New Holland TD4.65B Askıda kaldı (Otomatik ön difransiyel kilidi)

Selamün Aleyküm arkadaşlar
Bu yıl bahar çiftlerini hazırlarken bir kaç defa askıda kaldım. daha önceki videomda bu durum zaten görülüyordu dikkatli izleyenler farketmiştir.
yine daha önce forumdan bir arkadaşımız ( mudanyali137) de bereket 65 i ile askıda kaldığında servis ve firma ile iletişime geçmiş ama bir sonuç alamamıştı diye hatırlıyorum
http://www.trakkulup.net/showthread.php?t=76522

bu konu hakkında aynı zamanda bir konu daha açılmıştı paralel yürüdüler
http://www.trakkulup.net/showthread.php?t=76521&page=2

Neyse son olarak hatırladığım kadarıyla bayinin otomatik ön difransiyel kilidi diye sattığı mala fabrika bizde ön difransiyel kilidi yok deyip işin içinden çıkmıştı.

Bende çaprazda askıda kalınca heralde bunda da yok diye düşünüyordum ama broşürde ve teknik verilerde olduğu yazılmış ekran görüntüsünüde aldım aşağıya ekleyeceğim
http://www.newholland.com.tr/Traktor_Detay.aspx?cid=63

Şimdi gelelim olayın kanıtına yani videosuna
https://www.youtube.com/watch?v=nIgtHRn4Ewo

[video=youtube;nIgtHRn4Ewo]https://www.youtube.com/watch?v=nIgtHRn4Ewo[/video]

Bana göre burda anlayamadığımız bir durum var.
videoda da farkettiğimiz üzere var olduğu iddia edilen otomatik ön difransiyel kilidi arka difransiyeli kilitlemeden çalışmadı.
bu otomatik ön difransiyel kilidi arka kilide bağlı çalışıyorsa o zaman buna yarı otomatik ön difransiyel kilidi denilmeli
ayriyetten arka difransiyeli kilitledikten sonra ön otomatik difransiyel kilidi olmasa da çıkar zaten diye düşünüyorum.

Resimler ve ekler

• otomatik ön difransiyel kilidi.png
    otomatik ön difransiyel kilidi.png
    857.2 KB · Görüntüleme: 290
ZETOR İSTANBUL: http://youtu.be/oyXorfZ122A

çok ilginç..

arka kitlenince zaten ordan çıkar..

attigim videoda cekisi-kilidi test ediyorlar.. arka kilitli değil. önler de otomatik kilit var..

arka kilitsizken önler birlikte cabaliyorda lsd-otomatik kilit vardır.. yoksa ya bi sorun var.. yada önde kilit yok diyeceğim ama.. nh arkayı kilitleyince önler de çabaladı..

yani önde yok da degil-tam olarak var da degil.. ilginc!

Son düzenleme:
sınırlı kilit olayı bu zaten %45 -%30 gibi oranları vardır arazi araçlarındada olay aynıdır. bu düşük oranlar seni askıdayken seni çekip çıkarmaz ama iki tekerde basıyorken yere çamurlu arazide ,pullukta çiziye düşünce vs sürekli olarak önler birlikte çalışır çekiş dengeli olur ve yakıt düşük olur ben kos koca 4 tekeride büyük hidromekin in çıkamadığı yere çok rahat çıktığımı biliyorum çünkü hidromekte lsd yoktu iki tekeride yere bassada hayvan gübresinnde sağlı sollu asılıyordu.
-!tekrar ediyorum lsd askıdayken sizi kurtaramaz ama oldukça faydalıdır gevşek topraklarda ön tekerlekler saglı sollu çalışmaz birlikte çalısır ama arkalar sağlı sollu çaşlışır.

ZETOR İSTANBUL: http://youtu.be/oyXorfZ122A

çok ilginç..

arka kitlenince zaten ordan çıkar..

attigim videoda cekisi-kilidi test ediyorlar.. arka kilitli değil. önler de otomatik kilit var..

arka kilitsizken önler birlikte cabaliyorda lsd-otomatik kilit vardır.. yoksa ya bi sorun var.. yada önde kilit yok diyeceğim ama.. nh arkayı kilitleyince önler de çabaladı..

yani önde yok da degil-tam olarak var da degil.. ilginc!
askıda kalan zetorunda olacağı aynı eğerki lsd var ise durum aynı olur buradaki videoda lsd li oran her araç aynı tepkiyi verir.
http://www.trakkulup.net/showthread.php?t=37276

• Beğen
Tepkiler: FatihEFE
attığım videoda zetoru yeni alıp deneyende %100 ön kilitli ithal same var..

alırken sorup duruyordu.. abi zetorda da var mi diye.. yok olupta nasıl bu kadar tavsiye ediyorsun..

suan son derece memnun.. video ortada.. 64 luk motor.. Lsd varsa budur.. bu beklenir.. çok absürd bi yer olur onu bilmem..

