Gdo-Tavuk Meselesi

Bu görüşlerimi aslında [MENTION=48547]ELPRESACANARİO[/MENTION] kardeşimin açtığı mucize buğday konusunda paylaşacaktım.
GDO ya karşıyım. Bazı hibritlere de karşıyım. Ama hibritlerin tamamına karşı değilim.
Pozitivist kardeşlerim kızmasın. Elhamdülillah dogmatiğim:) Bu bana bazı ölçüler getiriyor. Kur'an ve Sünnet. Bakara 205. ve Nisa 119. gibi ayetler, (ben din alimi değilim ama) bana göre GDOya karşı olmamı gerektiriyor. Ayrıca Katırla ilgili Hz. Ali efendimizin (Ehli beyte kurban olam) Peygamberimize sorduğu bir soru var. Bu cevap da katır gibi, kısır melezlemelere karşı olmamı gerektiriyor.
Hibrite gelince, bu melezlemeler doğada zaten Rüzgar, Arı, börtü böcekle oluyor. Hayvanlar da birbirine aşıyor. Gönül ferman dinlemez:) Hibrite karşı değilim. ama Katır gibi kısır hibrit tohumlar var. o tohumlara karşıyım. Katır gibi olan tohumlar, diğer tohumların yerini tamamen alırsa, bu stratejik bir silaha dönüşür. Gıda zaten stratejik üründür. Gıdada dışa bağımlı olunmamalıdır. Et, dana, buğday vb. ithalatının iyi olduğunu savunan arkadaşları anlayamıyorum. Kardeşlerim, bir şeyi sizin sevdiğiniz insanlar, veya yöneticiler yapıyorsa bu doğrudur diye bir kural yok. Ben de sizin gibi Anadoluyum. Kimi severseniz sevin ama, Allah rızası için bu konuda bari bana mistır muhalif diye karşı çıkmayın.
Dünyadaki biyolojik çeşitlilik kabaca 2 temel yolla oluşmuş; bunlar,
1.Genetik mutasyonlar sonucunda oluşmuş, (bugün yeni meyve türü elde etmede bugün labaratuar ortamında çalışılıyor.)2.Doğal yolla birbirleriyle gen transferi yapabilen türlerin birbirlerine gen aktarmaları sonucunda ortaya çıkan yeni melezlerle oluşmuş. (Cevizin her döllenişte, meyvenin genetik yapısı değişir mesela, Kirazın çekirdeğinde ise değişmiyor) Bu tür fıtratta da olabileceklere karşı olamam.

Fakat;
Genetik mühendisliği ürünü olan Canavar tohum elde etme veya Terminatör tohum üretme gibi melezlemelerin ise, bu teknolojide dünya lideri olan bir firma tarafından yapılabilirliği kanıtlanmıştır.
Bugün dünyada GDO en çok, Soya, Mısır, Kanola gibi ürünlerde vardır. bunlar da en çok hayvan yemlerinde kullanılıyor.
Konumuza dönelim. GDOlu bir ürünü tavuk yerse ne olur, İnek yerse ne olur.
İslami usulde necis yiyen Tavuğu üç gün hapsetmek gerekiyor.
Ben bilemem ama GDOlu yem yiyen bir ineğin sindiriminden geçince çözülüyor mu? onu bilenler aydınlatsın. Ben mümkünse sığırlara da yedirilmesine karşıyım.
Tavuğun sindirim sistemi ise inekten çok farklı.
Benim bildiğim şu an ülkemizde, 32 GDOlu ürüne izin verildiği. ve bunların tamamının da son yıllara denk geldiği. Avrupa da GDOya izin veriyor diye savunma yapabilirsiniz.
Avrupa ile bizim aramızda "Ahlak" "Etik" açısından uçurum var. Avrupada yem bitkisi olan mısıra izin verilmişse, bu mısırı semt pazarında bir koçan bile bulamazsınız.
Bizde ise o mısıra, sadece yağ çıkarmak veya yem yapmak için izin verilmişse, semt pazarlarında o mısıra kebaplık olarak rastlamayız diyenlere afiyet olsun. Onlar gönül rahatlığı ile yiyebilir.
Köyde büyüdüğümüz halde eskiden bu kadar tavuk yemezdik biz. Forumun ihtiyar heyeti üyeleri:) daha çok kırmızı et yemiştir çocukluğunda. İnsanların yediği içtiği şeyler, karakterini de etkiliyor diye düşünüyorum. Milletin tavuk gibi olması biraz ondan bence:)

