Listeriosis hastalığı tedavisi

Merhaba Arkadaşlar

Hayvanlarında Listeriosis hastalığı gören var mı? Bu hastalığın tedavi edebildiniz mi? Hangi antibiyotikleri kullandınız..

Bir tane buzağımız galiba bu hastalıkla annesinden doğdu. 2 tane antibiyotik verdi veterinerler. Bir düzelme olmadı. Buzağı yaklaşık 35 günlük olacak ve hiçbir şey yutamıyor. Haliyle bir şey de yiyemiyor. Sadece sütle devam ediyoruz. Dili hep dışarıda ve gözleri aşağıdaki bağlantıdakiler gibi.. Ne yapmamız lazım acaba..

https://www.google.com.tr/search?q=...ved=0ahUKEwiriuqEutnMAhXpK8AKHdZNC6oQ_AUIBigB

Gecmis olsun..
Benimde basima geldi..uzun etkili antibiyotik kullandim..kortizon vurdum..sabah aksam duzenli kalsiyum ve b grubu vitaminler kullandim sukur duzelmisti..uzgunum gozler o hale geldiyse duzelemez ..ben hemen ilk yalanmaya basladiginda tedavi etmistim..ahirda toprak zemin duvar varsa buzagilari uzak tutun..

• Beğen
Tepkiler: insertend
Arkadasım listeria hastalığının uç durumu vardır birincisi sinirsel ikincisi bas goz formu üçüncüsü ise sistemik form dur sinirsel durumu büyük hayvanlarda gözükür böyle hayvanlarda kendini bir yere yaslama kendi etrafında donme kusma gözlemlenir bas goz formunda ise yüz felci geçirir hayvanlar bu yüzden yem alamaz gözlerde akıntı dil dışarı çıkar sistemik olanda ise küçük hayvanlarda gözükür buda karaciğer tahribatına neden olur bunun icin karaciğer koruyucusu ilaclar antibiyotik olarak ampisilin veya eritromisin preparatları uygulayın hayvana sut vermeye devam edin