Kuhn Master 103 Tekirdağ Kiraz Festivali

Merhaba arkadaşlar. Fuarı gezerken John Deere standındaki bu pulluk dikkatimi çekti. Önünde ek deviricileri de var. Kulak yapısı yerli pulluklara göre oldukça farklı. Peki bu pulluk ile sert kepir toprakta nasıl performans alınır. Özellikle deviriciler ile yaz kurağında sürüm yapabilir mi? Fiyatı 12500 euro + kdv Değer mi değmez mi ne diyorsunuz iş yapar mı bu pulluk.

O fiyat çok Mustafa uçuk bir rakam. Mikserinin bile yanlışım yoksa 10.500 euro olduğunu düşünürsek o demire o para çok. Her nekadar kverneland yapısı olsa bile çok :) Bıçak kaç dekar gider bizim buralarda merak ettim açıkçası

• Beğen
Tepkiler: LORD59
O fiyat çok Mustafa uçuk bir rakam. Mikserinin bile yanlışım yoksa 10.500 euro olduğunu düşünürsek o demire o para çok. Her nekadar kverneland yapısı olsa bile çok :) Bıçak kaç dekar gider bizim buralarda merak ettim açıkçası

Bizim toprağımızda yapacağı etki önemli. Toprağı tam çevirebilecek mi, ardından bırakacağı topaçların ebatları ne olacak. Sağlamlık ne sevide, traktörden talep ettiği çeki kuvveti ne miktarda. Yedek parça bulunabilirliliği nasıl. Bu ve benzeri soruların cevapları tatmin ediciyse bu paraya olmazda daha aşağı rakamlara olabilir. Karaevli fuarına Lemkenler geliyor. Bakalım onlarda fiyatlar ne civarda.

Çevirsede bir çeviriş kaç kuruş çok önemli. Ben daha çok bıçak nekdar gider onu merak ediyorum parasını haketmesi için 500 dekar gitmesi lazım. Bunu alıp daha sonra dışarda demir dövdürüp deldirip takmanın anlamı yok.

Süleyman bundan 3 sene evel bir firmanın(yanlış hatırlamıyorsam Kuhn'du) tarla gününde adam mikrofonda üzerindeki uç demirler ile 4bin dekar yer sürüldü demişti.Nerenin toprağında orasını bilmiyorum.Büyük bir rakam fiyat olarak bizleri aşar bu pulluk,yerli kullanmaya devam..

Süleyman bundan 3 sene evel bir firmanın(yanlış hatırlamıyorsam Kuhn'du) tarla gününde adam mikrofonda üzerindeki uç demirler ile 4bin dekar yer sürüldü demişti.Nerenin toprağında orasını bilmiyorum.Büyük bir rakam fiyat olarak bizleri aşar bu pulluk,yerli kullanmaya devam..

Gazioğlu Massey Ferguson demo gününde olabilirmi Alper abi :)

Burgazın kumsalında yada bizim kurak kepirde bir denemek lazım 500 gitsin yeter ozaman fiyatına değer anlarım ısıl işlemi. Bi eşte dosttada yok duyamadık hiç.

Arkadaşlar otomobil sektöründe olduğu gibi tarımsal mekanizasyonda da artık olay işlevden çok dış görünüşe ve modaya kaymaya başladı. Yıllık kazancımızın giderlerimize göre ne kadar yetersiz olduğunu hepimiz biliyoruz. Sürüm işini yapabilecek daha uygun bir alet her tarafta vardır. Bu 40000 TL'lik pulluk bizim kendi pulluklarımızın yıllarca hiç bir işe yaramadığı hissini uyandırıyor. Kaldı ki bahsettiğimiz şey bir buçuk ton demir ve iki hidrolik piston devresinden oluşmuş bir alet. Yok şurası şöyle ısıl işlem gördü şu kadar yer sürer diye insanları pazarlama silahlarının etkisi altında bırakıyorlar. Belki haklilardır, ki ben de o uç demirin sağlamlığını duymuştum. Ama istediği kadar sert veya bir şey ile kaplanmış olsun eninde sonunda aşınacak, aynı uç demirli sistem ünlüde de var, kurakta kumda 200 dekarda atıyoruz ve tanesi 40 TL. 5 sok var 200 TL. Ben sürüm sırasında yılda 2 hafta kullanacağım pulluğa yıllık 1000 TL işletme maliyeti ödemeye razıyım. Pulluğun kendisinin 10 bin TL olduğunu farzedersek, 30 sene civarı kullanınca kuhn daha hesaplı oluyor. Aramızda aynı pulluğu 30 sene kullanabilen çok az insan vardır.

