışlar bunların üstünde dur. Yıpranma durumu olan ucuz kayışları sezona girmeden al kayışın nezaman kopçağı belli olmuyor ama yedekte dursun. Ve makina ile işin bittiğinde kışın gergin bırakma hepsini gevşelt. İmkanın varsada makinayı takoza al lastik ömürleri doğrudan uzar. Açıkta kalan tüm pistonlarıda gres yağı ile ince bir tabaka halinde kapla paslanmasını önler piston paslanıp keçeyi bozmaz uzun süre hizmet eder. Boğaz gergilerinide sezona girmeden kontrol et zincir uzamışsa biraz ger boğazın taban sacını sürtme ile yemesin. Akülerini 2 senede bir şarj ettir.

• Beğen
Tepkiler: MUSTAFA361
Hususi kullanıyosan çok değişiklik yapman gerekmiycek demektir düzenli olarak yağ değiştir yeter yağı değiştirceğin için filtrelerde o sene değilde 1 sene aksama yapsan dahi olur. Mesela benim şu durumda bile 1 sene yağlar 1 sene filtreler değişiyor 2 yılda bir sıra geliyor çok saat yaptıysam filtre zamanı yağıda değiştiriyorum.

Onun haricinde senin en çok üstünde durman gereken en çok çalışan şeyler yani nedir bıçaktır, şiştir, tabla zinciri, dane elevatör zinciri, helezon zinciri gibi aksaamları kontrol ederek duruma göre değiştirmen gerekir. Ana kayışlar sana uzun süre gider çabuk yıpranacak olanlar çok çalışan ince kayışlar bunların üstünde dur. Yıpranma durumu olan ucuz kayışları sezona girmeden al kayışın nezaman kopçağı belli olmuyor ama yedekte dursun. Ve makina ile işin bittiğinde kışın gergin bırakma hepsini gevşelt. İmkanın varsada makinayı takoza al lastik ömürleri doğrudan uzar. Açıkta kalan tüm pistonlarıda gres yağı ile ince bir tabaka halinde kapla paslanmasını önler piston paslanıp keçeyi bozmaz uzun süre hizmet eder. Boğaz gergilerinide sezona girmeden kontrol et zincir uzamışsa biraz ger boğazın taban sacını sürtme ile yemesin. Akülerini 2 senede bir şarj ettir.

Bilgiler için çok teşekkür ederim. Kanola tablasını yaptırırken dikkatimi çekti tabla helezonu zinciri gevşekti. Onu gericem. Zincir yağlamak için havalı yağdanlık alıcam. İnce kayışların gevşetilmesi konusuna bende katılıyorum. Tablanın şanzıman kayışını söktüklerinde montaj pozisyonu şeklini almıştı. Dura dura şekli değişmiş. Arada sırada makinayı çalıştırıp rolantide batozu salıyorum. Tekerlekler içinde aslında çıkıp yolda gezmek lazım ama yer merkezi olunca olmuyor. Takoz yaptırdım kütükten 4 tekerlek için de önümüzdeki kış takoza alacağım. Yanlız takoz üstünde makinayı çalıştırsak titreşim sebebiyle takozlardan kayar mı makina? Makinanın şalterini işim bitince mutlaka kapatıyorum.

Bilgiler için çok teşekkür ederim. Kanola tablasını yaptırırken dikkatimi çekti tabla helezonu zinciri gevşekti. Onu gericem. Zincir yağlamak için havalı yağdanlık alıcam. İnce kayışların gevşetilmesi konusuna bende katılıyorum. Tablanın şanzıman kayışını söktüklerinde montaj pozisyonu şeklini almıştı. Dura dura şekli değişmiş. Arada sırada makinayı çalıştırıp rolantide batozu salıyorum. Tekerlekler içinde aslında çıkıp yolda gezmek lazım ama yer merkezi olunca olmuyor. Takoz yaptırdım kütükten 4 tekerlek için de önümüzdeki kış takoza alacağım. Yanlız takoz üstünde makinayı çalıştırsak titreşim sebebiyle takozlardan kayar mı makina? Makinanın şalterini işim bitince mutlaka kapatıyorum.

Rica ederim bişey değil. Bir şey olmaz çalışıtırabilirsin harmanlama sistemini çalıştırsan dahi düşmez. Şalteri hergün kapama ertesi günde çalışacağın garanti ise kalsın. 3 4 gün yatçağından eminsen ozaman kapa birde sezon bitiminde kapa.

• Beğen
Tepkiler: MUSTAFA361

Kolay gelsin, sarıları görünce( nh nin efsane tx serileri ) hasat sezonun yaklaştığını çok daha yakından hissediyoruz. 2 yıl aradan sonra tekrar Cx in o etkileyici turbo sesini dinlemek sanırım anlatılmaz yaşanır.Geçen yıl hasret kaldığımız zamanı unutturcak gibi duruyor :) Büyük bir heyecanla sezonun açılmasını bekliyoruz...!!!

Hebun nerelerdesin :) TC ler vardıda içerdeydi tamir alanını çekmedim dışarıda 2 içeride 3 tane TC vardı birazda telaşa geldi.

Buralardayım dolanıyorum :) nisanda bölge geneli yağış olmayınca hafiften nakavt olma moduna girip ses seda cıkmama moduna girmştim şükür mayısta yağış alıncaya yavaştan sesim cıkmama başladı.D bende bu sezon bicerdöver yok ama abimin var5070 bu yıl ikiledi bi 5070 daha aldı onun bakımında patoz takmasına yardımcı oldum şimdi yolladık makinaları urfada biçim başlamış oraya gittiler benide şoförlüğü istedi bi kaç kişi ama bende bu yıl mercimek var ve benim kendi makina olmayınca güzel bicen olmaz diye tekrar kaç yıl öncesine döndüm zıpkalı mercimek biçme makinası yürüyen patoz ayarlaması falan uğraşıyorum bicerdöver kadar olmasada onlarda baya yorucu :D sizdeki Biçerdöverlerde patoz bizdede patozsuz Biçerdöver yok nasip olursa umduğum gibi giderse şartlar 2017 sezonuna yakın tekrar bi makina almaya niyetlenicem secim konusunda kafanı ağırtabilirim yolda sarılardan geçilmiyor ama cxten yok ve anlayanda yok sorduğundada en ideal gene TC diyorlar bakalım daha cok var :) tekrar hem tarla sahipleri için hemde makina sahipleri için bereketli bi sezon olur inşAllah :)

• Beğen
Tepkiler: DuSTeRo