Torbalı artı yem nedir?

Başlıkta da yazdığı gibi Torbalı Artı yem diye fir üretim mevcut. İddiaya göre sadece bu yem yetiyor başka ot silaj radyon vs uğraşma yok derler. Kg si 0.32 tl ye geliyor. Kullanana yada bilgisi olan varmı?
Saygılar cümleten

Aynı firmayı ben de takip ediyorum. Birkaç defa iletişime geçtim bunlarla. Numune verelim dediler ama elimde kamyonetim olmadığı için gidip alamadım. Hiç yoktan 30 çuval alıp denemek istiyorum en kısa zamanda.

• Beğen
Tepkiler: freesad
Deriz ya her zaman bilgi tecrube imkan onemli buyuk basta.
Kaba ydmden razyon dengeli rasyon bu one cikmis
Imkanlar dedik bolgende varsa iyi uygun olur yoksa uzaktan getirirsin maliyet yükselir
Kaba yemi rasyon yapip vermek cok yeni birsey degil bunu başarılı işletmeler uyguluyor zaten
Kaba yemi torba ile almak yerine kendimiz silaj depolayabiliyormuyuz bu önemli
Kesif yemi de ayni kendimiz yapabiliyor muyuz yapaca k imkan varmi
Bilgi tecrube imkan dogal imkan eşittir para mazanmak
Imkan dedik ya video da bahsetmiş doga da kendiliginden yetişen hayvNlardan kendiliginden oluyorsa imkan vaf demek
Tasima su ile degirmen dondurmek zor
Hayvancilikta imkan acisi dan on arastiirma uygunluk olmazsa olmaz

Egede bu Arkadaşlar. İzmirde de olabilir. sahibinden.com da da satışına rastlamıştım. Artı silaj diye çıktı. şimdi belki yem de üretiyordur. Bir programda izlemiştim. İzmir bölgesinin, Pamuk artığı, Turunçgil artığı vb. o bölgede yetişen ürün artıklarından karma silaj yapıyor. Geçen sene portakalın kendisinin bile rezil edildiği bi ortamda adamın maaliyetini düşünün. Ayrıca kendi çiftliği de var orada denemeler de yapıyor. Bir nevi ar-ge gibi kullanıyor. Bi tane kızı var, onu da yanında çalıştırmaya başlamış, kendisi ürününü tanıtmayla uğraşıp, herhalde üretim işlerini ona devredecek. Afyon Şuhuta besicilere silaj verdiğini söylüyordu. Günlük 2 kilo canlı artıştan bahsediyor. Şuhutlu tanıyorum ama besicilik yapmıyorlar. tanıdığı olan varsa Forumda Şuhutlulara bi sorsun. Şuhuttaki besicilerden kullananlar var bu adamın silajını.

Ismet Hocaya ürünün analiz raporunu gonderdim, selluloz oranını cok duşuk oldugunu ot veya kaba yemlerle beraber kullanılması gerektipini soyledi. Aynı zamanda ürünün
enerji degeri 3000 protein oranı %8 kuru madde oranı %42 (Enerji silajı için) Tmr nin protein oranının %13 un altına indirilmemesi gerektiğinden de bahsetti. Dolayı ile rasyonda tek başına kullanılmaması gerek dedi.

Önemli bir nokta ise bu üründe vitamin ve iz minerallerde yok, bununda mutlaka eklenmesi gerek. Ben 2 padoguda deneme amaçlı enerji silajı kullanmayı düşünüyorum (200-400 kg arası). 3 kg %20 proteinli tahıl mix yem, 1 kg saman ve serbest olarak bu yemden. Tabi bu arada yem standartizasyonu, yemin devamlılıgı ve firmanın pek kurumsal gibi gozukmemesi beni endiselendiren bir konu.

200-350 arasını ortalama 275 kg olarak alırsak serbest saman ve besi yemi le gunluk maliyet 7 tl gibi oluyor. Diğerinde günlk maliye 5,4 tl gibi oluyor. Enerji ve protein degerleri
deneme ve diğer padoklarla birbirlerine çok yakın, eğer deneme padoklarındaki yüksek kaba yem oranından dolayı besi suresi artarsa bu aradaki maliyet farkı kapanıyor. Eşit devam ederse bu donemde 200 tl ye yakın bir avantaj sağlıyor. Eğer bu deneme padokları diğerlerinden geri kalmazsa bunu daha yüksek kilolara kadar devam ettiricem. Buzagılarımın 6. aya gelmesini bekliyorum. Daha 2 ayım var.

Sırf görmek için gittim 18 çuval aldım bursaya geldim. Diğer besicilerle yaptığımız incelemede gördükki kurumadde oranı%42 olunca arapadan yada kuru ottan daha pahalıya geliyor. Kuru maddesi %85 ve üzeri olan arpa tonu1000 tl iken bu yemin tonu800 tl ye geliyor (aynı kuru madde oranını tutturarak hesaplayınca) + üzerine mıtlaka protein istiyor o zamanda geleneksel rasyondan pahalıya gliyor. Ancak firma sahibi öok iddialı ve ürününe güveniyor. Üretim yerlerinde 50 baş her boydan mal var. Keçi eşşek de var. Hayvanlarının günlük kg alıımının en kötü zamanda bile 2 kg civarı olduğuju söylüyor. İnanmaayan noterle gelsin hergün baksın tartsın diyor.

Sırf görmek için gittim 18 çuval aldım bursaya geldim. Diğer besicilerle yaptığımız incelemede gördükki kurumadde oranı%42 olunca arapadan yada kuru ottan daha pahalıya geliyor. Kuru maddesi %85 ve üzeri olan arpa tonu1000 tl iken bu yemin tonu800 tl ye geliyor (aynı kuru madde oranını tutturarak hesaplayınca) + üzerine mıtlaka protein istiyor o zamanda geleneksel rasyondan pahalıya gliyor. Ancak firma sahibi öok iddialı ve ürününe güveniyor. Üretim yerlerinde 50 baş her boydan mal var. Keçi eşşek de var. Hayvanlarının günlük kg alıımının en kötü zamanda bile 2 kg civarı olduğuju söylüyor. İnanmaayan noterle gelsin hergün baksın tartsın diyor.
Teşekkürler Siz kendiniz aldığınız 18 cuval ile bir deneme yaptınızmı firma tek başına bu yemin yeterli olacağı iddasında

Ben aldıklarımı kuzulara veriyorum şuanda. Islakken yemiyorlar ama kurumaya yakın yemeye başlıyorlar. Büyükbaşa verme şansım olmadı şuanda elimde olmadığı için malum ithalat ve esk yüzünden dam boş duruyor. Sait bey gerçekten çok iddialı ve samimi eğer kısmet olursa bayram sonrası 20 yerli mal alıcam onlarda bir ay denetim canlı artışı tatmin edese hesaplarada bakarak devam ederim