+ Konuya Cevap Yaz
19 sonuçtan 1 ile 19 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  66 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Trakya'da Süne Durumu. İlaç Atılmalı mı, Beklenmeli mi?  Arkadaşlar,

  Konu uzatmadan sadede gelelim. Trakya'da bu yıl ciddi bir süne popülasyonu mevcut. Son 1 haftadır dolaştığım tüm tarların neredeyse hepsinde vardı.

  Bazı arkadaşlar, arazilerini dolaşmasına rağmen süneye rastlamamışlar. Bunun 3 nedeni var:

  1-) Kışlamış ergin süneler, kapalı,yağışlı, rüzgarlı ve soğuk havalarda beslenmez. Süne, sıcağı seven bir canlı ve bu tip havalarda bitkilerin alt kısımlarına ya da toprak çatlaklarına girerek saklanıyorlar. Özellikle Trakya için son 15 günlük hava durumu gözlenirse durum anlaşılır . Ergin süne görmek istiyorsanız, güneşli ve rüzgarsız bir günde, özellikle de öğleden sonra tarlaların sınır boylarını dolaşın.

  2-) Şu an asıl tehlike kışlamış erginler değil, dönem olarak 3 ve 4. nimf döneminde olan, yumurtadan yeni çıkmış genç süneler. Bu süneler, buğday hasadına kadar yoğun şekilde beslenmek zorunda. Çünkü bu dönemden sonra gelen 9 aylık pasif kışlama dönemini aç geçirecekler. İyi beslenemezlerse, kışı geçirmeleri çok zor.

  Özetle şu an asıl tehlike, ergin sünelerden öte 3 ve 4. nimf dönemindeki yeni oburlar. (15 gün içinde hepsi ergin olacak)

  3-) Bu yeni oburlar ise yumurtadan yeni çıktıkları için bizim bildiğimiz süne formundan çok daha küçükler. 1 ve 2 nimf dönemlerinde gözlemlenmesi oldukça zordur ancak sonraki dönemlerde can hali ile buğdaylara saldırdıklarından başak aralarında gözlemlenebilir. Bu kadar obur olmalarının nedeni de, buğdayın kısa süre sonra sarı olum evresine geçecek olması. Buğday sarı olum evresine geçince, hali ile sünelerin tanenin öz suyu emmesi zorlaşıyor ve aç kalabiliyorlar.

  Aşağıda 2 - 3 ve 4. nimf dönemindeki süneler (resimler tarafımdan son bir hafta içinde çekilmiştir)

  Eklenti 11652

  Eklenti 11653

  Eklenti 11653

  Hatta kendi kanolalarımda da, sünenin yakın akrabası olan kımıl zararlısı gözüme çarptı. İçine girip ilaçlamak mümkün olmayacağından, en azından tarlaların çevresini yoğun şekilde ilaçlayarak küçük de olsa bir set oluşturmaya çalıştık. Rüzgarın tarlaya doğru estiği kenarlarda turbo atomizör ile içe taşıtma yaptık. Diğer yerlerde de traktörün üzerine binerek hortumlu tabanca kullandık. Biraz komik oldu ama başka da çare yoktu:

  Eklenti 11654

  Eklenti 11655

  Eklenti 11656


  Yukarıdaki bilgilerden anlaşılacağı üzere süneler yumurtadan çıktı ve çaresizce mahsullere saldırıyorlar. Bizim de kendimizi savunmaktan başka çaremiz yok. (dengeyi bozduk bir kere. üstelik savaşı da biz başlattık) Aksi halde %100 zarar etme ihtimalimiz var. (süne zararı %7 ve üstü olan buğdayları TMO almıyor. %10'un üstünü yem fabrikaları dahi almıyor. Zaten %12 ve üstünü çöp olarak görebilirsiniz. Hayvan yemi dahi olmaz. (Yani en başta dediğimiz gibi zarar %100 olabilir)

  Öncelikle süne ilaçlaması, zaman bakımından kanuni olarak sınırlandırılmış bir uygulama. İzin verilen zamandan önce uygulanması (yanılmıyorsam geçen yıl 3000 liraydı) para cezasına tabi. Bu açıdan verilen önerileri uygulayıp uygulamama kendi inisiyatifinizde ve cezai işleme maruz kalabilirsiniz. Ben sadece seçenek sunabilirim.

