Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu
16 sonuçtan 1 ile 15 arası gösteriliyor
 1. #1
  Gürgen Tarım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  25 Mayıs 2012
  Şehir
  Afyonkarahisar
  Yaş
  30
  Mesajlar
  441
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Tohumluk Ayçiçeği Üretimi  1. ürün tohumluk ayçiçeği ekimlerimizi bitirdik. fırsat buldukça dönem dönem gelişimlerini buradan yayınlamaya çalışıcam.

  ekimler 2 sıra baba 6 sıra ana şeklinde.Bölgemizde ortalama verim 150-250 kg/1000 m2 şeklinde değişmekte.

  1. ürün ektiğimiz çeşitte babaları ektikten 15 gün sonra analar ekildi.
  Önizleme Önizleme Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: 20160527_104322.jpg‎
Görüntüleme: 201
Büyüklüğü: 2.25 MB (Megabyte)  

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: 20160527_191545.jpg‎
Görüntüleme: 208
Büyüklüğü: 1.72 MB (Megabyte)  

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: 20160528_164310.jpg‎
Görüntüleme: 198
Büyüklüğü: 4.22 MB (Megabyte)  

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: 20160528_171944.jpg‎
Görüntüleme: 186
Büyüklüğü: 2.70 MB (Megabyte)  


 2. #2
  maygun10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  15 Aralık 2008
  Şehir
  balıkesir
  Yaş
  57
  Mesajlar
  2,015
  Blog Girişleri
  5
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Tohumluk Ayçiçeği Üretimi  hassas işler kolay gelsin

  Gürgen Tarım teşekkür etti.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  05 Mart 2016
  Şehir
  kırklareli
  Yaş
  48
  Mesajlar
  3
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Tohumluk Ayçiçeği Üretimi  slm ....bu ana babayı biz nereden bulabiliriz hibritmi bunlarda herzaman ekiliyosa bizde edinelim yoksa tohuma dünya para veriyoruz trakya çiftçisi olarak bizler üvey evlatmı yoksa.....buğdayıda sertifikalı diye aynı yere çekiyolar hibrite zaten tohumculardan çoka varmaz tonunu 5 -10 bin tlye alırız artık tarım ülkesine dönüşüyoruz nede olsa kolay gelsin

  Gürgen Tarım teşekkür etti.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  20 Temmuz 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  29
  Mesajlar
  137
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Tohumluk Ayçiçeği Üretimi  kolay gelsın bereketlı olsun. hangi firmaya hangi çeşitleri ekiyorsunuz? bazı fırmaların restorerleri de biçtiklerini düşünmeye başladık tohumların ılaçlardan etki durumunu gorunce. bu durumun bı denetleme mekanızması varmıdır ılce tarımlar kontrol edıyorlarmı sızlerı. tekrar kolay gelsın

  Gürgen Tarım teşekkür etti.

 5. #5
  Gürgen Tarım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  25 Mayıs 2012
  Şehir
  Afyonkarahisar
  Yaş
  30
  Mesajlar
  441
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Tohumluk Ayçiçeği Üretimi  Alıntı ahmetboz1969 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  slm ....bu ana babayı biz nereden bulabiliriz hibritmi bunlarda herzaman ekiliyosa bizde edinelim yoksa tohuma dünya para veriyoruz trakya çiftçisi olarak bizler üvey evlatmı yoksa.....buğdayıda sertifikalı diye aynı yere çekiyolar hibrite zaten tohumculardan çoka varmaz tonunu 5 -10 bin tlye alırız artık tarım ülkesine dönüşüyoruz nede olsa kolay gelsin

  merhabalar. biz tohumlukları pioneer la sözleşmeli olarak üretiyoruz. tohumları şirket kendisi amerikadan getiriyo bizim bi müdahalemiz sözkonusu değil sözleşmeye göre sınırlı miktarda geliyo. ekerken şirket elemanı getirip ekiceğimiz alana yeticek kadar tohumu veriyo ekiyoruz sonra makinayı boşaltıp kalan tohumu alıyo. özel izinle üretildiğinden kendinizin yetiştirmesi mümkün olmaz. ekildiği alanda başka çeşit ayçiçeği olmaması gerekiyo.

  ahmetboz1969, muharrem16 teşekkür etti.

