ERKUNT KUDRET 100 LÜKS MT TEST VİDEOSU ve MT Hakkında bilgiler.

Arkadaşlar Herkese Merhabalar,

Dün Erkunt traktör fabrikasına gitmiştim ve herkesin çook merak ettiği MT konusuna değindik. detaylıca video çekmiştim ama ya kayıt etmedik yada yanlışlıkla sildik ama yazık oldu videoya o kadar diyim yani. Anlatacaz artık.

Aşağıdaki videoyu izleyince de bu yazdıklarıma dikkat edin. Bende uzun zamandır traktör kullanmıyordum MT alışık değiliz ilk ısınma turlarında debriyaj kullandım sonra artık videolara geçtik. Şimdi bu videolar facebooktada yayınlanacaktır veya sayfalar bayiler vs. paylaşabilir. Orda kesinlikle yazanlara cevap veren beğenen beğenmeyen kimseye cevap vermeyeceğim zaten videolarda ayrıntılı bilgi için sitemizin adını verdim gelsin burda sorsunlar ve burdan bilgi alamdan yazan edene itibar etmeyin paylaşmak serbest tabi sıkıntı yok siz burdaki yazılanlardan bilgilerden cevap verebilirsiniz arkadaşlar.

MT konusunu açıklıyorum diğer 2 konuda da aynı yazıları paylaşacağım, şimdi iyi okuyun.

Bilmem hiç videosunu izlediniz mi daha önce şöyle devam edelim. İleri geri yaparken hızınız önemli değil orada 7-8 kmh gibi bişey yazıyor zaten yolda tam gaz giderken PŞ kullanacak değilsiniz zaten illa tarla çalışmaları ve ileri geri işi yaparken bu sistem kullanılıyor. Aşağıdaki videolarda göreceksiniz tam gaz MT ileri geri yaptım tık yok. Sistem önce tam durduruyor şanzumanı sonra ters yönde vites değiştiriyor debriyaj kullanmanızın da bir sakıncası yok. Ortalama 3 sn. çok az bir sürede vites değişiyor dümdüz giderken MT ileri ise geriye çektiğinizde sanki çok duruyor havası veriyor, şimdi yazacağımı gözünüzde canlandırın.
Şimdi ekipmanla tarla başına geldik OKS kullandık ekipman yerden kesildi ve sola döndük diyelim tam sola döndük topladık geri gideceğiz çiziye girmek için ve MT kolunu geri çektiniz bu arada direksiyonu sağa tam kırıyorsunuz direksiyonla tam işiniz bittiği anda o da geri hareket ediyor, geri gelmeye başladık ileri alıp çiziye gireceğiz yine MT ileri kolunu ileri aldık direksiyonu sola tam kırdınız anda MT hareket ediyor.
Özetleyecek olursak tarla başı dönüşlerde direksiyonu çevirirken lazım olan süreye göre ayarlanmış bekleme süresi arkadaşlar dediğimizi denediğimde bende o zaman hak verdim hiç bir şekilde frene gerek kalmadan dön bas OKS devam. Yani burda tarlada kullanırken daha çok lazım olduğu için süre ona göre belirlenmiş bu 1sn olarak belirlenebilirdi işte o zaman ani durup kalkar sıkınıtı yok ama bu konforlu kullanım yakalanamaz umarım anlatabilmişimdir. Gidip bayiden video çekeyim diyecem bayilerde traktör yok olmadı bir gün çekeriz.

Bu video da Kudret 100 Lüks MT var. Sevkiyattan rica ettik tam tıra binmeden aldık denediğimiz 2. traktör deneyecek traktör bile yok. Bununda sahibi var sonuçta fazla kullanıp gereksiz kullanıma gerek, umarım yeterli olmuştur hep yol viteslerinde denedim ben beğendim ama fazla kullanamadık sürekli forklift vs girip çıkan çok o yüzden bir ileri geri yeterli oldu. Açıkcası o tarla kullanım işinden dolayı hak verdim illa bu sistem iyice gelişecek zaten erkunt patent ettirmiş bunu ve bu çalışma % 100 yerli ve herşeyi erkunta ait. :)

umarım beğenirsiniz sizin için bunları çektim rica ettik kırmadılar saolsunlar. Yorum yaparken bunları göz önünde bulundurun artı başka yerde boş boş yazanlara diyecek sözüm de yok.

iyi seyirler...