Peygamberimiz(SAV) Zenginlere koyun keçi beslemeyi tavsiye etmiş. Deve ve at edinmeyi. tavuk edinmeyi değil.
"Zenginlerin tavuk edinmeleri halinde, Allah, köylerin helak olmasına izin verir." Hadisi şerifi, köylerimizin durumunu anlatmıyor mu bize sizce. Demek ki tavukları biraz daha fakir köylüler beslemeli. Onlar da fenni yem satın almaz zaten. sıfır GDO olur o zaman tavuklarda.
Bakın zengin bir beyaz et yöneticisi ise GDOnun zararsız olduğunu savunuyor basından alıntıladığım 35. mesajda. havuz şeysilerini ise, okumuyorum. http://www.trakkulup.net/showthread.php?t=80099&page=2&highlight=Mucize+bu%F0day

Bu görüşlerimi aslında [MENTION=48547]ELPRESACANARİO[/MENTION] kardeşimin açtığı mucize buğday konusunda paylaşacaktım.
GDO ya karşıyım. Bazı hibritlere de karşıyım. Ama hibritlerin tamamına karşı değilim.
Pozitivist kardeşlerim kızmasın. Elhamdülillah dogmatiğim:) Bu bana bazı ölçüler getiriyor. Kur'an ve Sünnet. Bakara 205. ve Nisa 119. gibi ayetler, (ben din alimi değilim ama) bana göre GDOya karşı olmamı gerektiriyor. Ayrıca Katırla ilgili Hz. Ali efendimizin (Ehli beyte kurban olam) Peygamberimize sorduğu bir soru var. Bu cevap da katır gibi, kısır melezlemelere karşı olmamı gerektiriyor.
Hibrite gelince, bu melezlemeler doğada zaten Rüzgar, Arı, börtü böcekle oluyor. Hayvanlar da birbirine aşıyor. Gönül ferman dinlemez:) Hibrite karşı değilim. ama Katır gibi kısır hibrit tohumlar var. o tohumlara karşıyım. Katır gibi olan tohumlar, diğer tohumların yerini tamamen alırsa, bu stratejik bir silaha dönüşür. Gıda zaten stratejik üründür. Gıdada dışa bağımlı olunmamalıdır. Et, dana, buğday vb. ithalatının iyi olduğunu savunan arkadaşları anlayamıyorum. Kardeşlerim, bir şeyi sizin sevdiğiniz insanlar, veya yöneticiler yapıyorsa bu doğrudur diye bir kural yok. Ben de sizin gibi Anadoluyum. Kimi severseniz sevin ama, Allah rızası için bu konuda bari bana mistır muhalif diye karşı çıkmayın.
Dünyadaki biyolojik çeşitlilik kabaca 2 temel yolla oluşmuş; bunlar,
1.Genetik mutasyonlar sonucunda oluşmuş, (bugün yeni meyve türü elde etmede bugün labaratuar ortamında çalışılıyor.)2.Doğal yolla birbirleriyle gen transferi yapabilen türlerin birbirlerine gen aktarmaları sonucunda ortaya çıkan yeni melezlerle oluşmuş. (Cevizin her döllenişte, meyvenin genetik yapısı değişir mesela, Kirazın çekirdeğinde ise değişmiyor) Bu tür fıtratta da olabileceklere karşı olamam.