 6. #6
  Gürgen Tarım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  25 Mayıs 2012
  Şehir
  Afyonkarahisar
  Yaş
  30
  Mesajlar
  441
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Tohumluk Ayçiçeği Üretimi  Alıntı burakerim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  kolay gelsın bereketlı olsun. hangi firmaya hangi çeşitleri ekiyorsunuz? bazı fırmaların restorerleri de biçtiklerini düşünmeye başladık tohumların ılaçlardan etki durumunu gorunce. bu durumun bı denetleme mekanızması varmıdır ılce tarımlar kontrol edıyorlarmı sızlerı. tekrar kolay gelsın
  teşekkürler. içiniz rahat olsun denetim mevcut. şirket gereken titizliği gösteriyo. biz pioneer tohum ile sözleşmeli olarak üretim yapıyoruz. şirket ektiği çeşit hakkında herhangi bir bilgi vermiyor. il ve ilçe tarımdan alınan izinle bölge tohumluk bölgesi olarak ayrılıyo. bu bölgede belli bir mesafede yağlık ayçiçeği ekimine izin verilmiyo. şirket işçi tutarak tarlalarda farklı çeşit varsa bunları döllenmeden önce temizletiyo.şirket arıcılarla sözleşme imzalıyo ve her tarlanın başına dölleme için belli sayıda arı yerleştiriliyo. döllenme bittikten sonra erkekler kırılıp yere yatırıılıyo sadece dişiler biçiliyo. ekim işleminde tohumu şirket temin ediyo. sıra üzeri tohum mesafesini şirket ektiği çeşite göre kendi belirliyo. bizim müdahalemiz sözkonusu değil. pioneer uzun zamandır bölgemizde bi sıkıntı yada üretici açısından olumsuz bir durum gözlemlemedim.

 7. #7
  Gürgen Tarım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  25 Mayıs 2012
  Şehir
  Afyonkarahisar
  Yaş
  30
  Mesajlar
  441
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Tohumluk Ayçiçeği Üretimi  1 Hibrid” tohum nedir?

  Yer küremizde ki biyolojik çeşitlilik kabaca 2 temel kaynaktan beslenmektedir; bunlar;

  Ya genetik mutasyonlar sonucunda oluşmuş olan ve de normalde olmaması gereken genetik dizilişler ile oluşanlar,
  Ya da doğal yolla birbirleriyle gen transferi yapabilen türlerin birbirlerine gen aktarmaları sonucunda ortaya çıkanlar yani melezler (veya hibridler) dir.

  Doğada Gen aktarımı çoğunlukla böcekler aracılığı (özellikle arılar), rüzgarın etkisiyle, vb… dış etkenler sayesinde gerçekleşmektedir. Arı, çiçekten çiçeğe uçarak, erkek organdan aldığı polenleri (üreme materyalini) dişi çiçeğin döl yatağına taşıyıp, döllenmeyi sağlayarak, ziyaret ettiği bu iki birey arasında doğal şartlarda gen aktarımı mümkünse, gen aktarımı gerçekleştirmektedir.

  İnsanlar doğayı gözlemleyerek bu sırrı çözmeye başladıklarında melezliğin çok önemli bir özellik olduğunu fark etmişler ve 19 ncu yy.da ağırlıklı olarak Mendel’ in çalışmaları sonrasında bu olguyu kuramsallaştırmışlardır.

  Hibrid veya melez tohum, aynı bitki türüne ait uzak akraba konumunda olan iki doğal bitki kümesi veya popülasyonundan (örneğin A ve B) seçilen saf hatların veya bireylerin birbirleri ile çaprazlanması (A x B) sonucunda elde edilen ilk nesil (f1) melez tohumlara verilen isimdir; bu teknik ile değişik yöntemler kullanılarak ana veya babada bulunan özelliklerin f1 çocuklarında ortaya çıkıp çıkmadığı belirlenmekte ve böylece yetiştiricilerin yani çiftçilerin en çok istedikleri özellikleri bünyesinde toplayacak olan f1 melezin hangi ana – baba birleşiminden elde edildiği saptanarak, çoğaltıma geçilmektedir.

  Ancak f1 melezler genetik yapıları gereği tohum verdikleri zaman yani f2 elde edildiğinde, f1 de ki istenen özelliklerin çok az bir kısmının f2 de korunduğu görülmektedir. Örneğin f1 de bulunan herhangi bir hastalığa dayanıklılık özelliği f2 de kaybolmakta, dolayısı ile bu özelliklere sahip bir çeşit talep eden kullanıcılar her sene yeniden f1 tohum satın alma zorunda kalmaktadır. Zaten f1 melezlerin bu özellikleri sayesindedir ki bir çok kişi ve kuruluş bitki ıslahı konusunda yatırım yapmış ve yapmaktadır; tohum sektörü her sene cirosunu yaklaşık %13 ila %15 ini ARGE bütçesine aktararak dünyada tüm sektörler içerisinde araştırmaya en çok kaynak ayıran sektör konumunda bulunmaktadır.

