6 Sıralı Ramata arpa Bugün çektiğim fotoğraflar..

Bugün tarlayı gezdim ve çok hoşuma gitti.Allahın izniyle hasada kadar fırtına şiddetli yağış dolu filan olmassa bu sene yüzümüzü güldürecek.Özellikle başakların uzunluğu ve dolu olması çok sevindirdi..Fotoğraflar rüzgarda çekildi aşırı rüzgar vardı bugün..

arpalar sizin bölgede ne zaman biçilir?

Ramata ekmedim epona cervoise ektim ben bu sene değiştireceğim çeşidi araştırıyorum işte. verim durumunu biçimden sonra burda paylaşırsanız sevinirim bilgi sahibi olmuş oluruz :)

geçen sene cervoise den bir kare yağış güzeldi onun etkisi çok elbette boyum 1.78 siz pay biçin artık :) 740 kg verim almıştım. sağ alt köşede çıkan iki sıralı kafanızı karıştırmasın :D
Ekli dosyayı görüntüle 11400
Başak yapısı aynı benim taban arazilerde bu boyda.İşde bu boya ulaşınca korkuyorum yatacak diye.İnşallah bizde bu sene sizinki gibi verim alırız gerçi ben 500 kg razıyım..

Arkadaşlar bugün 50 dekar yer biçtim ve verimle bazı tarlalarda 600 kg ve bazılarında 500 kg.Totalde 500kg ın altına düşmedi.Kum yerden bile şimdiye kadar hiç alamadığım 500 kg verim aldım.Sulama yok kuru tarım.Bu tohumu ekecek arkadaşlara tavsiyem on numara arpa tohumu.Taneler çok iyi sap oranıda iyi.Arpa nadas arpa ekilen yerlere bu tohumu dekara mibzerle 24 kg taban arazilere ise 20-22 kg arası atılırsa çok güzel oluyor.Fotğraflar çektim hasat tam bitince hepsini koyacam herkez bilgilensin.Son söz 6 sıralı ramata arpa Şuanda kadar ektiğim en iyi arpa touhumu.Biçer biçerken ne tohum döküküyor ne kelle direk atıyor.Biçimi güzel verimde güzel.Bu tohumu ekecek olan arkadaşlara hiç düşünmeden ekmenizi tavsiye ederim.

Arkadaşlar bugün 50 dekar yer biçtim ve verimle bazı tarlalarda 600 kg ve bazılarında 500 kg.Totalde 500kg ın altına düşmedi.Kum yerden bile şimdiye kadar hiç alamadığım 500 kg verim aldım.Sulama yok kuru tarım.Bu tohumu ekecek arkadaşlara tavsiyem on numara arpa tohumu.Taneler çok iyi sap oranıda iyi.Arpa nadas arpa ekilen yerlere bu tohumu dekara mibzerle 24 kg taban arazilere ise 20-22 kg arası atılırsa çok güzel oluyor.Fotğraflar çektim hasat tam bitince hepsini koyacam herkez bilgilensin.Son söz 6 sıralı ramata arpa Şuanda kadar ektiğim en iyi arpa touhumu.Biçer biçerken ne tohum döküküyor ne kelle direk atıyor.Biçimi güzel verimde güzel.Bu tohumu ekecek olan arkadaşlara hiç düşünmeden ekmenizi tavsiye ederim.
Bizde bi aydanhanim var onu biliyoruz ne kooperatif ne de tüccar getirmiyor şu tohumları

• Beğen
Tepkiler: sabri201986
6 Sıralı arpayı kıraca tavsiye etmezler burada. Tane doldurmaz çünkü. Belki sizin orası daha fazla yağış aldığından böyle bir sorun olmuyordur. Bereketli olsun.
[MENTION=5956]fatihcastle[/MENTION] Aydan Hanım geçen sene ektim. Yatmaya dayanıklı dediler. Hatta Araştırma Enstitüsünde çalışan bir müh. bize geldiğinde konusu açıldı. Övdü iyi hoş diye meğer yanında gelende ekmiş o ve ben hiç memnun değilim. Bütün tarlalar yattı dedim. müh. şaşırdı. Bence ekilecek tohum değil. Hem geççi, yağış olmazsa su istiyor bu seferde yatıyor. Arcanda bu bölgede iyi tuttu. Buna ek olarak ilk defa Emon diye bir çeşit ektim. Birisi arpa diğeri ayçiçeği yeri fakat çeşitli sebeplerden sulayamadım. Görüntü fena değil gibi. Biçince belli olur ama eğer bulabilirseniz Arcanda ekerseniz memnun kalırsınız. Hele sulayabilirseniz 500 kolayca üzerine çıkmak mümkün. Geçen sene 170 da Aydan Hanım tamamı sulandı max 480kg Arcanda en kötü yerde iki kez ( toplasanız bir su yapmaz) ıslattık 550kg verim yaptı.

6 Sıralı arpayı kıraca tavsiye etmezler burada. Tane doldurmaz çünkü. Belki sizin orası daha fazla yağış aldığından böyle bir sorun olmuyordur. Bereketli olsun.
[MENTION=5956]fatihcastle[/MENTION] Aydan Hanım geçen sene ektim. Yatmaya dayanıklı dediler. Hatta Araştırma Enstitüsünde çalışan bir müh. bize geldiğinde konusu açıldı. Övdü iyi hoş diye meğer yanında gelende ekmiş o ve ben hiç memnun değilim. Bütün tarlalar yattı dedim. müh. şaşırdı. Bence ekilecek tohum değil. Hem geççi, yağış olmazsa su istiyor bu seferde yatıyor. Arcanda bu bölgede iyi tuttu. Buna ek olarak ilk defa Emon diye bir çeşit ektim. Birisi arpa diğeri ayçiçeği yeri fakat çeşitli sebeplerden sulayamadım. Görüntü fena değil gibi. Biçince belli olur ama eğer bulabilirseniz Arcanda ekerseniz memnun kalırsınız. Hele sulayabilirseniz 500 kolayca üzerine çıkmak mümkün. Geçen sene 170 da Aydan Hanım tamamı sulandı max 480kg Arcanda en kötü yerde iki kez ( toplasanız bir su yapmaz) ıslattık 550kg verim yaptı.
Sulama şansı yok onun için biz 250kg aldimmi iyi diyoruz birde yattımmı arazi taşlı taneyi toplayamıyoruz bizim burasinin rakım 1450 yani en son bicim burda olur temmuz 25 ten erken girmez biçer buradaki tohum hem soguga(dona) hem yatmaya hemde kurakliga dayanikli olmalı yani çok sıkıntı

Tarim 92 benim eski tohum yatmaya çok meyilli bi cins 300 kg dan sonra ayakta tarim92 kalmaz ben arkanya mı ne o tohumu düsünüyorum yada 6 sıralı bi cins artik hangisini bulursam

rakım 1260 mt, 6 sıralı ismini bilmediğim arpayı 10 yıldır ekiyorum, nadas ve fiğ münavebesini seviyor, başakların altından kırılma yapıyor, 500 kg verimi kıraçta yakaladık, anıza ekimde sıfır çekti.boy 150 cm yi geçen yerler oldu, geçen yıl ince-04 ektim 500 kg yaptı, her türlü toprak şartlarında, boy en fazla 50-60 cm cıvar çok erkenci, şu an 10 gün sonra biçilecek durumda :) buğdaylar ise yeni çiçek döktü, biçerdöver temini sıkıntı, 1 ağustosta biçer anca gelir uyku uyumak bile haram olur bize.
Banada gecci bir çeşit lazım :)
Yarın 2 sıra ve altı sıralının güncel fotolarını buraya atarım.

rakım 1260 mt, 6 sıralı ismini bilmediğim arpayı 10 yıldır ekiyorum, nadas ve fiğ münavebesini seviyor, başakların altından kırılma yapıyor, 500 kg verimi kıraçta yakaladık, anıza ekimde sıfır çekti.boy 150 cm yi geçen yerler oldu, geçen yıl ince-04 ektim 500 kg yaptı, her türlü toprak şartlarında, boy en fazla 50-60 cm cıvar çok erkenci, şu an 10 gün sonra biçilecek durumda :) buğdaylar ise yeni çiçek döktü, biçerdöver temini sıkıntı, 1 ağustosta biçer anca gelir uyku uyumak bile haram olur bize.
Banada gecci bir çeşit lazım :)
Yarın 2 sıra ve altı sıralının güncel fotolarını buraya atarım.
Abi benim tc1530 var bicerde sıkıntı yok senin cins gibi bi cins lazım sap samanla işim yok hem yatmaz da

Kuraklık yılında 2 sene önce 57 dönüm ince 04 biçemedik o yıl biçer girmediği tek tarla olmuştu ortalama 220kg verim almıştık strese dayanmıyor tarla taşlı ise ince 04 sakat öyle yerlerde en iyisi tarım 92 bu sene arcanda denemesi yapcak oluyoz İnş iyi verim alırız

• Beğen
Tepkiler: fatihcastle

Ince 04 kurak yilda ve kotu tarlada olmaz.
tarm 92 5-6 yil once ilk geldiginde tarim ildeki muhendis bunu al
kirac-taban farketmez dediydi.sahiden iyi ve kotu her yerde verimli.
ARCANDA yi gecen yil ektim bu harman nasip olursa biccez.
tarm 92 den iyi gozukuyo ayakta.komsular soruyo o arpa degisik diye.
kismet olursa sadece arcandayi birakip.tarm 92 nin ayagini kaldircam.

• Beğen
Bir kek reklamı vardı oradaki bir genç seyahat firmasından otobüs bileti alacak görevliye " İki koltuk, ikiside yan yana, ikiside cam kenarı olsun" diyordu. Görevli böyle bir şeyin olamayacağını söyleyip reklam devam ediyordu. Genelde hayatta böyle. Suluda 800 kuruda 700 diye bir tohum bence gerçekte yok. Bir tohum hem suluda hem kuruda rekor kıramaz. İnce-04 Tarm92 den daha iyi bir çeşit. Ama neye göre? Taban yer, mümkünse nadas, iyi bakım ve destek su olursa tarm92 yi rahat geçer. Ama asgari şartlar söz konusu ise Tarm92 daha avantajlı. Bu sebeple size ( yanılabilirim ) nispeten iyi yerlerinize Arcanda'yı deneme amaçlı ekmenizi. Diğer yerlere ise İnce-04 yerine ondan daha kanaatkar olan Tarm92'yi tavsiye ederim. Bizde artık Tarm92 yok denecek kadar az. Çünkğ anlattklarınıza göre sizden hububat konusunda daha elverişli toprak ve iklimde çalışıyoruz.

• Beğen