Sadece At Nallanmaz

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

Bayburt-Kalecik köyü.. seyyar nalbant/manda yı nalliyor-2016.

20160605_163246.jpg

20160605_164525.jpg

abi bu sene müthiş yağmur yağdı.. yumusatmis tirnaklari.. ve meralar uzak.. mal sahibinin demesine eski yerli hayvanlarin cuzsesi kucuktu.. simdi melezlenip buyudu hayvanlar.. tirnaklar tasimiyo diyo..

ki halen merasi büyük uzak köylerde böyle seyyar nalbantlar iş yapıyo.. çeki işi burda 90 larda bitti ama nalbantlik yaşıyor..

çok sayıda cirit atida var burda..

tam olarak sehpami bilmem ama teşkilatı var nalbantin

20160605_163214.jpg

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ismail_17
evet yusuf.. mevzu açıldı madem..

eskiden 1-2 hatta 3 çift öküz birden kosulurmuş..

3 çift öküz kabaca dünyanın gucunu/torkunu üretir..

hatta batan kamyonu motorlar çekmemiş.. mandalar cekmis diye biz cocukken duymuslugum var..

manda öküzden de güçlüdür.. bi de inat edip dizlerinin üstüne çöktüğü zaman tam sürüngen vites olur:)

Sene 1990 öküzü çift sürerken görmedim ama kanı arabasına koşulu gördüm.Kanının gıcırtısı kilometrelerce uzak tan duyulurdu.Eskiden malları sığıra yollarken sabah-akşam hayvanlar sert zemin yola basmamaya çalışırlardı. Yolun sağında solunda otlu ve yumuşak zeminde yürümeye çalışırlardı.

50 yasin üstü hemen herkes yaşamıştır hatırlar o günleri..

1950 lerde traktör kamyon yeni yeni cogaliyo..

sabahları calismadimi.. hemen öküz kosarlarmis.. vurdururken dikkat etmedi mi çok öküzün beli kirilirmis..

Yaşamışlığım var bu anları, köyde ilk ve tek manda koşan aileyiz, ben Manda ları hatırlamıyorum, öküz ve inek koştuk, tarla sürmüşlüğüm araba ile hayvan gübresi taşımışlığım var, hatta döven de sürdük harmanda.
Mandaların hikayesini Babam dan dinleseniz, duygulanır ağlarsınız.

Babanızı ağlayarak da olsa dinlemek isterim, amcaya selam söyleyin o nasırlı ellerinden öpüyorum. Sizin oralara patoz, bizden biraz geç girmiş o zaman. Benim çocukluğumda Dövenle süren kalmamıştı. Ama öküzle çift sürümü devam ediyordu. Öküz arabası da vardı. Benim samanlıkta en son kullandığımız döven duruyor. Zelve araba parçalarımız da duruyor. Onların görüntülerini başka bir zaman paylaşacaktım.
Şimdi şu dövenimiz bile ağlatır. Son Öküzlerimizin b..ku bile duruyor üstünde, hatıralarını silmeye bile kıyamıyorum.
IMG_1868.JPGIMG_1869.JPGIMG_1870.JPGIMG_1871.JPGIMG_1872.JPG

Babanızı ağlayarak da olsa dinlemek isterim, amcaya selam söyleyin o nasırlı ellerinden öpüyorum. Sizin oralara patoz, bizden biraz geç girmiş o zaman. Benim çocukluğumda Dövenle süren kalmamıştı. Ama öküzle çift sürümü devam ediyordu. Öküz arabası da vardı. Benim samanlıkta en son kullandığımız döven duruyor. Zelve araba parçalarımız da duruyor. Onların görüntülerini başka bir zaman paylaşacaktım.
Şimdi şu dövenimiz bile ağlatır. Son Öküzlerimizin b..ku bile duruyor üstünde, hatıralarını silmeye bile kıyamıyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 12124Ekli dosyayı görüntüle 12125Ekli dosyayı görüntüle 12126Ekli dosyayı görüntüle 12127Ekli dosyayı görüntüle 12128

Bu dövenden daha büyüğünü öküz değil ama traktöre bağlamışlardı ağırlık olsun diyede bizi üstüne bindirirlerdi sap değilde nohut harmanında.Altındaki kesici taşlara çakmak taşı derdik birbirine sürtünce çıngı atardı özellikle akşam çok hoş olurdu.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: KüreLee

Biz de o taşlara çakmak taşı deriz. Biz de yapardık. Köydeki bazı yaşlıların, bu çakmak taşından çıkan kıvılcımı(çıngıyı) kav(ağaç gövdelerinde oluşan bir çeşit mantar kurusu) üstüne sıçratıp bununla cıgaralarını yaktığını bilirim.