  Burada göz ardı edilmememsi gereken iki önemli hususa dikkat edilmelidir; bunlar;

  Tohum maliyetinin toplam girdiler içinde ki payı oldukça düşüktür. (örneğin sera domatesinde %1,5 civarı),
  Diğer girdi maliyetlerinin sabit kalmasına karşın sadece tercih edilen tohum sayesinde toplam hasılat çok fazla değişiklik gösterebilir. (örneğin serada 1 dekar domates üretiminde hiçbir şey kazanmamak, 25.000.- TL kazanmak veya bu iki uç arasında bir hasılat elde etmek mümkündür).

  Bu uğraşlar sayesinde elde edilen özellikli (örneğin verimli, belirli hastalıklara mukavim, soğuğa veya sıcağa dirençli, erkenci veya geçci, yağ oranı yüksek, vs…) f1 hibridler sayesinde tohum sektörü özellikle dünyada nüfusun çok hızlı arttığı 20 nci yy. ın ikinci yarısı boyunca insanların bol ve ucuz gıdaya kavuşmalarını sağlayabilmiştir.

  Tohumculuk uğraşında uygun ana – babaları belirleme ile istenen f1 melezleri elde etme işlemine “ıslah çalışması”, yapan kişiye de “ıslahçı” ismi verilmektedir.

  f1 Hibrid – Melez tohumlar kısır mıdır?

  Maalesef ülkemizde ulu orta dillerde dolaşan “f1 tohumlar kısırdır” söylemi tamamen yanlış ve de büyük bir yalandır! Bu iftiranın altında işin özünü bilmeyen geniş kitlelere korku salarak bilimsel gelişmelerin önüne bilinçli veya bilinçsiz set çekmek isteyen ufak ama yaygaracı bir grup insanın yarattığı bilgi kirliliği vardır! Melezleme yolu ile geliştirilen f1 hibridler mutlaka kısır olur diye bir şey söz konusu değildir; ancak istenirse bu özelliği sağlamak genetik olarak mümkündür. Örneğin eşek ile altın melezi olan katır, kısırdır; ancak katırı alan da, satan da, üretimine aracı olan da bunun böyle olduğunu bilerek belirli özellikleri nedeni ile katırı tercih eder ve ahırına koyar! f1 tohumlar içerisinde de örneğin çekirdeksiz karpuz doğal olarak kısırdır ve tohumu olmadığı için de çocuk yani meyve veremez; bu karpuzları üreten de, yiyen de bunun böyle olduğunu bilir! Ancak çekirdek ayıklaması zor geliyorsa ve de canı kolaylık isterse bu kısır çeşidi bilinçli olarak satın alabilir.

  Bu yöntemle belli bir amaca yönelik kısır bir çeşit geliştirildi diye ticari olarak satılan tüm f1 hibrid tohumlar kısırdır demek büyük bir yalandır. Örneğin domateslerde kısırlığın bir cazibesi bulunmamaktadır; ancak ülkemizde piyasada satılan ve tüketilen domateslerin yüzde 99’ a yakınının f1 hibrid olmasına karşın bu çeşitler kesinlikle kısır değildir; bunu doğrulamak için yediğiniz domatesin içerisinden ayıracağınız çekirdekleri, kış sonrası, bahar aylarında toprağa ekerseniz yaza tekrar domates elde edeceğinizi göreceksiniz!

  Canavar tohum var mıdır?

  Canavar tohum, yakıştırması da aynen “Kısır Tohum” benzeri tamamen medyatik bir abartmadır. Yeryüzünde böyle bir tohum ne doğal olarak var olabilir ne de insanoğlu tarafından meydana getirilmiştir. Ülkemizde “Canavar Tohum” diye adlandırılan şey belki de terminatör tohumlar (terminator seeds) diye tercüme edebileceğimiz bir olgudur. Genetik mühendisliği ürünü olan terminatör tohumların bu teknoloji de dünya lideri bir firma tarafından yapılabilirliği kanıtlanmış ise de aynı firmanın açık taahhüdü ile hiçbir durumda kullanılmayacağı dünya kamuoyuna duyurulmuştur. Bu ürünler ne Türkiye de ne de başka herhangi bir ülkede hiçbir zaman kullanılmamıştır. Ayrıca ileride değineceğimiz gibi ülkemizde GDO’ lu ya da aktarma genli bitkilerin AGB tarımı yapılmaz.