  ***

  Devletin hemen her alanında olduğu gibi bunda da çifte standartlar mevcut. Şu an Trakya'da ilaçlamaya izin çıkmış ilçeler mevcut. Ancak çıkmamış ilçeler de mevcut. Hepsinden ilginci, birbirleri ile sınırı olan ilçelerde dahi farklı uygulamalar var. Bu tarz ilçelerde, birinde süne olup diğerinde olmaması gibi bir durum söz konusu olmadığından, idarecilerin bazılarının işlerini hakkı ile yapamadıkları gerçeği ortaya çıkıyor.

  Hali hazırda (az da olsa) yumurtadan çıkmak üzere olan süneler var. Şu an hemen bir uygulama yaparsanız, çapa dönemindeki bu yumurtalardan çıkacak sünelere karşı çaresiz kalırsınız.

  Uygulama yapmak için beklediğinizde ise, şu an aktif olan taze erginler ciddi zarar verebilir. İki ucu ... değnek.

  Benim önereceğim çözüm, vakit kaybetmeden uygulama yapılması. Yapılması ancak kullanılan ilacın sistemik etkili insektisitlerden seçilmesi. Böylece hem aktifler, hem de yumurtadan geç çıkış yapacaklar kapsam altına alınabilir.

  Peki hangi ilaç?

  İlaç konusunda pek çok alternatif var ancak şu ana kadar benim en iyi netice aldığım ilaç, Bayer'in Hunter isimli ilacı. Kanola yetişticiliği yapan arkadaşların yakından tanıdığı bu ilaç aslında buğdaya tescilli değil. (aslında kanolaya da tescili yok ) Ancak piyasada bulabileceğiniz en etkili sistemik insektisitlerden biri. Tüm yaprak bitleri ve süne türevlerine de etkili.

  Buğdaya tescili olmaması nedeni ile ziraatçılar karşı çıkabilirler ama fazla üstünde durmamanızı tavsiye ederim. Keza geçen yıl bu ilaçla yaptığım buğday deneme tarlalarının tamamında süne zararı "0" (sıfır) çıktı. Hepsinden önemlisi şu an uygulama yapıldığı taktirde hasada kadar kafanız rahat olur.

  ***

  Şu an için (Trakya'da) verimler yüz güldürecek gibi duruyor. Bende bu yıl buğday yok ama eken arkadaşlarımız var. Temennim, İnşallah fiyatlar da yüz güldürür ve emeklerin karşılığı alınır.

  Şimdiden herkese bereketli olsun.


  ***

  Son olarak:

  "Ben çiftçiyim" diyen, buğday yetiştiren herkesin okuması gereken, süne nedir, türleri nelerdir, ne zaman, ne kadar zarar verir, özetle süne hakkında bilinmesi gereken temel bilgileri içeren güzel bir makale:

  https://bku.tarim.gov.tr/Zararli/KaynakDetay/134

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  17 Aralık 2013
  Şehir
  KIRKLARELI
  Mesajlar
  180
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Trakya'da Süne Durumu. İlaç Atılmalı mı, Beklenmeli mi?  Eline saglik yilmaz hocam dokturmussun yine emin ol aldigim 1 kg fazla bugdayda cok emegin var

 3. #3
  şuayip bahçevan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  07 Mayıs 2011
  Şehir
  lüleburgaz
  Yaş
  37
  Mesajlar
  344
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Trakya'da Süne Durumu. İlaç Atılmalı mı, Beklenmeli mi?  Teşekkürler Yılmaz.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  11 Ocak 2009
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  38
  Mesajlar
  1,366
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Trakya'da Süne Durumu. İlaç Atılmalı mı, Beklenmeli mi?  uzunköprü ilçe tarımın yaptığı incelemede daha bir açıklama yapmadılar ama bizim bölgemiz için sünenin olmaya bileceği hakkında söylentiler var tabi söylenti kendim gidip bakmadım. seninde dediğin gibi sünenin sıcak havaya ihtiyacı var bu yılda Trakya bölgesinde iklim şartları sünenin üremesi ve yumurta bırakması için uygun saçıklıkta olmadığı anlatıldı bize tabi daha bir 10 günlük bir zaman var atın derlerse atıcaz yoksa atmıyacaz.