Fakat;
Genetik mühendisliği ürünü olan Canavar tohum elde etme veya Terminatör tohum üretme gibi melezlemelerin ise, bu teknolojide dünya lideri olan bir firma tarafından yapılabilirliği kanıtlanmıştır.
Bugün dünyada GDO en çok, Soya, Mısır, Kanola gibi ürünlerde vardır. bunlar da en çok hayvan yemlerinde kullanılıyor.
Konumuza dönelim. GDOlu bir ürünü tavuk yerse ne olur, İnek yerse ne olur.
İslami usulde necis yiyen Tavuğu üç gün hapsetmek gerekiyor.
Ben bilemem ama GDOlu yem yiyen bir ineğin sindiriminden geçince çözülüyor mu? onu bilenler aydınlatsın. Ben mümkünse sığırlara da yedirilmesine karşıyım.
Tavuğun sindirim sistemi ise inekten çok farklı.
Benim bildiğim şu an ülkemizde, 32 GDOlu ürüne izin verildiği. ve bunların tamamının da son yıllara denk geldiği. Avrupa da GDOya izin veriyor diye savunma yapabilirsiniz.
Avrupa ile bizim aramızda "Ahlak" "Etik" açısından uçurum var. Avrupada yem bitkisi olan mısıra izin verilmişse, bu mısırı semt pazarında bir koçan bile bulamazsınız.
Bizde ise o mısıra, sadece yağ çıkarmak veya yem yapmak için izin verilmişse, semt pazarlarında o mısıra kebaplık olarak rastlamayız diyenlere afiyet olsun. Onlar gönül rahatlığı ile yiyebilir.
Köyde büyüdüğümüz halde eskiden bu kadar tavuk yemezdik biz. Forumun ihtiyar heyeti üyeleri:) daha çok kırmızı et yemiştir çocukluğunda. İnsanların yediği içtiği şeyler, karakterini de etkiliyor diye düşünüyorum. Milletin tavuk gibi olması biraz ondan bence:)

Peygamberimiz(SAV) Zenginlere koyun keçi beslemeyi tavsiye etmiş. Deve ve at edinmeyi. tavuk edinmeyi değil.
"Zenginlerin tavuk edinmeleri halinde, Allah, köylerin helak olmasına izin verir." Hadisi şerifi, köylerimizin durumunu anlatmıyor mu bize sizce. Demek ki tavukları biraz daha fakir köylüler beslemeli. Onlar da fenni yem satın almaz zaten. sıfır GDO olur o zaman tavuklarda.
Bakın zengin bir beyaz et yöneticisi ise GDOnun zararsız olduğunu savunuyor basından alıntıladığım 35. mesajda. havuz şeysilerini ise, okumuyorum. http://www.trakkulup.net/showthread.php?t=80099&page=2&highlight=Mucize+bu%F0day
Dışa bağımlılıktan korkup yeni çeşitlere kapıyı kapatma yerine gavurun da 2 kolu 2 gözü 2 kulağı olduğunu bildiğimizden neden onların bize dayattıgi cesitleri biz üretip kendi silahlarıyla vurmuyoruz madem bi nevi savaş var gıda işinde bizde oyunu kızıstirmaliyiz öyle yada böyle dünya bu tohumlarla tanıştı bundan 15 yıl önce karpuz tohumuyla tanistik bakin şimdi sıkıysa alma o tohumu peki biz niye üretmiyoruz tohumu

Dışa bağımlılıktan korkup yeni çeşitlere kapıyı kapatma yerine gavurun da 2 kolu 2 gözü 2 kulağı olduğunu bildiğimizden neden onların bize dayattıgi cesitleri biz üretip kendi silahlarıyla vurmuyoruz madem bi nevi savaş var gıda işinde bizde oyunu kızıstirmaliyiz öyle yada böyle dünya bu tohumlarla tanıştı bundan 15 yıl önce karpuz tohumuyla tanistik bakin şimdi sıkıysa alma o tohumu peki biz niye üretmiyoruz tohumu

15senedir devlet tohum üretme çiftliklerini özele peşkeş çekmekle meşguluz..

