Çiftçinin gizli bilgileri yandaşa veriliyor...

Çiftçinin gizli bilgileri yandaşa

Özelleştirme yoluyla devletten elektrik dağıtım işini alan şirketlerin tahsildarlığına soyunan hükümet, milyonlarca çiftçinin gizli bilgilerini özel şirketlere verecek düzenleme yaptı.

Erdoğan SÜZER
17:0724 Mayıs 2016

Ekonomi
Çiftçinin gizli bilgileri yandaşa
“Tarımsal Sulamaya İlişkin Elektrik Borcu Bulunan Çiftçilere Bu Borçları Ödeninceye Kadar 2016 Yılında Destekleme Ödemesi Yapılmasına İlişkin Kararın Uygulama Tebliği” Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğe göre, elektrik dağıtım şirketlerinin talep etmesi halinde tarımsal destek kayıtlarını tutan Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, elektrik borcu olan ya da olmayan tüm çiftçilerin Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) içerisindeki çiftçilere ait özel bilgileri şirkete veri olarak aktaracak. Eğer çiftçiler özel bilgisinin paylaşıldığı gerekçesiyle dava açarsa, sorumluluk şirkete değil genel müdürlüğe yüklenecek.
DEVLET ÇİFTÇİYİ İSPİYONLAYACAK

Tebliğe göre, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, çiftçilere tarımsal destekleme ödemesi yapacağını çiftçilerden önce elektrik dağıtım şirketlerine bildirecek. Bu bilgiyi alan şirketler, hemen borçlu çiftçilere ait TC kimlik numaraları başta olmak üzere gerekli bilgileri ve borç miktarlarını gösteren listeleri ödeme yapılmadan Ziraat Bankası'na iletecek. Ziraat Bankası da şirketlerden gelen borçlu listesinde ismi olan çiftçilerin tarımsal desteklerini bloke edip ödemeyecek.
ÖNCE ŞİRKET BORCU, SONRA KAMU ALACAĞI

Zaten zor durumda olan borçlu çiftçiler, hak ettikleri ve kanunla belirlenmiş yasal tarımsal desteklerini alabilmeleri için şirkete gidip borçlarını ödemeleri, makbuzu da Ziraat Bankası'na ibraz etmesi gerekecek. Borcu ödeyecek parası olmayan çiftçilerin kabul etmesi halinde, devletten alacakları destek banka tarafından şirketin hesabına yatırılacak, eğer bu aktarımla borç kapanırsa kalan para çiftçiye verilecek.

Benim anlayamadığım,Elektrik şirketlerine bu kadar tavizi kim veriyor.Arkalarında kimler var.Acaba paravan şirketlerin arkasında hanedan mensupları veya bakanlar mı var..Devlet ne zamandan beri özel sektörün borclarını tahsil etmeye başladı..Öyleyse devlet borcu olanların paralarına, bankadan geçerken el koyup, alacaklılara ödesin..Bir taraftan borcu olan emeklinin maaşına kendi rızası olmadan dokunamıyorsun.Diğer taraftan devletin bankası elektrik şirketlerine tahsildarlık yapıyor..Allah aşkına çiftçinin hiç mi dostu yok..

• Beğen
Tepkiler: Hermiyas
Benim anlayamadığım,Elektrik şirketlerine bu kadar tavizi kim veriyor.Arkalarında kimler var.Acaba paravan şirketlerin arkasında hanedan mensupları veya bakanlar mı var..Devlet ne zamandan beri özel sektörün borclarını tahsil etmeye başladı..Öyleyse devlet borcu olanların paralarına, bankadan geçerken el koyup, alacaklılara ödesin..Bir taraftan borcu olan emeklinin maaşına kendi rızası olmadan dokunamıyorsun.Diğer taraftan devletin bankası elektrik şirketlerine tahsildarlık yapıyor..Allah aşkına çiftçinin hiç mi dostu yok..

Hanedanın bizzat kendisi war...Biraz incelersen araştırırsak her şeyi bulabiliyoruz...

Doğruları söylemeye,yazmaya korkar olduk..Ancak ima yoluyla dile getirmeye ,söylemeye ,düşünmeye çalışıyoruz..

Zaten memleketin geldiği nokta bu, "Doğruya doğru, yanlışa yanlış" diyemiyoruz...

Kötü olursa başkasından iyi olursa kendilerinden...15 yıldır böyle...

15 yılda yapılan kamu ihalelerinin tutarı kabaca 1trilyon dolar, rüşvetin payı da %30 kabul ediliyor o camiada, bu da eder 300milyar dolar bu para transfer edildi hanedana, Panama belgelerine bile yasak koyuluyorsa gerisini sen hesap et...

Forumda sürekli siyaset yasak deniliyor ama birileri nedense bu huyundan vazgeçmiyor yoksa moderatör olunca dibine kadar siyaset yapmak serbest mi oluyor

Alakası yok konu çiftçilik ile alakalı doğrudan çiftçiyi ilgilendiren bir haberdir.

Sizde sadece muhalif konulara değil, çiftçilik ile ilgili konularada yorum öneri şikayet yaparak katkıda bulunabilirsiniz.

Hükümet sözcülüğünü sawunma görewini bırakın herkes herkesi biliyor. Memlekette Kuzey Kore de yaşamayanlarda war unutmayın....