 5. #5
  azoxystrobin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Ocak 2015
  Şehir
  Trakya
  Mesajlar
  426
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Trakya'da Süne Durumu. İlaç Atılmalı mı, Beklenmeli mi?  Trakyada süne var. En azından bizim bölgemizde var. Geçen hafta uyguladık.8-9 gün oluyor. Syngenta Eforia 247. dekara/10 gram.

  Özellikle Alfasipermetrin(Fastac 100EC) veya Lambda(Karate 5 EC) uygulayacak arkadaşlara tavsiyemdir; doz aşmayın, yan sanayi ilaç kullanmamaya özen gösterin. Neden? Biz süneyi yok etmeye uğraşıyoruz, buğdayı değil.Bütün bir sezon boyunca fitotoksiteden bahsettik.İşte onun kralını bu süne ilaçları yaratır. İlaç uygulandıktan 24 saat sonra tarlanın acayip şekilde sarardığını göreceksiniz.Bu normal bir durum değil."Yaa boşver nasıl olsa 15 gün sonra zaten oluma gelecek" denecek bir durumda değil bana göre.15 gün demek tane şişirmek demek, kalite demek.Bayrak yaprak yeşil olduğu sürece bitkinin üretmeye devam edeceğini unutmayın.
  Pompaya dekara 200-250 gr gelecek şekilde üre eritip ilave ediniz veya elinizde amino asit varsa o gene daha iyi olur.Bunlardan birine ilaveten potasyum nitrat da varsa dekara 50-100 gr şeker gibi gelir.%100 ilacın yan etkisinden kurtaramayabiliriz bitkiyi ancak bir kaç gün daha ayakta kalma fırsatı vermiş oluruz.Ne kadar ürün toplarsak o kadar kardır.
  Şimdiden hasadınız bereketli olsun, Allah gönlünüze göre versin.

  gkhAn, islam doğan, şuayip bahçevan teşekkür etti.

 6. #6
  UmutCAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  21 Eylül 2011
  Şehir
  TUNCELİ
  Yaş
  21
  Mesajlar
  906
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Trakya'da Süne Durumu. İlaç Atılmalı mı, Beklenmeli mi?  Eline sağlık abi.Kımılda da bu ilaç kullanılabirmi?

 7. #7
  DuSTeRo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30 Eylül 2013
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  28
  Mesajlar
  2,979
  Adı geçen
  41 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Trakya'da Süne Durumu. İlaç Atılmalı mı, Beklenmeli mi?  Bizim taraflarda yok bölgesel bir durum söz konusu olabilir dikkatli olma lazım.

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  66 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Cevap: Trakya'da Süne Durumu. İlaç Atılmalı mı, Beklenmeli mi?  Alıntı keskın 39 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Eline saglik yilmaz hocam dokturmussun yine emin ol aldigim 1 kg fazla bugdayda cok emegin var
  Estağfirullah.


  Alıntı şuayip bahçevan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Teşekkürler Yılmaz.
  Sağ ol Şuayip Abi.

  Alıntı yanlız adam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  uzunköprü ilçe tarımın yaptığı incelemede daha bir açıklama yapmadılar ama bizim bölgemiz için sünenin olmaya bileceği hakkında söylentiler var tabi söylenti kendim gidip bakmadım. seninde dediğin gibi sünenin sıcak havaya ihtiyacı var bu yılda Trakya bölgesinde iklim şartları sünenin üremesi ve yumurta bırakması için uygun saçıklıkta olmadığı anlatıldı bize tabi daha bir 10 günlük bir zaman var atın derlerse atıcaz yoksa atmıyacaz.
  Elbette karar size ait. Ancak tüccar "ben bu malı almam" dediğinde İl/İlçe Tarım Müdürlüğü'ndeki memur arkadaşlara bir yaptırımınız var mı?