• Beğen
attığım videoda zetoru yeni alıp deneyende %100 ön kilitli ithal same var..

alırken sorup duruyordu.. abi zetorda da var mi diye.. yok olupta nasıl bu kadar tavsiye ediyorsun..

suan son derece memnun.. video ortada.. 64 luk motor.. Lsd varsa budur.. bu beklenir.. çok absürd bi yer olur onu bilmem..

umut abi senin attığın video farklı benim kaldığım durum farklı

benim kalma sebebim aşağıdaki yol bozuk olduğu için benim bahçenin içinden aşağıya doğru geçmişler güzün yağmurda oradan akıntı oluşunca biraz sel yarmış iyice tesviye kaçmış orada baharında geçmişler yine yer beton gibi olmuş
Bende pulluğun tekeri kaldırıp aşağıya doğru yol yaptıkları yeri sürdüm çaprazlama ama geçerken tek bi güzergahda kullanmamışlar
Her neyse bu sürdüğüm yere geldiğimde bir teker keseğin üstüne çıkıp bir teker çiziye düştü yine arka tekerlerden biride çizide kaldı çapraz sürdüğüm için ön ve arka tekerler çaprazlama boşa çıktı ben lsd nin kilitlemesini bekledim kilitlemeyince de video çektim

Meğer [MENTION=48453]körsaban[/MENTION] arkadaşın dediği gibi yere basmayınca lsd aktif olmuyormuş
arka difransiyeli kilitleyince az yürüdü ve lsd kilitledi çıktı.

Bu videoyu da biraz bunun için yayınladım otomatik difransiyel kilidi deyince biz her şartta kilitleyecek sanıyoruz mudanyalı137 arkadaşımızın konusunda olduğu gibi sonrada ya traktörde kusur buluyoruz ya markada daha önceki konuda erkunta kusur bulmuştuk onuda koydum konunun içine
senin videoda çok abartılacak bir durum yok abi bende römörkle yağmura yakalandığımda zeytin zamanı biz kasaları römörke sarana kadar yerler çamur oldu bizim kepir toprağın çamuruda burdaki çamura benzemez sardımı bırakmaz çamurluklar patlayacak kadar çamur oldu römörkün tekerleri çamurdan dönmedi kızaklayarak yine çıkardık yani kısaca abi sen zetoru getir ben onuda çapraza alırım :D ama ben zetor alamam bahçeye sokamam o traktörü sokarsam dallarda meyve bırakmaz
[MENTION=46790]B.BAŞARAN07[/MENTION] sen getir ls yi ben onuda beceririm baksana kendim çapraz sürdüm diye askıda kaldım zaten yoksa dümdüz yer :D benim hatam yani

• Beğen
Tepkiler: UÖZKAN.77
umut abi senin attığın video farklı benim kaldığım durum farklı

benim kalma sebebim aşağıdaki yol bozuk olduğu için benim bahçenin içinden aşağıya doğru geçmişler güzün yağmurda oradan akıntı oluşunca biraz sel yarmış iyice tesviye kaçmış orada baharında geçmişler yine yer beton gibi olmuş
Bende pulluğun tekeri kaldırıp aşağıya doğru yol yaptıkları yeri sürdüm çaprazlama ama geçerken tek bi güzergahda kullanmamışlar
Her neyse bu sürdüğüm yere geldiğimde bir teker keseğin üstüne çıkıp bir teker çiziye düştü yine arka tekerlerden biride çizide kaldı çapraz sürdüğüm için ön ve arka tekerler çaprazlama boşa çıktı ben lsd nin kilitlemesini bekledim kilitlemeyince de video çektim

Meğer [MENTION=48453]körsaban[/MENTION] arkadaşın dediği gibi yere basmayınca lsd aktif olmuyormuş
arka difransiyeli kilitleyince az yürüdü ve lsd kilitledi çıktı.

