Denenmiş ve Uygulanmaya Devam Eden Besi Rasyonu

arpa-rasyon.jpg

Bir çok yetiştirici malasef kara düzen yetiştiricilik yapmakta ve aslında forumda bir çok defa sorulmasına rağmen net cevap alamadığım bir durumdur bu rasyon olayı. Bu işi hakkıyla yapan değerli bir abimizin hayvanları için kullandığı besi rasyonu yukarıdadır . Yemler tamamen tartılıp, erken veya geç bitmesine göre arttırılarak besleme yapılmaktadır. Yalama taşı ve tuz her zaman önlerinde ve soda takviyesi. Beslenilen hayvanlar etçil karakter hayvanlardır. Tecrübeli arkadaşlarımızın rasyon ile ilgili yorumlarını bekliyorum.

184 -250 kg lık hayvana bukadar kesif yem vermek çok mantıklı gelmiyor bana protein enerji dengesini yaşa göre ayarlamak lazım
mısır silajı bütün dönemlerde az baştan sona kesif yem ağırlıklı beslemek karı azaltacaktır sonuçta ne verip ne aldığını görmek şart

• Beğen
Tepkiler: Aydın38
Üstadlar hepinizden özür diliyorum. Öğrenmek için soruyorum. Ayrıca bu konuları açanlara teşekkür ediyorum. Bir hayvan canlı ağırlığının %2,5 u kadar yem yer diyor hocalar. Kuru madde de olabilir. ortalama 200kgx2,5=5 kg yapıyor. tabloya göre sorun yok bence. Fakat bu kuru madde mi, kesif yem mi , karma mı bilen beni de aydınlatırsa sevinirim.

Üstadlar hepinizden özür diliyorum. Öğrenmek için soruyorum. Ayrıca bu konuları açanlara teşekkür ediyorum. Bir hayvan canlı ağırlığının %2,5 u kadar yem yer diyor hocalar. Kuru madde de olabilir. ortalama 200kgx2,5=5 kg yapıyor. tabloya göre sorun yok bence. Fakat bu kuru madde mi, kesif yem mi , karma mı bilen beni de aydınlatırsa sevinirim.

toplam günlük tüketecegi besin miktarıdır bu yüzde 2 yada 2.5 ne yaparız bizde elimizdeki malzemelerden bir rasyon haırlarız eger 6 12 aylık bira danaysa protein agırlıklı bir beslenme yapılır yani o 5kğ ın 3 kilosu yonca olur ama besinin son 3 yada 5 ayıysa enerji agırlıklı bir beslenme yapılır yani o 5 kilonun 3 kilosu arpa kırması olur kalan 2 kiloyuda saman,silaj,küspe,kuru ot gibi elimizdeki malzemelerle bir rasyon yaparız

• Beğen
Tepkiler: KüreLee
arkadaşlar elimizdeki malzemeden hazırladığım rasyon
1,5kg kuru ot(yonca fiğ bezelye karanba) 0,65tl
1,5kg saman 0,40 tl
1 kg mısır slajı 0,20 tl
2 kg soya kabuğu 17 pro 1,20 tl
2kg ayçiçek kabuğu 14pro 2200 enerji 0,60 tl
1kg keçi boynuzu 10p 3100 enerji 0,60 tl
2 kg Mısır Nişastası 16p 2500 enerji 1tl
2 kg arpa 1,50 tl
2 kg besi yemi 17 protein 1,70 tl
hesap ortada 7,58 tl

arkadaşlar elimizdeki malzemeden hazırladığım rasyon
1,5kg kuru ot(yonca fiğ bezelye karanba) 0,65tl
1,5kg saman 0,40 tl
1 kg mısır slajı 0,20 tl
2 kg soya kabuğu 17 pro 1,20 tl
2kg ayçiçek kabuğu 14pro 2200 enerji 0,60 tl
1kg keçi boynuzu 10p 3100 enerji 0,60 tl
2 kg Mısır Nişastası 16p 2500 enerji 1tl
2 kg arpa 1,50 tl
2 kg besi yemi 17 protein 1,70 tl
hesap ortada 7,58 tl
hocam guzel bir rasyon

