Yıllık Etkinlikleri Kayıt Altına Almak

Merhaba arkadaşlar,
Yeni bir problem ile karşınızdayım. Bu sefer çözümüm de var.Konumuz şu, her ne kadar çiftçilik bir üretim faaliyeti olsa da ister istemez işin ticari boyutu da oluyor. Artık dünya literatüründe "tarımsal işletme" tanımı çiftlikler için kullanılıyor. Bizler de birer tarımsal işletmeyiz kısacası.
Aranızda bunu yapanlar var mı bilmiyorum ama, babam yıllardır her sene sezon boyunca yaptıklarını kayıt altına alıyor. Bir defteri var, içinde her sayfa birer tarla. Sayfalarda o tarlaya o seneye ne ekildiği, hangi tarihte ne kadar ekildiği, toprağın ne durumda olduğu, ekimden hasada kadar olan süreçte yapılan işlemler (ilaç,gübre vb.) ve bu işlemlerin tarihleri ve dozajları. En son da o sene alınan verimi yazıp o seneki tarla dosyasını kapatıyor. Bu bize her sene nerede hata yaptığımızı, ne kadar verim aldığımızı, hangi ürünlerin veya çeşitlerin hem deneysel hem de teorik olarak daha iyi olduğunu ortaya koyan sonuçlar ortaya çıkarıyor. Ve ertesi sene bu arşivlere göre işlemler yapıyoruz.

Tabi bu elle yazım olduğu için gelir-gider miktarları, maliyet, toplam verim, toplam kazanç gibi şeyler hesaplanması neredeyse imkansız hale geliyor.

Ben diyorum ki, Microsoft Excel programını kullanarak bir tablo hazırlasak. Bu tablolarda her tarla için ayrı sayfa olup, o sayfalara yukarıda saydıklarımı yazabilsek, sonra bunların maliyetlerini de yazıp ayrı bir sayfada yıllık bilançoya ulaşabilsek, böyle bir şey yararlı olur diyen arkadaşlar var mı aramızda?

Piyasada bu amaca yönelik çeşitli yazılımlar mevcut. Ama bunlar hem ücretli, hem de biz o kadar büyük işletme olmadığımız için bizim için fazla komplike. Çünkü bu yazılımlarda çalışan maaşlarının hesaplanması falan mevcut, çok karışık :) Ama Excel'de bu basit ve hepimizin becerebileceği şekilde yapılabilir, uygun zamanımda ben yapmaya çalışacağım. Önerisi olan arkadaşlar yazabilirler.

Yazarken aklıma geliyor mesela, ayrı bir sayfaya da sahip olduğumuz ekipmanları , traktörleri çalışma saatleri ile beraber yazıp bu ekipmanın şu kadar bakım masrafı oldu diye gider kısmına ekleyebiliriz.

Önerilerinizi bekliyorum . İyi akşamlar :)

Faydalı olur. Hatta daha basitinden mobil bir yazılım. Her daim yanında olsun. Claas'ta Telematic diye bir olay vardı bu işler için. Yıllık bizde harcamaları verimleri not alıyoruz ama tabi detaylı değil. Masrafın yanında detaylı verim haritası da olmalı. Yüklüceksin makinaya ilaçtır gübredir tohumdur ona göre atacaksın.

Ben biçerdöver üzerinden bir sistem düşünüyordum. Biçerdöver biçtiği mahsülün analizini yapıp hangi parselden ne kadar mahsul çıkmış sisteme kaydedip. Hatta alansal verimi haritayıp bana sunsa. Sonrada o verilerle harcama verilerini karşılaştırıp mukayese etsem ne güzel olurdu [emoji4] .

• Beğen
Tepkiler: b.ozyurt
Konuyu oluşturmana çok sevindim. Benim aklımda her zaman böyle bir excel oluşturmak vardı hep nasıl başlasam ne yazsam diyordum umarım katılım olur da hep birlikte şu işi derler toparlarız. İşlerden biraz fırsat bulabilirsem bir taslak excel tablosu oluşturacağım bakalım.

Hesap makinaları tarihe karışçak desenize :)

Daha önce konusu olmuştu ben kalem kağıdın bu işte en etkili yöntem olduğunu düşünüyorum. İnsanın yazdıkları aklında daha kalıcı oluyor ve arşivlenmesi, gerektiğindede kontrol edilmesi kolay oluyor. Depolamak daha kolay, veri kaybının olma olasılığı çok düşük bir yöntem. Eski ama etkili.. Sezon çıktıları kaleme alınıp toplandıktan sonra sezon girdileride kaleme alınıp yıllık kar bulunabilir.