[video=youtube;kTWOIVKut8g]https://www.youtube.com/watch?v=kTWOIVKut8g[/video]

Eline emeğine sağlık abi. Bu kadar uğraşmışsın vallahi bravo. Bu sistem dediğin gibi baştan sona Erkunt un yapımıysa güzel bir sistem yapmışlar .
İleride daha da geliştirirler inşAllah.

Yanlız bir noktaya değineyim . Bu ileri geri hareketini yaparken kalkış sırasında hafif bir sert kalkma var . Bu disk tiller ve biraz ağır aletlerde rahatsızlık verebilir. Ağır aletlerde debriyaj kullanılır herhalde.

Eline emeğine sağlık abi. Bu kadar uğraşmışsın vallahi bravo. Bu sistem dediğin gibi baştan sona Erkunt un yapımıysa güzel bir sistem yapmışlar .
İleride daha da geliştirirler inşAllah.

Yanlız bir noktaya değineyim . Bu ileri geri hareketini yaparken kalkış sırasında hafif bir sert kalkma var . Bu disk tiller ve biraz ağır aletlerde rahatsızlık verebilir. Ağır aletlerde debriyaj kullanılır herhalde.

Saol İslam teşekkür ederim Trakkulüp için yaptık zaten rica ettik kırmadılar.

Ben hep seri ve yol viteslerinde kullandım haliyle vites yüksek düşük vites ve serbest gazda o kadar ani olmaz.

Paylaşım için teşekkürler Ercan başgan lakin bana tepkime süresi baya zayıf geldi biraz hayal kırıklığına uğradım ne izlediğimden çokta emin değilim açıkçası. Traktörün biraz seri ve canlı olması gerekir shuttle bunun içindir yormaz ve zaman kazandırır. İzlerken nezaman geri gelecek yada nezaman ileri gidecek diye beklerken yoruldum resmen. Üzgünüm ama ilk izlenimim böyle :( Ayrıca arkasında 1400 kg lık bir takım olduğunu düşünürsek gaz çok ölü traktör ilk hareketinde isteksiz gibi.

• Beğen
Tepkiler: Ercan AYKUŞ
Paylaşım için teşekkürler Ercan başgan lakin bana tepkime süresi baya zayıf geldi biraz hayal kırıklığına uğradım ne izlediğimden çokta emin değilim açıkçası. Traktörün biraz seri ve canlı olması gerekir shuttle bunun içindir yormaz ve zaman kazandırır. İzlerken nezaman geri gelecek yada nezaman ileri gidecek diye beklerken yoruldum resmen. Üzgünüm ama ilk izlenimim böyle :( Ayrıca arkasında 1400 kg lık bir takım olduğunu düşünürsek gaz çok ölü traktör ilk hareketinde isteksiz gibi.

Süleyman Usta yukarda yazdım ama ben yol vitesinde kullandım bu videoyu çekerken durduk bir kaç kere bişey yapamadik bu modelde. Deneyecek traktör yok saha da çıkan tıra biniyor yola düşüyor.

Ayrıca Haşmet CRD ile yapacaktık bunu aslında kontrolden geçmemişler vardı malasef onları kullanamadık havalı kabini de çekecektim ama olmadı bu video en kötüsü MT videosu denmez bile ama yinede çektim. Birçok testten sonra yola çıkan bir sistem zamanlama ile ilgili olarak yukarıyda yazdım artık tarlada kullanan bir vatandaşın tepkisini dinlemek en iyisi olacaktır. bize son noktayı o koyacaktır diğer 105e ve 85 lüks videolarını da izle bakam.

• Beğen
Tepkiler: Hakankavas
Erkunt un bu yolda bir şeyler yapmaya çalışması ilerlemesi çok güzel

Kesintisiz ileri geri çok önemli günümüzde artık bu sistemi değişik şartlarda tüm markalar kullanıyor .

Tabi uzun ömürlü olsun isteriz koldan başlarsak elektronik kumandalı olsun isteriz içeride kavrama açıp kapatma hidrolik olsun isteriz, kavrama sistemi yağlı olsun isteriz.