15senedir devlet tohum üretme çiftliklerini özele peşkeş çekmekle meşguluz..
Bende bunu diyorum özelleşmesi üretmeye engel degil ki bu devlet ne akp nin ne baska bi partinin bu ülke hepimizin özelleşince alan şahıs,çalişan işçi yada denetleyen denetçi neden işini yapmiyor biz millet olarak baştan tohumda israile,et te angusa,petrolde araplara muhtaç oldugumuzu kabul etmişiz olay bu

Biyogüvenlik Kurulu 24 yeni GDO’lu yem başvurusunu değerlendiriyormuş. Kim mi başvurmuş? Yine tavukçular. 2006 yılını unuttuk bile binlerce köy tavuğu katledilmişti, diri diri yakılanlar olmuştu, bahane kuş gribi. Tamam da göçmen kuşlardan bulaşan bu hastalık neden avcıları öldürmedi? Köylü artık tavuk satamıyor. Yasak...GDO'lu yemlerle beslenen tavukları almaya devam edecek miyiz?

Ohooo siz de böyle diyorsanız biz ne yapalım abi :( organik tavukçuluk var neyse ki artık ama o da neredeyse kırmızı et kadar pahalı. En azından köyde kasabada yaşayan için evinin bahçesinde bile olsa tavuk yetiştirme imkanı var, biz ne yapalım?

Çare gezen tavuk!

Bende bunu diyorum özelleşmesi üretmeye engel degil ki bu devlet ne akp nin ne baska bi partinin bu ülke hepimizin özelleşince alan şahıs,çalişan işçi yada denetleyen denetçi neden işini yapmiyor biz millet olarak baştan tohumda israile,et te angusa,petrolde araplara muhtaç oldugumuzu kabul etmişiz olay bu

Devlet niye üretmiyor yetiştirdiği profesörleri kullanmıyor bunu sormak daha mantıklı değil mi ? Dışa bağımlı olmayı bizmi kabul ettik kabulmu ettirildik ? Daha evvelki tohumlarımız nereye gitti ?

Devlet niye üretmiyor yetiştirdiği profesörleri kullanmıyor bunu sormak daha mantıklı değil mi ? Dışa bağımlı olmayı bizmi kabul ettik kabulmu ettirildik ? Daha evvelki tohumlarımız nereye gitti ?

Bunların nedeni aslında AB uyum süreci zımbırtıları, tarımda da AB uyumlu sertifikalı tohum ekilmesi gerekiyor, ekmezsen zaten hem destek alamıyorsun hem de biliyorsun tarımsal üretim devlet kontrolünde. Bu durumda ne oluyor sen o ektiğin tohumun ürününü de satamıyorsun.

Sen 40 yıldır AB'ye gireceğim diye bir yerlerini yırtarsan olacağı bu! AB seni donunda sallar, parmağında da oynatır.

Öte yandan sadece o değil, senin yapacağın ihracatı da kısıtlar, biz aldığımız tohumlardan ürettiklerimizi geri satıyoruz adamlara, onlardan almazsan o tohumu o da senden almaz sonra ürünü. Var bir kaç üretici Türk malı sertifikalı tohum üretimi yapan. Torku başladı falan diyorlardı ne oldu bilmiyorum. Her şeyimiz dışa bağımlı, Rusya ihracatı durunca bizim çiftçi de zararın dibini gördü, düşün ki kendi sertifikalı tohumumuzu ürettik sence ne olur o zaman? Ürettiğimiz ile kalırız!

Devlet üretmez devlet üretmeye kalktımmı adam almak zorunda aldigi adamlarda kadrolu olacak kadroyu alan da calismiyor örnek bizim burdaki ankara üniv.tohum araş.merkezi orada calisan arkadaslar var tam bi çiftlik diyorlar özelde bi yangelip yat bakalim ne oluyor keşke bizim milletimiz kadroyu yangelip yatma sanmasıla da devlet üretse gidiyorsun araştirma ciftligine tohum istiyorsun fahiş fiyatlar istiyorlar ulan sen zaten devletten maas almiyormusun maliyetin ne ki o fiyatı istiyorsun aynı tigem tohumu mesela o da aynı 800 e aldıgi tohumluk bugdayı calkalayip ilaclayip 1700 e satiyor

Ya siz bana niye yükleniyosunuz anlamadım :) Hırvat tohumunumu zorla aldırıyolar Rus tohumunumu Ukrayna tohumunumu ? Birde Abd kısmı var Abd ab nin neresinde ?

