TOPRAK MAHSÜLLERİ OFİS EMANET ALIMI

Arkadaşlar bu toprak mahsülleri ofis emanet alımları hakkında bilgisi olan varsa bilgi aktarabilirlerse çok memnun olurum. emanet alım vede kira bedeli ne kadar kesiyorlar birde kısım kısım ödeme alma şansımız varmı.

Erol abi selam, bugün nette böyle bir haber buldum.Tmo bu sene için açıklama yapmış emanet alım hususlarıyla ilgili.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:“TMO; 2016/17 dönemi hububat alım fiyatları açıklanıncaya kadar TMO’ya arz edilen hububatı Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı olan üreticiler, üreticilerin ortağı olduğu kooperatif ve birlikler ile ÇKS belgesi olan resmî kurumlardan 18 Mayıs tarihi itibariyle taahhütname karşılığı teslim almaya başlamış olup taahhütnameli alımlara devam etmektedir.Taahhütname karşılığı alımlarda aşağıdaki esaslar uygulanmaktadır:Taahhütname karşılığı alımlar randevulu olarak yapılmaktadır.TMO depolarına taahhütname karşılığı bırakılan ürün, istenilen tarihte geri alınabilecektir. Taahhütname karşılığı ürün bırakan üreticiler, üreticilerin ortağı olduğu kooperatif ve birlikler ile ÇKS belgesi olan resmî kurumlar; alım fiyatlarının açıklanmasını müteakip talepleri hâlinde;1. Ürünün tamamını geri alabilecek.2. ÇKS’deki üretim miktarı kadar ürünü TMO’ya satabilecek,3. Ürününü emanete bırakabilecektir.Ürün TMO’dan geri çekildiğinde taahhütnameli alım yapıldığı tarihten depodan çıkış tarihine kadar olan süre için 0,133 TL/Ton/Gün+KDV depolama ücreti alınacaktır.ÇKS’de belirtilen miktar kadarının peşin alıma dönüştürülmesi hâlinde, depo kira ücreti alınmayacaktır.Taahhütname karşılığı alımı yapılan ürünün TMO’dan geri çekilmesi veya peşin alıma dönüştürülmesi durumunda ÇKS’yi aşan miktar için (son araç hamulesi hariç) ürünün depoya giriş tarihinden depodan çıkış tarihine kadar olan sürede 0,133 TL/Ton/Gün+KDV depolama ücreti alınacaktır.Üretici, üreticilerin ortağı olduğu kooperatif ve birlikler ile ÇKS belgesi olan resmî kurumların taahhütname karşılığı bıraktıkları ürünü alım fiyatlarının açıklandığı tarihten itibaren 10 takvim günü içinde yapacakları, yukarıda belirtilen işlemlerle ilgili olarak ürünün bırakıldığı TMO iş yerine müracaat etmeleri gerekmektedir.Üretici, üreticilerin ortağı olduğu kooperatif ve birlikler ile ÇKS belgesi olan resmî kurumların belirtilen süre içerisinde müracaat etmemesi hâlinde, 10 takvim günü sonunda, taahhütname karşılığı teslim alınan ürünün tamamı emanet alıma çevrilecektir.

Kaynak: http://hayvancilikakademisi.com/guncel/tmo-taahhutnameli-alimlara-basladi/

Erol abi selam, bugün nette böyle bir haber buldum.Tmo bu sene için açıklama yapmış emanet alım hususlarıyla ilgili.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:“TMO; 2016/17 dönemi hububat alım fiyatları açıklanıncaya kadar TMO’ya arz edilen hububatı Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı olan üreticiler, üreticilerin ortağı olduğu kooperatif ve birlikler ile ÇKS belgesi olan resmî kurumlardan 18 Mayıs tarihi itibariyle taahhütname karşılığı teslim almaya başlamış olup taahhütnameli alımlara devam etmektedir.Taahhütname karşılığı alımlarda aşağıdaki esaslar uygulanmaktadır:Taahhütname karşılığı alımlar randevulu olarak yapılmaktadır.TMO depolarına taahhütname karşılığı bırakılan ürün, istenilen tarihte geri alınabilecektir. Taahhütname karşılığı ürün bırakan üreticiler, üreticilerin ortağı olduğu kooperatif ve birlikler ile ÇKS belgesi olan resmî kurumlar; alım fiyatlarının açıklanmasını müteakip talepleri hâlinde;1. Ürünün tamamını geri alabilecek.2. ÇKS’deki üretim miktarı kadar ürünü TMO’ya satabilecek,3. Ürününü emanete bırakabilecektir.Ürün TMO’dan geri çekildiğinde taahhütnameli alım yapıldığı tarihten depodan çıkış tarihine kadar olan süre için 0,133 TL/Ton/Gün+KDV depolama ücreti alınacaktır.ÇKS’de belirtilen miktar kadarının peşin alıma dönüştürülmesi hâlinde, depo kira ücreti alınmayacaktır.Taahhütname karşılığı alımı yapılan ürünün TMO’dan geri çekilmesi veya peşin alıma dönüştürülmesi durumunda ÇKS’yi aşan miktar için (son araç hamulesi hariç) ürünün depoya giriş tarihinden depodan çıkış tarihine kadar olan sürede 0,133 TL/Ton/Gün+KDV depolama ücreti alınacaktır.Üretici, üreticilerin ortağı olduğu kooperatif ve birlikler ile ÇKS belgesi olan resmî kurumların taahhütname karşılığı bıraktıkları ürünü alım fiyatlarının açıklandığı tarihten itibaren 10 takvim günü içinde yapacakları, yukarıda belirtilen işlemlerle ilgili olarak ürünün bırakıldığı TMO iş yerine müracaat etmeleri gerekmektedir.Üretici, üreticilerin ortağı olduğu kooperatif ve birlikler ile ÇKS belgesi olan resmî kurumların belirtilen süre içerisinde müracaat etmemesi hâlinde, 10 takvim günü sonunda, taahhütname karşılığı teslim alınan ürünün tamamı emanet alıma çevrilecektir.

Kaynak: http://hayvancilikakademisi.com/guncel/tmo-taahhutnameli-alimlara-basladi/

alper kardeşim teşekkürler.konuyu detaylı okudum artık değerlendırmek bize kaldı.

• Beğen
Tepkiler: cankulu

Sezgin kardeşim bunu neye istinaden söylüyorsun . benim şu anda değişik günlerde 4 günlük randevu alınmış durumda .

Taban fiyat açıklanmadan TMO nun yapmış olduğu alım uygulaması çok doğru ve mantıklı gelmiyor bana. Ofis açılacaksa açılır bunda lafı dolandırmalarının anlamı yok..... Umarım ben yanılırım....

• Beğen
Tepkiler: Alexander
Az önce Ovacık köyünden arkadaşımla konuştum 16 Protein anopa buğdayı 950 kuruşa lüleburgaz evrensekiz özcebelli un fabrikasına. Satmış.

İyi paraya vermiş gibi görünüyor. Gluteni kaç gelmiş acaba? Anopa yemlik buğday diye geçer normalde ama bunu iyi beslemişler belliki. Geçen sene deneme amaçlı eken birine 900 kilo civarında biçmiştim.

Ticaret Borsasına numune bıraktım.fiyat açıklanmaz ise nolucak dedim, emanete bırakacakmışık daha sonra tüccar alırsa alacakmış hani şarkıda diyorya:mış mış mış da muş muş muş.sayın bakanım lütfen fiyat açıklarmısın allah rızası için sesimizi duyun,bizi tüccarlara yedirme.

Dün milletvekili ile konuştum kendisi de çiftçi Ankara'da konuşulan taban fiyat TMO için kg'da 0.90-0.93 krş arasındaymış. Ne yazık ki Ankara'da Konuşulan fiyat Türkiye genelinde tarım bakanı tarafından bir türlü açıklanmıyor. Sebebi çok basit tüccarlar taban fiyatı ekmeklik buğdayda kg'da 0.80 krş altına genelde düşürmüyor. Zaten ekonomi alanında zor durumda olan hükümetin de tüccarın verdiği bu fiyatlar işine geliyor. Taşradaki çiftçi tüccara mahkum malını döker ondan sonra tüccar fiyatı 0.80 krş altına çeker o zaman fiyat açıklanır. Gelelim daha vahim olan meseleye Kırklareli TMO merkez ve şubelerde ( babaeski - saray ) Taahütname Karşılığı Alım yapmaya bugün itibari ile başladı. Yalnız tesisli ekip olan ilçelerde daha alım yok alım tarihide belli değil merkezi aradığımızda açılacak ama tarih veremeyiz diyiyolar , buğdayı tarlada da tutamayacağımız için ya Tüccara vericez ya açılana kadar depoya atıcaz ( depon varsa ) yada fiyat açıklanmasa da kamyonlar tırlarla merkeze götürüp oraya dökücez. 30 km'de ki merkez tesise kamyon ve tırlar 750 liradan aşağı gitmiyor ki bırakın 30 km yi köydeki çiftçi ne yapsın neredeyse 1 kamyonda 2 ton buğday parasını nakliyeye verecek . TMO Kırklareli'de resmen kasaba dışında yaşayanları şuan için görmezden gelmiştir. Fiyat yok Taahütname Karşılığı alım var , ilçelerde tesis var ama TMO'nun açtığı tesisli ekip yok. Taşradaki Çiftçi buğdayını fiyat açıklanmasa da devlet güvencesine vermek istiyor ama TMO tesisli ekiplerde almamak için elinden geleni yapıyor. Yazıktır , günahtır. Çiftçiyi zor duruma düşürmeye çalışılmaktadır.

Ofisi olan yerler için iyi de. Bizimkini belediye garajına çevirdiler[emoji4]. Biz tüccar ellerinde, un fabrikası kapılarında takılmaya devam...

bizimkisi daha komik tesisli ekip var garaj olarakta kullanılmıyor depolar da boş alıma hazır ama alım yok merkez şubeye getir diyolar 1 ton buğday parasını nakliyeye vericem. Niye vereyim kardeşim burada tesis var ekip var herşeyin hazır ama burada alım yapmıyorsun şuan temmuzun 5 inde sonra alım yapsan ne olur yapmasan ne olur