  Hibrid-Melez f1 tohumlar insan ve çevre sağlığı açısından zararlı mıdır?

  Kesinlikle hayır! Belirli bir bitki türünde örneğin mısır, şeker pancarı veya domateste hibrid melez tohumlar ile olamayanlar arasında genetik olarak hiçbir fark yoktur. Her ikisi de aynı genetik temele (yani aynı genlere ve gen sayısına) sahiptir. Dolayısı ile hibrid melez tohumu ile organikçilerin yere göğe sığdıramadıkları baba annelerinin domatesi (ki yukarıda açıklandığı gibi o da melez idi) arasında sahip oldukları genlerin niteliği ve sayıları itibari ile hiçbir fark bulunamamaktadır. Hibrid melez tohumlar ıslah edilirken genetik mühendisliğin teknikleri kullanılmaz ve de bu tohumlar başka canlı türlerine ait gen taşımazlar.

  Bu aşamada hibrid- melez tohum kullanımı ile bilinçsiz veya kontrolsüz tarım uygulamalarını ayırmamız gerekiyor. Kontrolsüz tarımda ölçüsüz yoğun ilaç ve gübre uygulamaları kültürel tedbirlere riayet etmeden üretim anlatılmaktadır. Denilebilir ki yüksek oranda üretim artışı getiren hibrid-melez tohum kullanımı yoğun tarımı teşvik etmiyor mu?

  Hayır etmiyor! “ Bilinçsiz Tarım” karşıtı olarak AB ülkelerinde yaygınlaşmaya ve ülkemizde de sebze üretiminde kullanılmaya başlanan “ iyi tarım uygulamaları” yükselen çevre koruma bilinci ile her geçen gün daha fazla benimsenmekte ve burada hibrid-melez tohumlar kaçınılmaz olarak en önemli girdi olarak kullanılmaktadır; şöyle ki f1 hibrid-melez çeşitler ile kurumsal olarak her istenen özellikte çeşit geliştirmek mümkün olduğundan belirli hastalıklara dayanıklı yani ilaç gerektirmeyen, daha az su tüketen, daha az gübre gerektiren, vs… özellikte tam çevre dostu daha fazla vitamin, daha fazla kanser düşmanı moleküller içeren insan sağlığına dost ürünler elde etmek mümkündür. Bu konular üzerinde tüm ıslahçılar şu anda yoğun olarak çalışmaktadırlar.

  gkhAn, iskender teşekkür etti.

 8. #8
  iskender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  04 Aralık 2007
  Şehir
  lüleburgaz
  Yaş
  39
  Mesajlar
  3,255
  Adı geçen
  12 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Tohumluk Ayçiçeği Üretimi  Süper bir anlatım *****

  Gürgen Tarım teşekkür etti.

 9. #9
  Ercan AYKUŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  31 Aralık 2013
  Şehir
  AFYONKARAHİSAR
  Yaş
  28
  Mesajlar
  8,053
  Blog Girişleri
  23
  Adı geçen
  43 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Tohumluk Ayçiçeği Üretimi  Paylaşım için teşekkürler.

  Gürgen Tarım teşekkür etti.

 10. #10
  Gürgen Tarım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  25 Mayıs 2012
  Şehir
  Afyonkarahisar
  Yaş
  30
  Mesajlar
  441
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Tohumluk Ayçiçeği Üretimi  Ayciceklerinin 1 hafta onceki hali. Analar ve babalar zamaninda acti dolleme suan sikintisiz. Tek sorun yuksek sicakliklar ve dogudan esen sicak ruzgarlar. Sirket her 700 m2 ye bir kovan ari yerlestirdi.

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: 1470594053630.jpg
Görüntüleme: 101
Büyüklüğü: 66.1 KB (Kilobyte)Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: 1470594087292.jpg
Görüntüleme: 106
Büyüklüğü: 56.0 KB (Kilobyte)Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: 1470594210022.jpg
Görüntüleme: 100
Büyüklüğü: 53.5 KB (Kilobyte)

  alper4u, maygun10, uğur22 teşekkür etti.

 11. #11
  Gürgen Tarım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  25 Mayıs 2012
  Şehir
  Afyonkarahisar
  Yaş
  30
  Mesajlar
  441
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Tohumluk Ayçiçeği Üretimi  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: 20160902_081847.jpg
Görüntüleme: 115
Büyüklüğü: 3.07 MB (Megabyte)Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: 20160902_081851.jpg
Görüntüleme: 108
Büyüklüğü: 2.87 MB (Megabyte)

  bunlarda geç ekim ayçiçekleri

  ekim tarihi 1 temmuz
  fotoğraf 2 eylülde çekildi.

  maygun10, muharrem16 teşekkür etti.

