Silajlık Mısırda İlaclama Gübre Ve Ara Capası Uygulama Periyodu ?

Merhaba Arkadaşlar Bu yıl kendi hayvanlarımız İcin Silajlık mısır ektik Çeşit Pioner 31y43 tavsiye üzerine ilk defa ektik bakalım sonuclar nasıl olacak.. pioner aksaray bölge yetkilisi ile konuştum bana
Mısırda İlaclama Gübre Ve Ara Capası Uygulama Periyodu önerdi sizlerlede paylaşmak istedim daha once pioner kullanan yada kendi silajlık mısır ekipte nasıl bir periyod İzliyorsunuz siz degerli arkadaşlarada sormak istedim sizlerde kendi uygulama yöntemlerinizi ve zamanını yazarsanız sevinirim bana pioner bölge yetkilisinin önerdigi Mısırda İlaclama Gübre Ve Ara Capası Uygulama Periyodu
Şu Şekilde ......

Mısır 5 yapraklı dönemde İken Ot İlaclaması
6 ve 7 yapraklı dönemde iken 1.ara capası ve üre atımı
8 ve 10 yapraklı dönemde iken 2.ara capası ve 33nitrat atımı
Ardından Hemen Sulama

Nisan 20 De Ekmiştik Şu Anda Gelişim Güzel Fotolarıda Sizlerle Paylaşıyım

Resimler ve ekler

• 1.jpg
    1.jpg
    152.5 KB · Görüntüleme: 181
  • 2.jpg
    2.jpg
    177.9 KB · Görüntüleme: 260
  • 3.jpg
    3.jpg
    87.7 KB · Görüntüleme: 164
  • 4.jpg
    4.jpg
    78 KB · Görüntüleme: 177
  • 5.jpg
    5.jpg
    80 KB · Görüntüleme: 192
sulamayı damlama ile yapacaksan gübreyi 2 seferde vermek yerine her sulama da gübre atarsanız daha güzel olur.atacağınız gübre miktarını kaç sulama yapacaksanız ona göre bölün her suda gübre verin. mısır 7-8 yaprak olduğunda mutlaka sulama ve gübreleme yapın koçan taslağını bu dönemde oluşturur çünkü.çiçeklenme döneminde %33 nitrat sulama iyi oluyor

• Beğen
Tepkiler: Muhammet_68
Danelik mısır da da aynı periyotlar ve uygulama zamanı ,gübre çeşiti gecerlimi yoksa değiştireceğimiz bir farklılık var mı...
Danelik Mısır icin bişey diyemeyecegim cünkü bizim burda eken yok yani yakınımızda eken bile yok o yüzden işin bilen birine sorsanız daha iyi olur bence
sulamayı damlama ile yapacaksan gübreyi 2 seferde vermek yerine her sulama da gübre atarsanız daha güzel olur.atacağınız gübre miktarını kaç sulama yapacaksanız ona göre bölün her suda gübre verin. mısır 7-8 yaprak olduğunda mutlaka sulama ve gübreleme yapın koçan taslağını bu dönemde oluşturur çünkü.çiçeklenme döneminde %33 nitrat sulama iyi oluyor

malesef abi damlama ile sulama şansımız yok salma sulama yapacagız internetten biraz araştırdım bazı egitici videolarda izledim tavsiyeler hemen hemen bu yazdıgım periyodlarla aynı genede forumda bi konu acıp bu işi daha iyi yapanlarında bi yorumunu almak istedim şu anda mısır 3 yapraklı 4 üncü yapragıda cıkarsın uygulamaya ilacla başlıycaz artık bu yıl benim icin bir ilk tecrube olucak umarım sonuc güzel olur

İlaç atımını geciktirmeyin.Bir üstteki mesajı çok önemseyin + çiçeklenme 2 hafta önce ve sonrası mısıra su istetmemeli muhakkak sulanmalı.

abi bu benım ilk tecrubem oldugundan biraz bu yazdıgım preiyodları uygulamada acıkcası kararsızda kalıyorum acaba dogrumu yapıyorum yoksa yanlışmı dıye yada erken yada gecmı yapıyorum dıye bugun oglen gibi pioner bolge sorumlusuyla gene konuştum ilacı sakın erken atma dedi resimleride gönderdim ona mısır şu an 3 yapraklı dönemde bir iki yaprak daha cıksın ilacı öyle at dedi erken atarsan bitki sitres yapar dedi

Kastım söylediğiniz dönemden daha fazla geciktirmeyin şeklinde. Bence ekstra durumlar hariç söylediğiniz dönemden sonra ot ilacı atılmamalı. Salma sulama yapacaksınız son gübreyi ne kadar geciktiriseniz o kadar iyi. Son gübrede 33 lük kullanma mantığını anlayamadım. Bence sizin şartlarınızda üre hatta geç salınımlı azot içerikli gübre olmalı.