  Verilen kararın doğru ya da yanlış olması size dokunmuyorsa, o karar üzerinde ne kadar düşünürsünüz?

  Süne uygulama tarihini hatalı belirlediği için çevreye ya da çiftçiye zarar verdiği sabit olan görevlilere, bu zararı tazmin yaptırımı getirilse, sizce uygulamalar bu kadar keyfi mi olur?


  Alıntı azoxystrobin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Trakyada süne var. En azından bizim bölgemizde var. Geçen hafta uyguladık.8-9 gün oluyor. Syngenta Eforia 247. dekara/10 gram.

  Özellikle Alfasipermetrin(Fastac 100EC) veya Lambda(Karate 5 EC) uygulayacak arkadaşlara tavsiyemdir; doz aşmayın, yan sanayi ilaç kullanmamaya özen gösterin. Neden? Biz süneyi yok etmeye uğraşıyoruz, buğdayı değil.Bütün bir sezon boyunca fitotoksiteden bahsettik.İşte onun kralını bu süne ilaçları yaratır. İlaç uygulandıktan 24 saat sonra tarlanın acayip şekilde sarardığını göreceksiniz.Bu normal bir durum değil."Yaa boşver nasıl olsa 15 gün sonra zaten oluma gelecek" denecek bir durumda değil bana göre.15 gün demek tane şişirmek demek, kalite demek.Bayrak yaprak yeşil olduğu sürece bitkinin üretmeye devam edeceğini unutmayın.
  Pompaya dekara 200-250 gr gelecek şekilde üre eritip ilave ediniz veya elinizde amino asit varsa o gene daha iyi olur.Bunlardan birine ilaveten potasyum nitrat da varsa dekara 50-100 gr şeker gibi gelir.%100 ilacın yan etkisinden kurtaramayabiliriz bitkiyi ancak bir kaç gün daha ayakta kalma fırsatı vermiş oluruz.Ne kadar ürün toplarsak o kadar kardır.
  Şimdiden hasadınız bereketli olsun, Allah gönlünüze göre versin.
  Eforia da güzel bir ilaç. Uygulama yapılan yerlerde iyi sonuçlar aldık.

  Son olarak bildiğiniz üzere potasyum, olgunlaşmayı hızlandıran bir besin element. Geçen sene gözlemlediğim, şu anki dönemde potasyum + üre verilen parsellerin, yalnızca üre verilenlere göre daha hızlı sarardı. 3 farklı alanda denedim ve geç dönem (başak sonrası) potasyum (bence) kullanılmamalı. tek üre ve çok az magnezyum (klorofil artırma gayesi ile) en iyi sonucu veriyor.

  Amino asit dahil diğer konuların tamamında hemfikiriz  Alıntı UmutCAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Eline sağlık abi.Kımılda da bu ilaç kullanılabirmi?
  Evet ama hangi bitki? Şahsen kanola'da kullandım ve sonuç iyi.

  Alıntı DuSTeRo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bizim taraflarda yok bölgesel bir durum söz konusu olabilir dikkatli olma lazım.
  Sınır boylarındaki başak aralarına ve bitki alt kısımlarına İyi bak Süleyman

 9. #9
  DuSTeRo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30 Eylül 2013
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  28
  Mesajlar
  2,979
  Adı geçen
  41 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Trakya'da Süne Durumu. İlaç Atılmalı mı, Beklenmeli mi?  Alıntı sebazios Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sınır boylarındaki başak aralarına ve bitki alt kısımlarına İyi bak Süleyman
  Sıkıntı yok

 10. #10
  Sipahi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  13 Eylül 2015
  Şehir
  Çorum
  Yaş
  38
  Mesajlar
  401
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Trakya'da Süne Durumu. İlaç Atılmalı mı, Beklenmeli mi?  Alıntı azoxystrobin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Trakyada süne var. En azından bizim bölgemizde var. Geçen hafta uyguladık.8-9 gün oluyor. Syngenta Eforia 247. dekara/10 gram.