Bu videoyu da biraz bunun için yayınladım otomatik difransiyel kilidi deyince biz her şartta kilitleyecek sanıyoruz mudanyalı137 arkadaşımızın konusunda olduğu gibi sonrada ya traktörde kusur buluyoruz ya markada daha önceki konuda erkunta kusur bulmuştuk onuda koydum konunun içine
senin videoda çok abartılacak bir durum yok abi bende römörkle yağmura yakalandığımda zeytin zamanı biz kasaları römörke sarana kadar yerler çamur oldu bizim kepir toprağın çamuruda burdaki çamura benzemez sardımı bırakmaz çamurluklar patlayacak kadar çamur oldu römörkün tekerleri çamurdan dönmedi kızaklayarak yine çıkardık yani kısaca abi sen zetoru getir ben onuda çapraza alırım :D ama ben zetor alamam bahçeye sokamam o traktörü sokarsam dallarda meyve bırakmaz

[MENTION=46790]B.BAŞARAN07[/MENTION] sen getir ls yi ben onuda beceririm baksana kendim çapraz sürdüm diye askıda kaldım zaten yoksa dümdüz yer :D benim hatam yani
benim traktörlerle çekide iken çamurluk araziye girince arka sağlı sollu kaçırsada önler sürekli birlikte çalışır hep ama askıda iken öne %100 kilit gerekli ama %100 kilidide tarlada süreken dönerken kullanmak verimli değil extrem durumlarda etken .

• Beğen
Abi ls de olmadigini bildim icin hic sorun etmiyorm askida kalinca pati eden tekern frenine bastinmi cikip gidiyor bnmki cok istisna askida kaliyo dingil takozun biraz taslayacagm hic sorun olmasn
bende takozlarda modifikasyona gitsem biraz daha rahatlar aslında allahtan bahçeler genelde düz böyle çapraz çizi yapıp dalmadıkça sıkıntı çıkmıyor :D :D
benim traktörlerle çekide iken çamurluk araziye girince arka sağlı sollu kaçırsada önler sürekli birlikte çalışır hep ama askıda iken öne %100 kilit gerekli ama %100 kilidide tarlada süreken dönerken kullanmak verimli değil extrem durumlarda etken .

hocam valla servis bile sizin dediğiniz bu durumdan habersiz sanırım bu kadar açıklayıcı anlatamamıştı bu lsd yi teşekkürler gerçekten

Bu traktörün böyle bi yerde askıda kalması mantıksız zaten new hollandın tt ve tdb ttb 4x4 lerinin öntekeri boşa bi kere çıkmasın hemen kendini askiya alır bunu bende çogu kez yaşadım ama bu traktor boyle duzde kalıyosa sorun var demektir capraz kitleme yapıyor ayrıca difrensiyal kildi yokmu bunun sag en arka tarafta ayak basma yerinde ? Otomatikse bilemem.

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Benim td65b ile sürülmüş tarlayı duzlemek için sürgü(bazı arkadaşlar tapan diyor) yaparken çok fazla toprak kuremeye başlarsa aynı zetor videosundaki gibi 4 tekerde çekiyor dönüyor. Askıda kalma zaten bambaşka bir olay ozaman kalıyor.

İşte geldim buradayım .fatih efe senin nh de benim duruma düşmüş.yalniz senin lsd arkaları kilitleyince çalışmıyor.arkayi kilitleyince traktör biraz ileri gidiyor bu da traktöru caprazdan kurtarıyor.nh td65 b 2006 model olanını çok kullandım senin caprazdan kaldigin yerde önler kesinlikle beraber çalışır.lsd nin işini yapıp yapmadığını anlamak için en iyi test geri geri kepçe ile çalışmaktır.geri geri toprak ya da çakıl yüklerken önler çift çalışıyorsa lsd çalışıyordur.

• Beğen
Tepkiler: xperia
Ön difransiyelin pedalla bağlantısı yok diye biliyorum yani sadece arka difransiyeli etkiliyor. Otomatik difransiyel kilidi diye bir şey yok. Sınırlı kaydırmalı difransiyel (LSD) deniyor buna. Bunda ise kilit %80 civarı kilitliyormuş. Ama videoda nedense hiç kilitlememiş. Bana göre videoda pedala basınca traktör biraz ilerleyince tamamen boşta olan ön teker yüke binince lsd devreye giriyor. Yani lsd nin çalışması için tekerin askıda kalmaması yani tamamen boşta olmaması gerekiyor videoya göre. Benim böyle bir derdim yok çünkü sdf kullanıcısıyım. Pedala basınca 4 tekerde kilitleniyor. Bırakınca çapraz asılıyor. Ama lsd olan ön dingilde çapraz asılma olmaması gerekiyordu.