Türkiye genelinde kuraklık..

26.04.2014
1,797
1,457
41
Balıkesir

Arkadaşlar internette aradığımda neredeyse türkiye gemelinde kuraklık ve sarıcücelik virüsünden bahsediliyor.Buğday ve arpalar 15-20 cm de başak çıkardı rekolte bu sene yüzde 50 düşük diyolar.Bu ne kadar doğru,durum bu sene bu kadar kötümü?Yoksa piyasayı canlandırmakmı yoksa bilmediğimiz bir şeylermi dönüyor.Mesala aramızda adanalı Urfalı olan arkadaşlar varsa durum nasıl oralarda.Artık oralar biçilmeye başlandı.Gördüğüm kadasarıyla Marmara ve egede hububattta sorun yok.Yağışlar yeteri kadar düştü.Edirnede tekirdağda hastalıktan bahsedildi.Konyada durumlar iyi dendi.

Konya da durumlar nasıl iyiymis. Ereğli de kıraç tarlaların yarısı bildiğin gazel oldu başak cikarmadan. Diğer yarısı da bir karış boy var başak çıkarmış.
Sulu yerlerde sıkıntı yok doğrudur ancak kaç dekar yer varki sulu?

Önce don vurdu çikis dengesiz oldu tam peşine nisan 24 te tan başaktayken bi don daha ben artik Allaha bıraktim renk çok güzel ama tam bi kestirme yapamiyorum bu yil rekoltede hayirlisi şu yagmurla kelle cikarmayanlar cikarirda doldurursa olur

Konya ovasında ekin yok bu yıl, trakyada pas ve kökboğaz hastalığı vardı son durumda ne oldu bilmiyorum, bizim buralarda erken ekili markalı sertifikalı buğdaylar iyi gelişmeye başlamışken Nisan sonunda don vurdu ve boy öylece kaldı çavdarlandı kısa boyuyla başak çıkardı, geç ekilen yerlerin durumu iyi, ama oda çok fazla ekili bir alan değil, sulu yerde az ekili bir alandır.

Türkiyenin hububat ambarı konya ve içanadolu, sonrasında Trakya da durum ortada, üstüne bu yıl son 136 yılın en sıcak yaz ayının yaşanacağını tahmin eden Nasa nın haberi var, Allah memleketimizin bereketini artırsın İnşallah.

de-640x360.jpg

136 yılın rekoru kırılacak
Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Goddard Uzay Çalışmaları Enstitüsüne (GISS) göre, 1880 yılından bu yana en sıcak yıl 2016 olacak.

GISS Direktörü Gavin Schmidt, yaptığı açıklamada, nisan ayındaki kara ve deniz sıcaklığının, 1951-1980 yılları ortalamasının 1,1 santigrat derece üzerinde gerçekleşti.

Bu yılın nisan ayının 1880'den bu yana ortalama en sıcak dönem olduğunu ifade eden Schmidt, bundan önce en yüksek sıcaklığın 2014 ve 2015 yıllarında ölçüldüğünü kaydetti. Küresel bazda sıcaklık ortalamalarının Ekim 2015'ten bu yana her ay arttığına işaret eden Schmidt, 2016'nın 1880'den bu yana en sıcak yıl olacağını kaydetti.

Fransa'nın başkenti Paris'te geçen aralık ayında gerçekleştirilen 21. BM İklimDeğişikliği Taraflar Konferansı'nda (COP21) 196 ülke, küresel ortalama sıcaklık artış limitinin 1,5 ile 2 derece arasında sınırlandırılmasını içeren belge üzerinde anlaşmaya varmıştı. 22 Nisan'da BM Genel Merkezinde devlet ve hükümet başkanlarının da katılımıyla törenle imzaya açılan belge, bugüne kadar toplam 175 ülke tarafından onaylanmıştı.

AA

haberin linkihttp://www.mynet.com/haber/guncel/136-yilin-rekoru-kirilacak-2455785-1

S.A.Arkadaslar...
Traktorun uzerinde yaziyorum ...
Malin olur,bir sikinti.
Malin olmaz ayri bir dert...
Saat 5 te kalktim,Saat 7 den beri Traktorun uzerinde bicerci bekliyorum.
Bugun aksama yagmur bekleniyor olmasa sorun yok.
Bicerciler sikinti...