Ben 46 yaşındayım çok yaşadım çoğunuzdan yaşım fazla , fıat gurubundan traktör kullandım genelde frenlerden örnek vereceğim konu için ilk kullandığımız traktörler kuru çember balata pedal mekanik idi , hiç derdi bitmiyordu frenlerin .

Şimdi balatalar yağlı sistem pedallar hidrolik kumandalı ve benim traktörün biri 7500 saatte hiç fren sorunu olmadı hala da güzel tutuyor, neden frenden örnek verdim kavrama sistemi de böyle olsun isteriz , çünkü kavrama aktarma ile motorun arası iyi yumuşak olursa hem motoru korur hem aktarmayı .

Ercan bir sorum olacak ileri geri geçişlerde frenlemeyi baskı balata ile mi yapacak yoksa şetıl kol tam ortada iken traktörün fren sistemi devreye girecek mi

Erkunt un bu yolda bir şeyler yapmaya çalışması ilerlemesi çok güzel

Kesintisiz ileri geri çok önemli günümüzde artık bu sistemi değişik şartlarda tüm markalar kullanıyor .

Tabi uzun ömürlü olsun isteriz koldan başlarsak elektronik kumandalı olsun isteriz içeride kavrama açıp kapatma hidrolik olsun isteriz, kavrama sistemi yağlı olsun isteriz.

Ben 46 yaşındayım çok yaşadım çoğunuzdan yaşım fazla , fıat gurubundan traktör kullandım genelde frenlerden örnek vereceğim konu için ilk kullandığımız traktörler kuru çember balata pedal mekanik idi , hiç derdi bitmiyordu frenlerin .

Şimdi balatalar yağlı sistem pedallar hidrolik kumandalı ve benim traktörün biri 7500 saatte hiç fren sorunu olmadı hala da güzel tutuyor, neden frenden örnek verdim kavrama sistemi de böyle olsun isteriz , çünkü kavrama aktarma ile motorun arası iyi yumuşak olursa hem motoru korur hem aktarmayı .

Ercan bir sorum olacak ileri geri geçişlerde frenlemeyi baskı balata ile mi yapacak yoksa şetıl kol tam ortada iken traktörün fren sistemi devreye girecek mi

Teşekkürler İsmail abi,
Bu sistem erkunt kendi geliştirdi illa gelecek kullanıcı yorumları bu sistemi daha verimli yerlere taşıyacaklardır. Sistemde fren sistemi önce devreye girip transmisyonu tam durdurduğunda geriye alıp tekrar hareketini sağlıyor, yani ileri giderken kolu çektiğinizde anında geriye geçirmiyor bu zaten motor ve şanzumana ters kuvvette ani yük bindirmesi yapacağından ilerde sıkıntı yapabilir, ama bunda öyle bişey yok önce tam duruş. ani bindirme tıpkı mekanik şanzuman gibi levyeli gibi anında geçip ters yönde harekete başlasa o zaman hiç bir şeye yaramaz konforsuz artı motor ve şanzumana nerde ne yapacağı belli olmaz.

1. şatılda boş konum yok abi PŞ kolu F veya R modunun birinde bekliyor boş konumu ana vitesten yapıyorsun. Neden boş yok bununda nedenleri yazayım, boş konumda ileri veya geri kaçırmaya karşı olabilecek kazaları önlemek için ana vitesi boşa alana kadar traktör serbest haraket modu yani boşa alma durumu yok sırf bu güvenlik önlemi için böyle bir karar verilmiş.

• Beğen
Tepkiler: Hakankavas
Ercan arkadaşım yok mu hiç yeni model yeni donanımlar yeni kaporta tasarımı vs. Birde jxc serisi gibi ultra hafif ve aynı zamanda elektronik donanımlı modeliniz olsun. Büyük çiftçilere ilaç gübre mibzer işleri için o segmentte Türkiye de bir Fendt 200 vario serisi var. Onlarında fiyatları 80000eur civarında. Fabrika güzel bir model çıkartsın ilk baş ben alırım.

Ercan arkadaşım yok mu hiç yeni model yeni donanımlar yeni kaporta tasarımı vs. Birde jxc serisi gibi ultra hafif ve aynı zamanda elektronik donanımlı modeliniz olsun. Büyük çiftçilere ilaç gübre mibzer işleri için o segmentte Türkiye de bir Fendt 200 vario serisi var. Onlarında fiyatları 80000eur civarında. Fabrika güzel bir model çıkartsın ilk baş ben alırım.

Bu sene olabilecek herşey tamam Mustafa :
Jxc ile E+ serisi kıyaslarsın, elektronik vs ön gelişme önce ZF sonra E serisine gelir.
Bu sene 65 lüks ve üzeri hi-lo oldu vs elektro hidro. geçişli
Ağırlık konusunda geçende yazmıştım E serisi tam ideal ağırlıkta Mustafa hafif olunca ayağı yer tutmaz, koltukta oturamazsın.
Bu seri için 24+24 seçeneği gelecek.
Yenilik bitmez daha başka konular var ama şimdi bunları yazmama vakit var.

Tamam cevap tam istedigim gibi tam zamaninda frenleme sistemi cok guzel olmus dedigin gibi aktarmslari ve kavramayi yukten kurtarir

Şimdi tamam İsmail abi :)

• Beğen
Tepkiler: MUSTAFA361

Ben bu hafta kullandım yeni 70e+ mt traktörümü tarlada. mt olayını sevdim. Ercan beyin dediği gibi oks ye bas, shuttle çek, ekipman yerden tam kalkıyor traktör geri hareket ediyor. Yoksa ercan'ın dediği gibi(artık ercan diyebilirim sanırım:)) ekipman yerden kalkmadan geri zorlardı. Tarla dışında zaten debriyajla kullanmak daha kolay geldi bana. Yani levye gibi. Tek korkum hızlı giderken yanlışlıkla geri çekilirse ne olurdu. Onda da sorun yok diyor ercan. Çünkü birkaç kez sinyal koluyla karıştırdım. Eski sinyal kolu soldaydı biliyorsunuz. Sinyal verecem diye kırmızı kola teşebbüs ettim birkaç kez. Neyseki sağa sola oynamıyor. Onun dışında problem yok..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Böyle pek anlaşılmıyor gibi Ercan keşke kabin içinden kendin çekseymişsin.

Emre yukarda da dedim 100 Lükse bindik 3-4 dk anlatımlı video çektik ama ya kaydetmedik ya silindi o videoya çok acıdım ama gidip yenisini çekeyim diyecem ama bayilerde bile traktör yok umarım telafi ederiz biraderim. :)

Ben bu hafta kullandım yeni 70e+ mt traktörümü tarlada. mt olayını sevdim. Ercan beyin dediği gibi oks ye bas, shuttle çek, ekipman yerden tam kalkıyor traktör geri hareket ediyor. Yoksa ercan'ın dediği gibi(artık ercan diyebilirim sanırım:)) ekipman yerden kalkmadan geri zorlardı. Tarla dışında zaten debriyajla kullanmak daha kolay geldi bana. Yani levye gibi. Tek korkum hızlı giderken yanlışlıkla geri çekilirse ne olurdu. Onda da sorun yok diyor ercan. Çünkü birkaç kez sinyal koluyla karıştırdım. Eski sinyal kolu soldaydı biliyorsunuz. Sinyal verecem diye kırmızı kola teşebbüs ettim birkaç kez. Neyseki sağa sola oynamıyor. Onun dışında problem yok..

Yorum için teşekkürler Selçuk hocam tekrardan hayırlı olsun traktörünüz.
Selçuk hocam açıkcası Ercan beyi bende tanımıyorum henüz kendisi ile tanışmadım Ercan daha iyi bundan sonra böyle devam ederiz artık.

MT değişim hızına takılmayın 85 Lüks MT son gaz son hızda ileri geri yaptım bişey yok şu da var zaten son hızda PŞ kullanılmıyor ki zaten ileri geri hızı max 10-15 kmhyi geçmez o yüzden sıkıntı yok.

[video=youtube;ag3qwEJFMoo]https://www.youtube.com/watch?v=ag3qwEJFMoo[/video]

[video=dailymotion;x4df9rb]http://www.dailymotion.com/video/x4df9rb[/video]

Videonuz için teşekkürler biraz ses kaydında sıkıntı var birde telefonu yan tutunuz mu daha güzel şeyler ortaya çıkacaktır.