Diğer bir mesele ab ye satamıyorsan komşularınla ilişkini güzel tutarsın Türk devletlerinede satarsın Afrika ülkelerine satarsın gidersin Çin e Hindistan a satarsın ab çözüm değil ab nin bir geleceği yok İngiltere de yakında çıkacak zaten.

Diğer bir mesele biz zarar ettiysek Rusya da en az bizim kadar zarar etti şimdi kıçımızın dibinde dolanıyor okadar kolay değil.

Fatih eğer devlet eliyle koyduğu aradığı adamı kontrol edemiyorsan devlet devlet değildir zaten. Herşey basit ama devletin bile bir fiyatı var tüm mesele bu. Yukarıdaki işini düzgün yapsa aşağıdaki kafasına göre atlayıp zıplayamaz zaten. Aksi halde senin özelleştirmenin tüzel kişiler değil devletlerde satın alır parmağında ip gibide oynatır. Telefondan yazıyorum detaya girmedim.

Ya siz bana niye yükleniyosunuz anlamadım :) Hırvat tohumunumu zorla aldırıyolar Rus tohumunumu Ukrayna tohumunumu ? Birde Abd kısmı var Abd ab nin neresinde ?

Diğer bir mesele ab ye satamıyorsan komşularınla ilişkini güzel tutarsın Türk devletlerinede satarsın Afrika ülkelerine satarsın gidersin Çin e Hindistan a satarsın ab çözüm değil ab nin bir geleceği yok İngiltere de yakında çıkacak zaten.

Diğer bir mesele biz zarar ettiysek Rusya da en az bizim kadar zarar etti şimdi kıçımızın dibinde dolanıyor okadar kolay değil.

Fatih eğer devlet eliyle koyduğu aradığı adamı kontrol edemiyorsan devlet devlet değildir zaten. Herşey basit ama devletin bile bir fiyatı var tüm mesele bu. Yukarıdaki işini düzgün yapsa aşağıdaki kafasına göre atlayıp zıplayamaz zaten. Aksi halde senin özelleştirmenin tüzel kişiler değil devletlerde satın alır parmağında ip gibide oynatır. Telefondan yazıyorum detaya girmedim.

Aşkolsun Süleyman, boşuna mı gidildi Afrikaya :D :D :p gerçi boşuna da gidilmiş olabilir ama konumuz o değil :p söylediklerinde haklısın, üniversitede vaktinde bir hocamız "Biz üretim yapmayız biz alıp satarız, bundan hoşlanırız, bu bizim kolayımıza gelir" demişti. Gerçekten de belki de tüm konu budur, adamların tohum ıslahı yapmak falan işlerine gelmiyor, al-sat kolaylarına geliyor demek ki. Kendi otomobilimizi üretmek yerine, elin adamının yaptığı otomobilin fabrikasını burada açıp ona yerli demek gibi bu :)

• Beğen
Tepkiler: DuSTeRo
Niye mi üretemiyoruz? Bugün nelerle uğraştığımız ortada. İnşaatlar yapıyoruz biz kıskanılası, köprüler, yollar, gökdelenler AVMler. Çok para var bu işlerde. Son 15 yıldaki inşaat piyasasına bir bakın. ülkenin ekonomisinin temel motoru inşaat-emlak sektörü. Bu da bir görüş. Bu görüşün doğru olduğunu savunanlar belki şu an %60tır. Belki daha fazla. Benimki de bir görüş. Ben onaylamıyorum. İnanmadığım bir yolda milyonlarla yürüyeceğime, inandığım yolda tek başıma yürürüm.
GDOnun üretilmesi Genetik mühendisliğinin işidir. Genetik Mühendisliği ise dünyada oldukça yeni bir alandır. Türkiyede şu anda bu alanda yetişmiş eleman yoktur. Olanlarında çalışma alanı yoktu. Bundan 12 yıl önce burayı kazanan bir öğrencimiz bunu söylüyordu. GDOlu üretime gelince. bu bana göre doğru bir mantık değil. Birileri dünyayı ifsad ediyorsa, biz de edelim süper güç olalım gibi bir anlayış, benim anlayışıma uymaz. Fare geni olan bir mısır yemek ister misiniz? Ya da Domuz geni olan bir soya?
Yukarıda da belirttiğim gibi benim ölçülerim Kuran ve sünnet. Bu ayet ve hadislerden anladığım da bu.
GDOya izin verenlere, vermiş olanlara, vereni onaylayanlara hakkımı helal etmiyorum.