Sonuç olarak, bu pulluğa vereceğimiz 40 bin lira aşırı uzun vadeli bir yatırımdır ve yarı fiyatına tamamen aynı işlevi yapabilen muadilleri piyasada mevcuttur.

• Beğen
Tepkiler: gkhAn
Burada amaç çok alan sürmek değil. Sürülen alanı düşük maliyetle en verimli bir şekilde işlemek. Toprak üstündeki metaryeli %90 başarı üzerinde toprak altına almak. Mümkün olduğunca az topaç çıkartmak. Üstün kalite beklentisi uzun servis aralıkları. Traktörün ürettiği çeki gücünü minimum kayıpla toprağa aktarabilmek. Bizde 15 senedir Alpler kullanıyoruz. Bana kalırsa yerli pulluk markaları içinde en iyisi budur. Fakat beklenti meselesi işte ondan daha iyisi olsun istiyoruz.

Gazioğlu Massey Ferguson demo gününde olabilirmi Alper abi :)

Burgazın kumsalında yada bizim kurak kepirde bir denemek lazım 500 gitsin yeter ozaman fiyatına değer anlarım ısıl işlemi. Bi eşte dosttada yok duyamadık hiç.

Aynen Gazioğlundaki Mf ile Kuhn firmasının ortaklaşa yaptığı tarla gününde duymuştum.Pulluk olarak daha çok bizim markalar satılıyor kuhn,lemken,kverneland,gaspardo pulluk çevremde kullanan hiç görmedim.Mibzer ve mikser olarak daha çok kullanılıyor bu yabancı markalar benim gördüğüm.

Burada amaç çok alan sürmek değil. Sürülen alanı düşük maliyetle en verimli bir şekilde işlemek. Toprak üstündeki metaryeli %90 başarı üzerinde toprak altına almak. Mümkün olduğunca az topaç çıkartmak. Üstün kalite beklentisi uzun servis aralıkları. Traktörün ürettiği çeki gücünü minimum kayıpla toprağa aktarabilmek. Bizde 15 senedir Alpler kullanıyoruz. Bana kalırsa yerli pulluk markaları içinde en iyisi budur. Fakat beklenti meselesi işte ondan daha iyisi olsun istiyoruz.

Abi yabancı pulluk videolarının hepsi Avrupa'da çekilmiş videolar.Bizim Trakya'nın kara kepirinde böyle iş yapamazlar. Bak bu linkte Kuhn'un Konya'da çektiği pulluk deneme videosu var, Konya'lı arkadaşlar söylesin, kendi pulluklarından aşırı farklı mı değil mi :D

[video=youtube;JgZZUewT6v4]https://www.youtube.com/watch?v=JgZZUewT6v4[/video]

• Beğen
Tepkiler: MUSTAFA361
Abi yabancı pulluk videolarının hepsi Avrupa'da çekilmiş videolar.Bizim Trakya'nın kara kepirinde böyle iş yapamazlar. Bak bu linkte Kuhn'un Konya'da çektiği pulluk deneme videosu var, Konya'lı arkadaşlar söylesin, kendi pulluklarından aşırı farklı mı değil mi :D