 12. #12
  ALI EFE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  03 Ocak 2009
  Şehir
  AFYONKARAHISAR
  Yaş
  47
  Mesajlar
  289
  Blog Girişleri
  1
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Tohumluk Ayçiçeği Üretimi  Baya teferruatli bir is babalarda kirilinca dekara ortalama 100 kg kalir 100 dekar eksen 10. 12 ton urun alirsin bunun capasi suyu isciligi maddi yonden tatmin edecekmi ornegin normal aycicegi kg 1.5 tl ise tohum 20 tl sizin urununuz sozlesme geregi hangi bandda alinacak

 13. #13
  ilkertetik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Ocak 2013
  Şehir
  afyon/emirdağ
  Yaş
  20
  Mesajlar
  609
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Tohumluk Ayçiçeği Üretimi  Alıntı ALI EFE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Baya teferruatli bir is babalarda kirilinca dekara ortalama 100 kg kalir 100 dekar eksen 10. 12 ton urun alirsin bunun capasi suyu isciligi maddi yonden tatmin edecekmi ornegin normal aycicegi kg 1.5 tl ise tohum 20 tl sizin urununuz sozlesme geregi hangi bandda alinacak
  Dekara 150 -250 kg ürün alınıyor.fiyat olarakta tonu 5700 -6700 tl arasında tohumluk olduğu için normal ayciceginden 3.5 katını veriyorlar.

  Gürgen Tarım, iskender, muharrem16 teşekkür etti.

 14. #14
  Gürgen Tarım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  25 Mayıs 2012
  Şehir
  Afyonkarahisar
  Yaş
  30
  Mesajlar
  441
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Tohumluk Ayçiçeği Üretimi  Alıntı ALI EFE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Baya teferruatli bir is babalarda kirilinca dekara ortalama 100 kg kalir 100 dekar eksen 10. 12 ton urun alirsin bunun capasi suyu isciligi maddi yonden tatmin edecekmi ornegin normal aycicegi kg 1.5 tl ise tohum 20 tl sizin urununuz sozlesme geregi hangi bandda alinacak
  ürüne trakyabirliğin açıkladıgı fiyat üzerinden %42 yağ oranını baz alarak ve ektirdikleri çeşide göre 3.5 yada 3.8 katı fiyat veriyolar. işçiliği zor ortalama 5-7 su veriyoruz 6 sıra ana 2 sıra baba oldugundan erkekleri kırınca tarla küçülüyo döllemede sizin ektiğiniz çiçekler gibi olmuyo kafanın yarısı boş diyebilirim. tam dölleme zamanı sıcaklık 36 derece üzeri olursa polen çimlenmesi düşüyo dölleme azalıyo hava rüzgarlı kapalı olursa arı çalışmıyo vs vs. sorunları çok. tohum parası ödemiyoruz. şirket kendi veriyo. biçimde onlara ait. sadece yetiştiriyoruz. verimlerimiz ortalama 200 kg civarında bu yıl

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  05 Ocak 2017
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  27
  Mesajlar
  52
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Tohumluk Ayçiçeği Üretimi  Alıntı Gürgen Tarım Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ürüne trakyabirliğin açıkladıgı fiyat üzerinden %42 yağ oranını baz alarak ve ektirdikleri çeşide göre 3.5 yada 3.8 katı fiyat veriyolar. işçiliği zor ortalama 5-7 su veriyoruz 6 sıra ana 2 sıra baba oldugundan erkekleri kırınca tarla küçülüyo döllemede sizin ektiğiniz çiçekler gibi olmuyo kafanın yarısı boş diyebilirim. tam dölleme zamanı sıcaklık 36 derece üzeri olursa polen çimlenmesi düşüyo dölleme azalıyo hava rüzgarlı kapalı olursa arı çalışmıyo vs vs. sorunları çok. tohum parası ödemiyoruz. şirket kendi veriyo. biçimde onlara ait. sadece yetiştiriyoruz. verimlerimiz ortalama 200 kg civarında bu yıl
  @Gürgen Tarım hayırlı işler bol kazançlar.tohumluk ayçiçekleri yetiştirken attığınız gübreler ilaçlar neler damlamayla mı suluyorsun yağmurlama mı

Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status