  Özellikle Alfasipermetrin(Fastac 100EC) veya Lambda(Karate 5 EC) uygulayacak arkadaşlara tavsiyemdir; doz aşmayın, yan sanayi ilaç kullanmamaya özen gösterin. Neden? Biz süneyi yok etmeye uğraşıyoruz, buğdayı değil.Bütün bir sezon boyunca fitotoksiteden bahsettik.İşte onun kralını bu süne ilaçları yaratır. İlaç uygulandıktan 24 saat sonra tarlanın acayip şekilde sarardığını göreceksiniz.Bu normal bir durum değil."Yaa boşver nasıl olsa 15 gün sonra zaten oluma gelecek" denecek bir durumda değil bana göre.15 gün demek tane şişirmek demek, kalite demek.Bayrak yaprak yeşil olduğu sürece bitkinin üretmeye devam edeceğini unutmayın.
  Pompaya dekara 200-250 gr gelecek şekilde üre eritip ilave ediniz veya elinizde amino asit varsa o gene daha iyi olur.Bunlardan birine ilaveten potasyum nitrat da varsa dekara 50-100 gr şeker gibi gelir.%100 ilacın yan etkisinden kurtaramayabiliriz bitkiyi ancak bir kaç gün daha ayakta kalma fırsatı vermiş oluruz.Ne kadar ürün toplarsak o kadar kardır.
  Şimdiden hasadınız bereketli olsun, Allah gönlünüze göre versin.
  Beyefendi bilgiler için teşekkürler.Sünenin zararının acaba rekolte düşmesi ne mi yoksa kalite düşmesine mi daha fazla etkisi var?

 11. #11
  UmutCAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  21 Eylül 2011
  Şehir
  TUNCELİ
  Yaş
  21
  Mesajlar
  906
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Trakya'da Süne Durumu. İlaç Atılmalı mı, Beklenmeli mi?  Buğday da kımıl oluyor abi bazı senelerde. Bu ilaç etkilermi?

 12. #12
  azoxystrobin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Ocak 2015
  Şehir
  Trakya
  Mesajlar
  426
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Trakya'da Süne Durumu. İlaç Atılmalı mı, Beklenmeli mi?  Sevgili @sebazios

  Evet potasyumun erkencilik özelliği olduğu doğrudur.Bunun farkında olarak yukarıdaki tavsiyem 200-250 gr üreye karşılık 50-100 gr potas.
  Velev ki 200 gr azota karşılık 200 gr potas verdik. Yine normal zamanında oluma girecektir. + ilacın solvent etkisi işin içine girdiği vakit sizin karşılaştığınız durum ortaya çıkar.Normalde ilaçsız eşit dozda uyguladığınız zaman aman aman sararma olmaz.

 13. #13
  azoxystrobin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Ocak 2015
  Şehir
  Trakya
  Mesajlar
  426
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Trakya'da Süne Durumu. İlaç Atılmalı mı, Beklenmeli mi?  Alıntı Sipahi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Beyefendi bilgiler için teşekkürler.Sünenin zararının acaba rekolte düşmesi ne mi yoksa kalite düşmesine mi daha fazla etkisi var?
  Kaliteye daha çok etkisi olur.

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  11 Ocak 2009
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  38
  Mesajlar
  1,366
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Trakya'da Süne Durumu. İlaç Atılmalı mı, Beklenmeli mi?  [QUOTE=sebazios;1040158  Elbette karar size ait. Ancak tüccar "ben bu malı almam" dediğinde İl/İlçe Tarım Müdürlüğü'ndeki memur arkadaşlara bir yaptırımınız var mı?