[video=youtube;JgZZUewT6v4]https://www.youtube.com/watch?v=JgZZUewT6v4[/video]

Benimde en çok merak ettiğim konu kum tarlada istediği gibi at koşturur, iş kepire gelince kim kimi koşturur :) . Şöyle birşeyde var ama adamlar teknoloji olarak bizden ilerdeler. Eğer bu teknolojiyi ürettikleri pulluklara yansıttılarsa ki yansıtmışlardır. Elbet yerli ile arasında fark vardır. Demirleri çok gider, tarlayı istenilen şekilde işler, traktörüde az tutarsa ithal pulluğa yapılan yatırım kendini amorti edebilir.

Yerli firmalarda ürettikleri ürünlerin videosunu, fotoğrafını ve ürünün teknik anlatımını yapsalar, devlet sırrı gibi saklamasalar. Bizimde burada bazı şeyleri anlamamız daha kolay olur.

Güzel paylaşım elinize sağlık.Motor ileri gitse asfalta saplanacak mış gibi duruyor.Yerli ve ithal traktörlerde ki kalite,sağlamlık,dayanıklılık fiyat farkı ortada.Traktörü de pulluğu da yapan onlar ikisi daha uyumlu çalışır heralde.

yıllarca tenekeyi otomobil diye geçirdiler bize şahinleri doğanları mercedes bmv volvo fiyatlarından şimdi tarım aletleride aynı tenekeleri pulluk diye satıyolar adamların pullukları mırıkta çamur tutmaz bizimkiler kurak toprağı üztüne alı devirme desen zaten yok 2 kanat küçücük ot olsun tarlada unu yüzeye çıkarır adamlarınki 1 metre otu yüzde yüz gömer bazı pulluk yaptığını sananlarda bize gömmeye devam ederler bizde tarla sürüyoruz zannederiz

yıllarca tenekeyi otomobil diye geçirdiler bize şahinleri doğanları mercedes bmv volvo fiyatlarından şimdi tarım aletleride aynı tenekeleri pulluk diye satıyolar adamların pullukları mırıkta çamur tutmaz bizimkiler kurak toprağı üztüne alı devirme desen zaten yok 2 kanat küçücük ot olsun tarlada unu yüzeye çıkarır adamlarınki 1 metre otu yüzde yüz gömer bazı pulluk yaptığını sananlarda bize gömmeye devam ederler bizde tarla sürüyoruz zannederiz

O kadar yazıyı okudum sonucu, verilmesi gereken mesajı vermişsiniz tebrik ederim.

- Ya arkadaşlar teknolojiyi, kaliteyi bilen biliyor, kullanmadan farkı yaşamadan atıp tutmayalım lütfen. Bir de o kadar ileri teknolojiyi kullanan bizler, neden hala 3 lira 5 lira şu kadar pahalı bu kadar pahalı bahsediyorsunuz. Gerçek rakamlardan bahsedin, şu şunu dediydi, bu şu kadar söylüyordu vb. ithamlar çok yanlış. Ortada dönen Pulluk fiyatları çok alakasız.

Valla pahalı ama bence hakkını veriyor avrupa makinalar.Tohum yatağı hazırlığı bence sürümden başlar ot çöp vs iyi gömülmediği zaman tohum bu kalıntılı yerllere geldiği gibi bozuluyor onun için toprağın iyi çevrilmesi şart bunun yanında malzeme ömrü ve sağlamlığı da önemli.Ben yerli 5'li dönerli pulluğu 3 senede ayar tutturamaz oldum ama aynı traktöre ayarsız kuhn demo pulluğu kullandım o zaman anladım tarla sürmenin manasını IMG_2056.JPG
Bu yerli pullukla sürülmüş mısır tarla
IMG_1999.JPG
Buda avrupa pulluk yerli kestiği toprağı yaslıyor diğeri tam çevirme yapıyor