• Beğen
merhaba berk bu konuda yanında oldugumuzu bıl bende aynı baban gıbı deftere tarla tarla herseyı mı not alıyorum.bence ıcerıkte yada tabloda olması gerekenler benım ıcın su sekılde olusuyor.tarlanın donumu yanı kac m2 oldugu sonra ıcar mı kandımın mı onu not alıyorum ekım tarıhı ekerken atılan bugday ın cınsı gubrenın cınsı ve donum e kac kg atıldıgı yada tarlaya kac kg atıldıgı.ekım tarıhındekı havanın sıcaklıgı ve ektıkten sonrakı bır hafta hava durumu.ust gubre atımında gubrenın cınsı ve kac kg atıldıgı.tarıhı ve bır hafta hava raporu.ılaclama ve yaprak gubresı yaparken tarıhi,icerigi,tarla tarla hepsını yazarım ılaclama ve yaprak gubresınde o gunku hava sıcaklıgı ve ruzgar hızı ve havadakı nemı de not alırım.her gubreye torba basına ne kadar aldıgımı ılacları ne kadar a aldıgını o gun kac donum yer yapmıssam traktorun mazot durumunu yanı lıtre cınsınden onları da not alıyorum.tarla ıcar ıse ıcar parasını yada tarla sahıbıne ne verecegımızı de yazıyorum.en son hesap kısmına ıse balya parası bıcer parası ve naklıye eklıyorum.sonuc kısmına alınan bugday verımı kg cınsınden ve kac balya cıktıgını not alıyorum.hesap kısmında ıse bugdayı ve balya yı sattıktan sonra kar zarar tablosu cıkarıyorum.bendekı ıslemler bu sekılde.sen tablo yu olustur eklenecek yerlerı tekrar degerlendırıp bır tablo olusturabılırız.ben defter tututgumdan bıraz karısık benım de:D

Babanıza bu çalışmalarından dolayı tebriklerimi ve selamlarımı iletirseniz memnun olurum. Berk kardeşim yapılacakları hemen hemen yazmışsın. bazı şeyler başladıktan sonra da akla geldikçe geliştirilir, Allah kolaylık versin başarılar. Sizi de ayrıca bu exell düşüncenizden dolayı tebrik ediyorum.

• Beğen
6-7 Yaşlarımdan İtibaren Toprakla Uğraşıyorum... Dolayısıyla Tarım Bana Herşeyden Daha Yakın Geliyor...

Bunun Dışında Şu Anda Bilgisayar Mühendisliği Okuyorum...
Fotoğraf İşini Seviyorum, Hobi Olarak Yapmayı Düşünüyorum...
Elektrik-Elektronik ' le Küçüklüğümden Beri Alakalıyım, Uğraşmayı Seviyorum :)

İleride Tarım Ve Bil Müh Alanlarını Kendi Çapımda Birleştirmeyi Düşünüyorum...
[MENTION=5258]omerfarukkoc[/MENTION]

Ömer tarımı müh. liğinle birleştirmenin tam sırası senden konu hakkında atak bekliyoruz...

15 dakika dolduğu için üst mesaja ekleyemedim. Ayriyeten o sene satın alınan yakıt,ilaç,gübre v.b ürünlerin fiyatını o yıl ki buğday kğ fiyatı ile kıyaslayarak alım gücümüzü de takip edebiliriz.Örneğin (2016) 1-Ton x gübre=.......kğ buğday, 1-Ton mazot ......kğ buğday v.b

• Beğen

Merhabalar, Oluşturduğum excel tablosunda göreceğiniz üzere;

LİSTE bölümünde detaylı olarak yapılan işçilikleri masrafları vs. aklıma gelen her şeyi yazmaya uğraştım detaylandırdım. Liste uzun oldu evet biliyorum ama sonuçta tarla tarla aşağı doğru yazınca tüm tarlalar kayıt altına alınacak.

ÖZET yazan (pivot tablo) kısımda da KAZANÇ ( seçili olan tarla veya tüm tarlaları seçebiliriz) MASRAFLAR ( seçili olan tarla veya tüm tarla masraflarını seçebiliriz) KAR ( seçili olan tarla veya tüm karların toplamını seçebiliriz)

Excel tablosunu ileri doğru daha da geliştireceğim. Sizlerden de yardım bekliyorum ki zaten bir yerlerde hatam var herhalde 28 dönüm tarladan 8000 TL para kazanılmaz diye tahmin ediyorum.

EXCEL TABLOSUNA AŞAĞIDAKİ LİNKTEN ULAŞABİLİRSİNİZ.

https://drive.google.com/open?id=0B1fJNpMLUc9zNFpZeDloNmVUT0E

Merhabalar, Oluşturduğum excel tablosunda göreceğiniz üzere;

LİSTE bölümünde detaylı olarak yapılan işçilikleri masrafları vs. aklıma gelen her şeyi yazmaya uğraştım detaylandırdım. Liste uzun oldu evet biliyorum ama sonuçta tarla tarla aşağı doğru yazınca tüm tarlalar kayıt altına alınacak.

ÖZET yazan (pivot tablo) kısımda da KAZANÇ ( seçili olan tarla veya tüm tarlaları seçebiliriz) MASRAFLAR ( seçili olan tarla veya tüm tarla masraflarını seçebiliriz) KAR ( seçili olan tarla veya tüm karların toplamını seçebiliriz)

Excel tablosunu ileri doğru daha da geliştireceğim. Sizlerden de yardım bekliyorum ki zaten bir yerlerde hatam var herhalde 28 dönüm tarladan 8000 TL para kazanılmaz diye tahmin ediyorum.

EXCEL TABLOSUNA AŞAĞIDAKİ LİNKTEN ULAŞABİLİRSİNİZ.

https://drive.google.com/open?id=0B1fJNpMLUc9zNFpZeDloNmVUT0E
Ilk firsatta inceliyecem. Emegine sağlık.

2004 sezonundan notlar. IMG_20160718_170604.jpgIMG_20160718_170712.jpgIMG_20160718_170946.jpgIMG_20160718_171008.jpgIMG_20160718_171022.jpg

• Beğen
Tepkiler: gkhAn