Geriye hibrit tohumlar kalıyor. ben onlara karşı olmadığımı defalarca belirttim. Bu konuda yapılanlar var. Tohum ıslahı ve melezlemeler sınırlı da olsa devam ediyor, yapılması gerekenler de bu. hayvancılıkta da böyle. Angus, Simental, Şarole, veya bunların melezlerini beslemeliyiz. Mucize Buğday konusunda bir ironi yapmıştım bu konuda. Damızlık ithalatına karşı değilim. Yeni çeşitlere kapıyı kapatalım falan demiyorum. Hibrit olur diyorum. GDOya karşıyım. Dana ve et ithal ediyoruz. Et ithal ediyoruz et, et. buna karşıyım ben buna.

• Beğen
Tepkiler: Hermiyas
f4a9cc6e0d07dbb839c181da3a80b5e8.jpg
f62f5b871a90cef1a076764816611997.jpg

Doğru yanlış bilmem ama bu liste çarptı bugün gözüme

• Beğen
Tepkiler: UÖZKAN.77
listeye gerek yok nerdeyse hepsi:)

Maalesef öyle kardeşim.
Bundan daha tehlikelisi şudur. Onkolog Yavuz Dizdar Hocaya göre Türkiyede 2 milyon ton GDOlu soya İzmire inecek ve sadece hayvan yemi olarak kullanılacak. Böyle bir şey olabilir mi? Olamaz. Bu soyanın geneli bisküvilerin içine, bir şekilde çorbaya da girecektir. Çünkü soya her şeyin içine konabilecek bir şey. Ve her geçen gün ülkede izin verilen GDOâlu gen sayısı artıyor.
Yavuz Hoca bunu kendi alanı olan Kanser hastalığındaki artışın aşırı olmasına binaen söylüyor katıldığı bi TV programında.
Tarım Bakanlığı 2011 yılı içerisinde İstanbul sahasında yaptığı GDO analiz çalışmasında piyasadan alınan 4 bin ürün içinde bin 630 tane ürünün GDOlu olduğunu tespit etti. Bu araştırma her ne kadar kamuoyuna yansımasa da Tarım ve Gıda eski Bakanı Mehdi Eker, 13 Nisan 2012’de katıldığı Deşifre programında dünyada üretilen soyanın neredeyse tamamının GDOlu olduğunu söylemişti. Türkiyede yılda 2,5 milyon ton GDOlu soya Arjantinden ithal ediliyor.
Pozitivist değilim ama bilim benim için değerlidir.
İtalyanın Katanya Üniversitesinde yapılan araştırmada, marketteki raflardan alınan sütlerde, 2009da Viyana Üniversitesinin yaptığı çalışmada, 2012 yılında Fransada yapılan çalışmada, Giresun Üniversitesinin 2015te,yaptığı araştırmalarda, GDOnun zararlarını ortaya koymuştur.
Görüldüğü üzere bu araştırmalar oldukça yenidir. Önceden bu araştırmaları yapabilecek, hem dünyanın birçok yerinde, hem de ülkemizde, hem bilgi, hem imkan, hem personel yoktu.
Dünyanın değişik yerlerinde GDO karşıtlarının yaptığı eylemler var.
Hayvanları GDOsuz besleyecek formüller üretmeliyiz. Bizim gibi kontrolün zor olduğu ülkelerde, GDO insan gıdalarına da karışıyor. İnşallah geç kalınmadan bi çözüm bulunur.