Aycicegi ve %100 hasar!!!

30 nisan tarihinde ekilen ayciceklerimizin tamamı yok olmuş durumda 64 dönüm yerim komple bitmiş durumda. Bu gün ziraat mühendisi arkadaşımla tarlalarimizi dolaştık. Bozkurt zararı, kuş zararı,ya da farklı hayvana izine rastlayamadık. Dolu hasarı da yok. Komşu tarlamiza ekilen 11 dekar yer de tamamen bitmiş durumda. 18 dekar farklı bölgede olan yerimde de aynı gün ekilen çiçeklerden %10 hasar var. Koyumuzde 25 gün önce kuraga ekilen yerler çıkmış durumda ve hasar yok gibi. Buna benzer durumla karşılaşan varsa acil yardım bekliyorum. Geçende bu konuyu acmistim fakat çiçekler tam çıkmadığı için durumun ciddiyeti bu kadar net belli olmuyordu. IMAG1188.jpgIMAG1187.jpgIMAG1190.jpg

Çiçekler çıkmadan yenmiş veya kesilmiş ise tam çıkmaya yakın iken olmuştur çünkü rozet yapraksız çıkış yapamaz.
Birinci fotoğraftaki bitki yeni hasar gormus kesik düz.
İkinci fotoğraftaki bitki önceden zarar gormus ve gördüğüm kadarıyla yeni yapraklar filizlenmeye başlamış.
Üçüncü olarak her bitkinin kökünde toprak açılmış eselenmis gibi.

Kuş yese pisliği olur tarlada uç beş tane değil ki koca tarlayi yemiş.
Kurt zararı gibi görünüyor.

Gecmis olsun. Yuzlek ektiginiz yerler var miydi? bitkinin kopmus yapraklari etrafta var mi ? Bizim bir sene yuzlek ektigimiz misira kus dadanmis, yuksekte olan tohumlari filizin ucundan cekip cikartabildiklerini anlayinca yuzlek dusen siralari komple sokup atmisti serceler. Neyin yedigini anlamamiz bayagi zaman almisti... Kokleri hafif oynamis ise ve tohumun yuze yakin oldugu yerler varsa kus olabilir, yapraktan tutup cikartip tohumu yiyorlar.

büyük ihtimal çekirge zararıdır nacizane gorusum. eger yer hazırlarken bıraz topaclı gbı kaldıysa muhakkak kara çekirge yapıo. tarlada hıcbırız görememeniz ve cotiledon yapraklardan sonra bu zararın olması çegirgeye işaret

kirklareli il tarım müdürlüğü tarla kontrolüne gelecekler onlarin görüşlerini de alarak yarın tekrar ekim yapicam, kurt ve diğer böcekler için ilaçli önlemi alicam. kuş için ise sesli kuş kovucu alarak onlemli ekim yapicam. 2 olasılığı da degerlendiricem . Tam çıkış yaptıklarında da tarla nöbeti tutmayı planlıyorum. Ayrıca asıl mesleğim güvenlik kamera işi olduğu için kamera sistemi ile sıra takibi yaparak bu zararliyi %100 bulmaya calisacagim.... Bunların dışında yöntem gelistiremedim ilginiz için teşekkürler.

Tarım il müdürlüğü yetkilileri net teşhis koyamadı, tohum firması köyümüze gelerek ürününün arkasında olduğunu hissettirdi ve kuş zararı konusunda yoğunlaştı.. umarım bu gibi belirsizliklerle karsilasmazsiniz

Screenshot_2016-05-29-21-08-22.png tarlanizin etrafında bu kuşlar ucuyorsa 1 gün icerisinde cikmaya çalışan tüm ayciceklerinin kafalarını ilk attığım resimdeki gibi kesiyor. Bana bu kuş 64 dekar yer bozdurttu ve son olarak ta ikinciye ektigim 24 dönümü yerlerken tesadüf denk geldim fakat işi bitirmislerdi. İnanılmaz zeki bir hayvana tüfek ile yaklasmaniz imkansız. Çabuk fark ediyor insanı. Neyse uzun lafın kısası domuzdan sonra yeni belamiz bu kuşlar...

Ekli dosyayı görüntüle 11793 tarlanizin etrafında bu kuşlar ucuyorsa 1 gün icerisinde cikmaya çalışan tüm ayciceklerinin kafalarını ilk attığım resimdeki gibi kesiyor. Bana bu kuş 64 dekar yer bozdurttu ve son olarak ta ikinciye ektigim 24 dönümü yerlerken tesadüf denk geldim fakat işi bitirmislerdi. İnanılmaz zeki bir hayvana tüfek ile yaklasmaniz imkansız. Çabuk fark ediyor insanı. Neyse uzun lafın kısası domuzdan sonra yeni belamiz bu kuşlar...
İlginç. Bahçe için tohumdan domates, biber, Salatalık fidesi ve Süs Amaçlı yer Gülü çiçeği yetiştiriyorum, bu kuşlar sebzelere hiç dokunmuyorlar ama yer güllerine bayılıyor, mahvediyorlar. Üzerlerine file geriyorum. Seneye deneme Amaçlı biraz da Ayçiçeği tohumu ekeyim bakalım ne yapacaklar. Civarda Ayçiçeği ekenler de var zarar verdiklerini duymadım bu güne kadar.