ne zamandan bu yana bu rasyonu kullanıyorsun
kaç yas veya kaç kiloda ne kadar veriyorsun onlarıda acıklarsan
birde hayvan kaç kiloda kesime gidiyor
bu rasyonda ne gibi hastalıklarla karsılaştın
ayak problemi aşırı yaglanma gibi

bu rasyona 1 aydır başladım hayvanlarım ortalama 400 kg kars malı kars mallarına sadece bu rasyonuuyguluyorum alaca yerli mallarada bu yem üzerine 5 kg besi yemi takviyesi yapıyorum 530 kg canlı ağırlıkları mevcud.
Rasyon işi tartışmaya ve hesabı bie iş olduğunu düşünüyorum çok yem yüksek maliyetle kısa 3 aylık besimi yoksa az maliyetli yemle 8 ay besi yapmak gerekli tartışılır

• Beğen
Tepkiler: babasultan40

Kuru madde mi kesif yem mi sorusu çok iyi bilmesem de bana şunu hatırlatıyor kuru madde bildiğim kadar saman ve sapta da var, ürün olgunlaşıp yeşilden kuruya döndükçe canı saptan başağa doğru çekilir ve sapta sadece seliloz kalır sapın besleyici değeri azalır

Ama yem bitkisi ürün yeşilken uygun zamanda hasat edilip paketlenirse canı vitamini proteini sapında iken kurumadan , kuruyunca başağa çekiliyor canı

Tabi bize en iyi en uygun yem rasyonu gerekli ekonomik yönden , çünkü sadece kesif yem hayvanın doğasına uygun değil , araya uygun şekilde selilozda gerekli sindirim için .

Bu dengeleri üretici hem yem bitkisini hasat ederken en uygun zamanı hemde ,hayvana yedirirkken en uygun karışım şeklinde bilmesi gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: KüreLee
[MENTION=71637]özşen tarım hayvancı[/MENTION] kardeşimizin verdiği örneğe göre
Bir hayvan canlı ağırlığının %2,5 u kadar yem yer diyor hocalar, Fakat bu kuru madde mi, kesif yem mi , karma mı bilen beni de aydınlatırsa sevinirim.
diye sorduğum soruya cevap buldum galiba. Bu kuru madde olmalı diye düşünüyorum. 15 kg rasyonu 400kg ve 530kglık danalara veriyor. bu durumda %2,5i geçiyor. Bu hocaların dediği % 2,5 kuru madde üzerinden galiba.

büyüyen buzağılar (140-350 kg) ağırlıklarının %2,6-3,0 kadar, bir yaşlı tosunlar, 300-550 kg ağırlıkta, ağırlıklarının %2,5-2,6, 550-700 kg ağırlıkta, ağırlıklarının %2,5 kadar yem yer. Yenen yem miktarı rasyonun enerji seviyesine göre değişir. az enerjili rasyonlara daha çok, yüksek enerjili rasyonlara daha az ihtiyaç duyulur.

Son düzenleme:
besi hayvanlarının rasyonlarında %30-70 oranında su bulunur. hayvanların yedikleri yem kuru yem (susuz yem maddesi) üzerinden ifade edilir. bir besi hayvanına ağırlığının %2,5 i kadar yem verilir denirse, bu miktar kuru yem olarak ifade edilmiştir.
örnek.
bir 400 kg bir hayvan ağırlığının %2,5 i kadar yem tüketirse, kuru yem olarak
400/100 x 2,5 =10 kg yem tüketir.
rasyonda %50 su varsa,
tüketilen yem miktarı
10 x 100/50 = 20 kg dür.
bu miktar yem hayvanın ağırlığı ile oranlanırsa
100 x 20/400 = 5 (yani bu hayvan bu rasyondan ağırlığının yüzde 5 i kadar yem yer).

bu miktar hayvana verilen kaba yemler (saman, silaj, pancar posası, yonca vs) ile besi yeminin hepsini ifade eder.