• Beğen
Kastım söylediğiniz dönemden daha fazla geciktirmeyin şeklinde. Bence ekstra durumlar hariç söylediğiniz dönemden sonra ot ilacı atılmamalı. Salma sulama yapacaksınız son gübreyi ne kadar geciktiriseniz o kadar iyi. Son gübrede 33 lük kullanma mantığını anlayamadım. Bence sizin şartlarınızda üre hatta geç salınımlı azot içerikli gübre olmalı.

kafam iyice karıştı valla 33 nitratı önerdiler bilmıyorum

Kardeşim nitrat kullanma bence, neden dersen nitrat erken olgunlaştırıyor mısırı onu kullanacağın zaman mısır kundaktayken olmalı şu anda mısırın senden tek istediği su ile üre bunları eksik etme çapanda yeterli. Üre geç salınıyor mısır belirli bir boya çıkasıya kadar senden istediği en önemli şey azot onu da üre de bulabiliyor nitrat erken salınım yapıyor onu da bu yüzden kundaktayken dane dolumun da ver demiştim. :)

• Beğen
Kardeşim nitrat kullanma bence, neden dersen nitrat erken olgunlaştırıyor mısırı onu kullanacağın zaman mısır kundaktayken olmalı şu anda mısırın senden tek istediği su ile üre bunları eksik etme çapanda yeterli. Üre geç salınıyor mısır belirli bir boya çıkasıya kadar senden istediği en önemli şey azot onu da üre de bulabiliyor nitrat erken salınım yapıyor onu da bu yüzden kundaktayken dane dolumun da ver demiştim. :)

valla gardaş cifci tv bi program yapmış a an z ye mısır yetiştiriciligi diye izledim onu adam öneriyor nitrat önce üre sonra nitrat diyor + kendi bölgemizde olan ziraat mühendisi ilede konuştum oda aynen bu periyodu uygula dedi ikiside nitrat atma demedim bilmıyorum valla nasıl olacak

6 senedir bende silajlık mısır yetiştiriyorum periyod hemen hemen aynı
en az 20 cm derin sürüm
en az 30 kg dap taban gübresi fırfır ile atıp kültüvatör ile karıştırma
rotovatör ile ekime hazırlık
nisan sonu mayıs ilk haftası arası ekim
ekim sonrası ilaç kullanmıyorum tarlam fazla ot getirmiyor.
ekimden sonra 20 cm boy ot ilaçlaması
15-20 cm arası ilk çapa.çapa ile beraber 20 kg üre
25-40 cm arası ikinci çapa + boğaz doldurma + 20 kg daha üre
ardından hemen salma sulama

30 kilo dap + 40 kilo üre + 7 sulama ile 7 ile 9 ton/dekar görüyorum.5 senedir dinlendirmeden ektiğim tarlamda ise aynı uygulama ile 6 tonu hiç geçemedim..bereketli bol kazançlı sene olsun inşallah

denediğim sılajlık mısır çeşitleri

dekalp c955
pioner 31y43
pioner 30b74 beyaz
asgen zp 737

en az 20 cm derin sürüm

30 kilo dap + 40 kilo üre + 7 sulama ile 7 ile 9 ton/dekar görüyorum.5 senedir dinlendirmeden ektiğim tarlamda ise aynı uygulama ile 6 tonu hiç geçemedim..bereketli bol kazançlı sene olsun inşallah

dekalp c955
pioner 31y43
pioner 30b74 beyaz
asgen zp 737

bu yıl daha bizim ilk tecrube olucak tarla biraz ot getirdi şu an mısır 4 üncü yaprakta 5 inci yapagıda acsın ilacla uygulmalara başlıycam

en az 20 cm derin sürüm

dekalp c955
pioner 31y43
pioner 30b74 beyaz
asgen zp 737
En güzel verimi hangi tohumdan aldınız???