  Verilen kararın doğru ya da yanlış olması size dokunmuyorsa, o karar üzerinde ne kadar düşünürsünüz?

  Süne uygulama tarihini hatalı belirlediği için çevreye ya da çiftçiye zarar verdiği sabit olan görevlilere, bu zararı tazmin yaptırımı getirilse, sizce uygulamalar bu kadar keyfi mi olur?


  Bizim burada ilçe tarım il müdürlüğü bölgemizde süne yoktur ilaç atmaya gerekiyor diye bir yayın yaptığında çevremizde bulunan fabrikalar senin malında süne var diyerek geri çeviremiyorlar. Hem tarlamızda süne yokken ilacı atarak tarlada bulunan yararlı böcek ve haşerelerin organik maddelerin ayrışarak tekrar toprağa karışmasını görev edinmiş durumda. Yani doğanın gönüllü temizlik işçileri gibi çalıştıkları söylenebilir. Örneğin, birçoğumuzun “olmasaydı da olurdu” dediği hamamböcekleri ekosistemin devamlılığı konusunda kilit rol oynamakta. Çürümekte olan organik maddelerle ilgilenen bu tür, özellikle azotun ayrıştırılması ve yeniden toprağa dönüşü için çok büyük önem taşıyor. Bitkiler, toprağa geri dönen bu azotu kullanıyor.

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  22 Nisan 2014
  Şehir
  edirne
  Yaş
  28
  Mesajlar
  228
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Trakya'da Süne Durumu. İlaç Atılmalı mı, Beklenmeli mi?  teşşekkürler bilgiler için

 16. #16
  srtys - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Mayıs 2014
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  29
  Mesajlar
  117
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Trakya'da Süne Durumu. İlaç Atılmalı mı, Beklenmeli mi?  Dün aldık ilacı atacağız bakalım.

 17. #17

  Üyelik Tarihi
  25 Mart 2009
  Şehir
  Trakya
  Yaş
  26
  Mesajlar
  1,400
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Trakya'da Süne Durumu. İlaç Atılmalı mı, Beklenmeli mi?  Bizimde köyün üst tarafına atma izni geldi diğer kısma atmanız gerek yok dendi 2 gündür yağmurda yağıyor ne yapçağımızı bilemedim olmayan yere de atsam mı yağışta süne yukarı çıkamaz diye biliyorum şaşkınız

 18. #18

  Üyelik Tarihi
  18 Haziran 2013
  Şehir
  İSTANBUL
  Yaş
  58
  Mesajlar
  731
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Trakya'da Süne Durumu. İlaç Atılmalı mı, Beklenmeli mi?  Alıntı Trakya59 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bizimde köyün üst tarafına atma izni geldi diğer kısma atmanız gerek yok dendi 2 gündür yağmurda yağıyor ne yapçağımızı bilemedim olmayan yere de atsam mı yağışta süne yukarı çıkamaz diye biliyorum şaşkınız
  Arkadaşım bizim köy e de haber geldi ( kapaklı ,karlı ) atmaya başladık . olmayan yerede at en azından ( umut malkoç ) arkadaşımızın dediği gibi sınır boyları komple dolan ve ortadan bir veye iki sefer gitmen yetiyor dedi . ben denedim gayet güzel dedi bilginize

 19. #19

  Üyelik Tarihi
  11 Ocak 2009
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  38
  Mesajlar
  1,366
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Trakya'da Süne Durumu. İlaç Atılmalı mı, Beklenmeli mi?  Alıntı Trakya59 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bizimde köyün üst tarafına atma izni geldi diğer kısma atmanız gerek yok dendi 2 gündür yağmurda yağıyor ne yapçağımızı bilemedim olmayan yere de atsam mı yağışta süne yukarı çıkamaz diye biliyorum şaşkınız
  Bizi etkileyecek olan süneler daha yumurtadan yeni cıkıyorlar bu süneler yamurla çok etkili değiller yamurluda olsa bunlar başağın altında eğer varsa başağı emmeye başlıyorlar.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status