180-280 kg lık danalar için rasyon örneği vereyim size ben bunu işletmelerine gittiğim çiftçi abilere veriyorum tabii herkesin elindeki yem çeşitliliğine göre farklı ürünler kullanılabilir
günlük 1,500 kg canlı ağırlık artışı için;
kuru yonca 1 kg
silaj 5,5 kg
21 hp yem 1,5 kg
soya küspesi 2 kg
vitamin mineral takviyesi

180-280 kg lık danalar için rasyon örneği vereyim size ben bunu işletmelerine gittiğim çiftçi abilere veriyorum tabii herkesin elindeki yem çeşitliliğine göre farklı ürünler kullanılabilir
günlük 1,500 kg canlı ağırlık artışı için;
kuru yonca 1 kg
silaj 5,5 kg
21 hp yem 1,5 kg
soya küspesi 2 kg
vitamin mineral takviyesi

Hangi marka vitamin mineral takviyesi yapiyorsunuz? Sivi veya toz seklinde mi veriyorsunuz?

• Beğen
Tepkiler: nasuhsimsek

helal olsun sizlere. bu kadar bilgili insanımız varken hala yurtdışından ithal et getirip parayı yabancıya aktarmakta büyük ironi.

Senelerce enstrüman çalmış, ömrünü müziğe adamış insanlar bile güzel bir konser verebilmek için kendilerini maestro’nun (şef, yönetici ne derseniz artık) kontrolüne bırakıyor, kimse benim bilgim, tecrübem, yeteceğim senden fazla ben seni takmam, istediğim gibi çalarım demiyor.
Bizim ülkemizde de iyi kötü toprak var, su var, emek var, e malda var, bence ülkedeki sektörü yönetecek sıkı bir şekilde yönlendirip, sonuçlarını da takibi hiç bırakmadan kontrol edecek bir sistem lazım.

• Beğen
Tepkiler: salih48
Tarimi yonlendirmesi gereken burokratlar Ankara`da oturup hicbir ciftciyle gorusmeden, derdini, tasasini dinlemeden ayagini tarla camuruna batirmadan karar alinca boyle oluyor. Hangi akilli harmandan fiyat aciklarki.

2,3 gun once CNN de tarim programinda konustu, anlatti sut fiyati, kesilen inekler, yem durumu, hayvamcinin sutcunun halini, sonunun iyi olmayacagini ama dinleyen yok. Sut fiyati icin komisyon toplaniyor, uretici ile sanayici saatlerce konusuyor Bakan yok ortada, son dakikada Bakan yardimcisi geliyor, yani toplantida yok konusulanlardan haberi yok, diyor ki " Bakan soyledi sut fiyati ..... " ve toplanti bitiyor. MAdem ureticiyi dinlemeden fiyat verilecek niye toplanti var ?

Hayvancilar diyor ki bana destek icin ugrasma zaten sozverip yapmiyorsun, git yemcileri denetle, kaca maloluyor kaca satiliyor. Sutcu de oyle diyor ki bana destek icin ugrasma benden 1.40 a alan fabrika sutu kaca malediyor ki 2.5 - 3 satiyor onu denetle. Sonra de ki madem bu fiyata sut satacaksin, senin masrafinde sukadar ozaman sutu su kadara alabilirsin sen.

Butur seyleri konusmak icin hangi ciftci bakana ulasabilir ki, ama unutmayin sutisin sahibi tusiad in eski baskani, adam bakani, mustesari, genel muduru, diger bakanlari, basbakani taniyor gidip kendi cikarina olani empoze ediyor.

Hayvan ve et ithalatinda da oyle, ithal izni verilen sirketleri bile aciklamior bakanliklar, ticari sirmis ! Aciklasalar gorulecek kimin kardesi kimin yegeni oldugu.

Filmlerini gorduk, olmus hayvani kesipp etini sattilar da ne oldu ? Nerede murdar et yenmez emri dinimizin, bazilari Allah`tan korkmuyorsa acikca bunu yapiyorsa nasil ciftciyi dusunsun korusun diye umitlenirsin ki !

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca