Dolu Hasarı

8748db899926e2d4e6de0953eb06b617.jpg

Arkadaşlar kolay gelsin hepinize, öncelikle allahtan gelene boynumuz kıldan ince çok şükür, 450 Dönüm ekili arpam dolu afeti sonucu kellesiz sap yığıntısına dönmüş tarlalar, biçer girmez durumda yukarda ki resimde ki yer 10 dönümlük bi yer en iyisi o elimde tek kalanda o.

Sizce tarlayı yeşile biçip balya yaptırmak mantıklımı ? Yoksa kuruyup seneye bol saplı tarladan başka elimde birşey olmayacak sizce ne yapmalıyım ?

Geçmiş olsun , canınız sagolsun. Sıgorta yaptırmadınızmı. Hasar coksa yeşile bicip balya yapın ,yerinide zaman gecmeden tekrar sürün ,nadas durumunda olur güzünde ne ekerseniz artık .

Sigortası var kelle olmayan yere ilçe tarım %60 hasar vermiş inanın 3 5 kelle var onlarda çavdar ?

Sigortayı yaptırdım ama bu durumlarda sigorta nasıl bi yol çiziyor bizlere bu konuda pek bilgim yok 2 yıldır arazi işleri ile ilgileniyorum tecrübe zayıf ?

Sigortada ne gibi yol izliyoruz bilginiz varmı ?

Sigortası var kelle olmayan yere ilçe tarım %60 hasar vermiş inanın 3 5 kelle var onlarda çavdar ?

Tekrar gecmiş olsun. Sıgortayı hangi kuruma yaptırdınız . ben genelde tkk le baglantılı tarsime sıgorta yaptırıyorum. Şükür bu güne kadar bi afat olmadı ama bu iş başına gelen arkadaşlar tkk dilekceyle bildiriyorlar ve sonrasında tarsimin eksper gelip hasar tespit yapıyor, artık duruma ve vijdanına göre rapor tutuyor. Siz sıgorta zamanı ne kadar verim tahmini yazdırdınızsa onlarda kendi inceleme sonucu belirledikleri verime göre hasar tesbiti yapıp tutanak tutuyorlar . sıgortanız varsa gerekli işlemleri bi an önce yaptırıp ona göre hareket edin .

Sigortayı yaptırdım ama bu durumlarda sigorta nasıl bi yol çiziyor bizlere bu konuda pek bilgim yok 2 yıldır arazi işleri ile ilgileniyorum tecrübe zayıf ?

Sigortada ne gibi yol izliyoruz bilginiz varmı ?
Eksper geldiyse geri kalani sigortanin işi gecen sene eylül ilk hafta ödeme aldik onlar ariyorlar

8748db899926e2d4e6de0953eb06b617.jpg

Arkadaşlar kolay gelsin hepinize, öncelikle allahtan gelene boynumuz kıldan ince çok şükür, 450 Dönüm ekili arpam dolu afeti sonucu kellesiz sap yığıntısına dönmüş tarlalar, biçer girmez durumda yukarda ki resimde ki yer 10 dönümlük bi yer en iyisi o elimde tek kalanda o.

Sizce tarlayı yeşile biçip balya yaptırmak mantıklımı ? Yoksa kuruyup seneye bol saplı tarladan başka elimde birşey olmayacak sizce ne yapmalıyım ?

Kardeşim büyük geçmiş olsun.allah beterinden saklasın ne yapalım cana gelmesinde mala gelsin diyoruz yapacak başka bir şeyimiz yok .sigortanı takip et inşallah bir miktarda olsa zararın karşılanır .

Valla experleein vicdanına kaldığımıza yanıyorum zaten afata bir lafım isyanım yok rıskımız ne şekilde kısmet olacak onu en iyi allah bilir.

Kendimle dalga geçe geçe Tarlaları gezerken gCuma günü ilçe tarım çok kıymetli gürk tavuk gibi koltuğuna yapışmış mühendislerimiz yetkililerimiz geldi, hasar yüzde 55 60 civarı deyince kan beynime sıçradı tarlada başak namına birşey kalmamış adam bana 55 60lardan bahsediyor, dedim ki ya bana yüzde 40lik ekin gösterin vallahide billahide kurda kuşa yem edeyim dedim abicim 40 günde kökten kardeşlenir dedi.

Nutkum tutuldu dilim bağlandı, vay ben bizi bu sistemin çarkında ezdiren zihniyetin diyebildim dümdük ama içimizdenn

Geçmiş olsun.

40 günde kökten yeşillenecekmiymiş? kayseridemi olacakmış bu? resimdeki tarlada ?

Sn. Hacı Mehmet Coşkun un dediğini yapmanızı öneririm bende, 2 yıl önce 29 mayısta doludan sanki biçerdöverle biçilmiş gibi olan kıraç buğday yerimi nadas yaptım ve ekim zamanı arpayı bastım ektim, ortalama verim 250-300 kg dır bizim buralarda ve havalar iyi gitti senesi tuttu arpa 400 kilo yaptı, bilmeyen gençler dolu vurduğunda buğdayın başakta olduğunu, artık anız olduğunu, aktarıpda ekersem anıza ekmiş olacağımı öne sürdü, verim alamazsın dedi, siz dedim Allah ın işini bilemezsiniz, normal nadasa yakın gibi olur seneside tutarsa ekilen arpanın bereketini görün dedim, verende ALLAH alanda ALLAH, önemli olan zamanı değerlendirmektir benim aklım buna erer, toprak işlenmek ister boş durmamalı, zamanında işleyebildiysende ekmek ister, sen bunları yaptıysan bereket ALLAH tandır.

Yalnız dolu vurduktan sonrada bir müddet yağışlardan dolayı tarlaya girilemedi, ancak 21 haziranda aktarabilmiştim, normal haziran sonu harman başlar bizim buralarda ve temmuz 15 dedimi biter, bazı yıllar 1 hafta 10 gün daha geç başlayıp bitebilir.

Geçmiş olsun .Bu zarar oranını kabul etmeyin ,yeni eksper gönderecekler .Resimlere göre bence %80 zarar var.Bir defasında biz de kanola dolu zararı için eksper cagirmistik adam kanolanin ne olduğunu bilmiyordu.Çiftçinin hali her zamanki gibi içler acısı.Allah yardımcımız olsun.