6 Sıralı Ramata arpa Bugün çektiğim fotoğraflar..

Maşallah, Allah afetinden korusun. Bir başakta kaç tane var, saydınız mı?[/QUO

Tam olarak saymadımda 1 sırayı saydım sadece 12 filan vardı bazılarında 10.6 sırada 65-70 yapıyor galiba..2 sıralı arpaların tanesiden bile iri 2 sıralıda ekmiştim..2sıralıda en baba başakta 36 tane tane var.6sıralıda 70..Allahın izniyle birde hasat edebilirsek ozaman verim belli olacak.

Maşallah Arpalar güzel görünüyor. Allah biçmeyide nasip etsin. Bu arpaya kaçar kilo gübre atıldı ve tarlanın toprağı nasıl.

Tarla kara toprak kıraç arazi.Arpa üzerine arpa ekiyoruz.Dekara 24 kg tohum atıldı mibzerle.Taban gübresi 18-46 20 kg,sonrasında tek seferde şubat başında 20 kg üre.Yaprak gübresi olarakda belkide şimdiye kadar hiç atılmamış olan çinko sülfat potasyum nitrat magnezyum sülfat atıldı mustang ot ilacı ile birlikte dekara 100 gr.Ve en son olarak 15 gün sonra pas ilacı inputla beraber yeniden dekara 100 gr şeklinde aynı yaprak gübreleri atıldı.Bu sene bu tarla ilkleri yaşadı pas ilacı bile hiç kimse atmazken bölgemizde ben attım.Özellkikle şuan görüntüde yaprak gübrelerini çok etkisi olmuş gibi görünüyor.Çünkü bu araziye arpa buğdaydan başka hiç bir şey ekilmiyor.Yanlız geçen sene arpa hasıdandan 10gün sonra yer tavında oldğu için traktörle derin sürdüm ve 3 ay sürük kaldı toprak.Verim ne kadar veriri bilmiyorum ama görüntüde kötü durmuyor.Nasibimizde ne varsa onu alacaz.

Anladım. Bizimde yeni arpa çeşidi arayışımız var. Sizin gibi buğday arpa ekilebilen yerlere ekilecek. Ramatayı övüyorlar çok. Yatma direnci falan nasıl, başak kırma huyu var mı. İdeal bir çeşitmidir.

Anladım. Bizimde yeni arpa çeşidi arayışımız var. Sizin gibi buğday arpa ekilebilen yerlere ekilecek. Ramatayı övüyorlar çok. Yatma direnci falan nasıl, başak kırma huyu var mı. İdeal bir çeşitmidir.

İlk bu sene ektim.Başak kırma olayını zannetmiyorum o eponada oluyor geç kaldığında.Epona erkenci çeşit bu orta erkenci.Ama yatmaya biraz meyilli sanki bana öyle geldi.Bellere kadar boy yapıyor kuvvetli yerlerde sık ekim yatmaya neden olabilir.

maaşallah çok güzel özgür bereketi bol olsun her türlü afattan korusun bu arpa kumlu topraktada oluyormu selam

A.s.Abi kum yerede ektim oda çok güzel ramata 6 sıralı gördüğüm kadarıyla eğer yağmurlar dengeli düşerse çok verim yapacak gibi duruyor.Hele birde taban arazilerde daha çok iyi oluyor bu arpa .Valla 2 sıralıdan şuan için tane bakımından daha iyi.Belkide mevsim iyi gittiği için olabillir.İnşallah hasadınıda yapabilirsek verim konusunda bilgilendirecem.Ama bu tohum şuan için ektiğim en iyi arpa tohumu görünüşte öyle görünüyor.

• Beğen
Tepkiler: rifkiseker
Hay maşallah nazar değmesin. :) Başak kırma olayına çok kafanızı takmayın bencede onu en çok epona yapıyor ben bütün tarlaları 6 sıralı ekiyorum hiç bir sorunum olmuyor öyle.

Ramata ektitinmi daha önce ektiysen ne kadar biçtin.Çok memnunum bu arpadan şuan için ama tek çekincem fazla gübrede sanki çok aşırı boy yapıyor yatacak diye korkuyorum.Taban arazide belleri geçen yer var.

• Beğen
Tepkiler: Arslanlar 5070
maşallah kardesim allah bereketini arttirsin ramata arpa gercekten ülkemizde iyi bir çesit nede olsa fransız menseli allah agız tadiyla yedirsin verim olarak 1000 dane agirligini bilmedigimiz için en az dekarda 650 kg gibi duruyor arpan

• Beğen
Tepkiler: özgür
Ramata ektitinmi daha önce ektiysen ne kadar biçtin.Çok memnunum bu arpadan şuan için ama tek çekincem fazla gübrede sanki çok aşırı boy yapıyor yatacak diye korkuyorum.Taban arazide belleri geçen yer var.

Ramata ekmedim epona cervoise ektim ben bu sene değiştireceğim çeşidi araştırıyorum işte. verim durumunu biçimden sonra burda paylaşırsanız sevinirim bilgi sahibi olmuş oluruz :)

geçen sene cervoise den bir kare yağış güzeldi onun etkisi çok elbette boyum 1.78 siz pay biçin artık :) 740 kg verim almıştım. sağ alt köşede çıkan iki sıralı kafanızı karıştırmasın :D
Ekli dosyayı görüntüle DSC_1517.JPG