Kopyala Yapıştır haberle mi çiftçiliğe katkıda bulunuyorsunuz?
Nerede siyasi içerikli haber varsa buraya getirip yapıştırıyorsunuz. Bu forumda kimse kimseden daha zeki yada daha aptal değil,herkes herşeyin farkındadır
"15 yılda yapılan kamu ihalelerinin tutarı kabaca 1trilyon dolar, rüşvetin payı da %30 kabul ediliyor o camiada, bu da eder 300milyar dolar bu para transfer edildi hanedana, Panama belgelerine bile yasak koyuluyorsa gerisini sen hesap et"... bu cümleniz çiftçiliğe nasıl bir faydası vardır, veriminizi mi artırıyor yoksa buğday taban fiyatlarını mı artırıyor

Kopyala Yapıştır haberle mi çiftçiliğe katkıda bulunuyorsunuz?
Nerede siyasi içerikli haber varsa buraya getirip yapıştırıyorsunuz. Bu forumda kimse kimseden daha zeki yada daha aptal değil,herkes herşeyin farkındadır
"15 yılda yapılan kamu ihalelerinin tutarı kabaca 1trilyon dolar, rüşvetin payı da %30 kabul ediliyor o camiada, bu da eder 300milyar dolar bu para transfer edildi hanedana, Panama belgelerine bile yasak koyuluyorsa gerisini sen hesap et"... bu cümleniz çiftçiliğe nasıl bir faydası vardır, veriminizi mi artırıyor yoksa buğday taban fiyatlarını mı artırıyor

Haber ulusal basında yayınlanmış, resmi gazete de tebliği yayınlanmış ne hükümet ne de elektrik dağıtım şirketleri yalanlamamış.

Ben diyeceğimi dedim, daha önceki yazdığın mesajların bazılarına üstüne basarak katılıp doğrulara doğğru deyip destekleyebiliyorsam ben ki sen sistemin hükümetin sawunucusunun, benim de doğru dediklerime yazdıklarıma katılabilirsin. Katılmıyorsan sadece muhalif konulara mesaj yazmazsın.

"15 yılda yapılan kamu ihalelerinin tutarı kabaca 1trilyon dolar, rüşvetin payı da %30 kabul ediliyor o camiada, bu da eder 300milyar dolar bu para transfer edildi hanedana, Panama belgelerine bile yasak koyuluyorsa gerisini sen hesap et"... Cümlesi bana ait değildir, yine ulusal basında yayınlanmıştır.

Kimse inkar edip yalanlamadıysa gerçektir. O .oka dawa açanlar bunlara açamıyorsa korkularındandır. Ama adaleti de artık yabancı mahkeme we sawcılardan bekliyoruz...

Haber ulusal basında yayınlanmış, resmi gazete de tebliği yayınlanmış ne hükümet ne de elektrik dağıtım şirketleri yalanlamamış.

Ben diyeceğimi dedim, daha önceki yazdığın mesajların bazılarına üstüne basarak katılıp doğrulara doğğru deyip destekleyebiliyorsam ben ki sen sistemin hükümetin sawunucusunun, benim de doğru dediklerime yazdıklarıma katılabilirsin. Katılmıyorsan sadece muhalif konulara mesaj yazmazsın.

"15 yılda yapılan kamu ihalelerinin tutarı kabaca 1trilyon dolar, rüşvetin payı da %30 kabul ediliyor o camiada, bu da eder 300milyar dolar bu para transfer edildi hanedana, Panama belgelerine bile yasak koyuluyorsa gerisini sen hesap et"... Cümlesi bana ait değildir, yine ulusal basında yayınlanmıştır.

Kimse inkar edip yalanlamadıysa gerçektir. O .oka dawa açanlar bunlara açamıyorsa korkularındandır. Ama adaleti de artık yabancı mahkeme we sawcılardan bekliyoruz...

Sayın Hermiyas Beyefendi
Benim sizin paylaştığınız habere ihtirazım yok, benim ihtirazım sonradan yazdığınız yorumadır. Bu yorum siyasete giriyor, bu forumda siyaset yapmak yasak deniliyorsa herkes buna uyması gerekir. Yok siyaset serbest'se herkes özgürce yorum yapsın kimse konuyu kilitlemesin vede yorumlar silinmesin ama bununda bu foruma bir faydası olmayacağı kesindir.
Siz bu ülkenin yönetiminden memnun olmayabilirsin hatta nefret dahi edebilirsin ama Yusuf beyin söylediği gibi yeri burası değildir. Madem bu ülkede yolsuzluk yapıldığına inanıyorsunuz madem karşı taraf bunu inkar etmiyor madem korkularından dava açamıyorlar siz neden elinizdeki belgelerle dava açmıyorsunuzda çiftçilikle ilgili bir sitede yorum yapma ihtiyacı duyuyorsunuz hemde elinizdeki belgeleri paylaşmadan

Sayın hermiyas ben bir konu üzerinde bilgi paylaşmam için o konu üzerinde yeterince bilgi sahibi olduğuma inandığım zaman bilgimi paylaşırım, kopyala yapıştır benim tarzım değildir
Ayrıca merak ettiğim birşey var
bu forumda konu açmak mı önemli yoksa herkesin faydalanabileceği bir bilgiyi paylaşmak mı önemli
Önceki forumda Bitki besleme ile ilgili 16.000 yorum yapılmış buna karşılık 160.000 geyik muhabbeti yorumu yapılmış
İlla başlık açmak için geyik muhabbeti mi yapalım?

Benim bu forumda başlık açıp açmamam çok önemli değil
ama 62.000 üyesi olan bir formun sadece 1000 kişi aktif üyesi varsa acaba benim başlık açıp açmama mı bu kadar ilgilenen bir moderatör bu konu ile ilgili bir düşüncesi bir çalışması var mı acaba?
Neden sadece üyelerin %1,5 aktif? yoksa az olsun ama bizim gibi düşünsünler bizim için önemli olan bu mu diyorsunuz?

Son düzenleme: