besicilikte yemler, yemleme? saman, silaj, pancar posası, arpa posası?

besicilikte hangi yemler kullanılır? ya da kullanılmalı?

besicilikte samanın (tahıl kalıntıları, sap, balyası) önemi nedir?

besicilikte sulu yemlerin (mısır silajı, pancar posası) önemi nedir?

besicilikte arpa posasının (bira sanayisi yan ürünü) önemi nedir?

yukarıdaki yemlere tuz-toz mermer eklenerek besicilik yapılır mı?

yoksa mutlaka tahıl da kullanmalı mı? (arpa, mısır)

hiç besi yemi, ya da küspe (ayçiçek küspesi, pamuk küspesi vb) kullanmadan besicilik yapmak mümkün mü?

Behçet hocam öncelikle bu konuları açtığınız için çok teşekkür ediyorum.
Bu işlere kafa yoran biri olarak acizane fikirlerimi beyan etmek isterim.
Birinci sorunuza cevap olarak ülke olarak elimizde ne varsa öncelikle onları kullanmalıyız. diye cevap vermek isterim. ve maliyet düşük olmalı. Şu an yaptığımız şekilde olmamalı diye eklemek isterim.
Et tavukçuluğuna benzer bi besicilik yapıyoruz gibi geliyor bana. Sadece Fabrika yemine bağlı besicilik olmamalı.
İkinci sorunuza cevap olarak da bunu fabrika yemi gibi yemle besicilik yaptığımız için saman yedirmek zorunda kalışımız. Bu kesif yemi sindirmek ve işkembe dengesini sağlamak için bu samanın selülozuna ihtiyaç duyuyoruz. Melas ve nitrat kullanarak Saman silajı yapan kaç besici var acaba forumda? yapan çoksa hepsinden özür dilerim. Ama çok değil diye düşünüyorum.
Üçüncü sorunuza cevap olarak da yanılmıyorsam Konya veya Aksarayda bir süt üreticisi veteriner hekim arkadaş, Süt ineklerinin önünde eskiyen Silaj kalıntılarını Anguslara veriyordu. İyi bir sistem kurmuş. Yani bu silaj gibi bu sulu yemlerle de besi yapanlar var en azından. Pancar posası ise 70li 80li yıllardan beri bizim köydeki besicilerin en çok kullandığı ürünlerden biriydi.
4. sorunuzla ilgili forumda bir konu geçmişti. Arpa posasını temin edecek çok az yer var ülkemizde. Bir de Ukraynadan mı ne getiren bi firma varmış.
5. sorunuza cevap olarak, Evet kalsiyum için ve denge için bu gerekli zaten.
6. sorunuza cevap olarak bilemiyorum. Tahıl kullanmadan belki mısır silajının içindeki mısır ya da kaliteli otlardaki enerji -protein yeterli olur mu? olsa bile dane Arpa Mısırdan maliyet düşük olur mu? Bunu öğrenmek isterim.
7. Sorunuza cevap olarak bu sitede bunu yapanlar var. Mesela Saygıdeğer [MENTION=44124]simentalci[/MENTION] Barış Beyin kendi yemini kendi hazırladığını biliyorum. Aslında hepimiz bölgemizdeki ürüne göre ve bu tür yem hazırlama makineleri ile yem yapmayı bilmeliyiz.