3 Kuzu Alsam?

04.04.2010
1,705
653
Eskişehir

Arkadaşlar 3 tane kuzu alıp kurbanlık yapmak istiyorum. Kurbanlık olmasada satar yada keser yeriz. 6x4m kapalı 2-2,5m yüksekliğinde, önünde ise 6x3 tel örgü çevrili. Tavuk beslemek için kullanıyorduk burayı. Sorularıma geçeyim.

- 3 koyundan fazlasını düşünmüyorum. Sayının azlığı problem mi?
- Önüne yeterli su ve yem/yonca bıraksam 2-3 gün kalırlar mı?
- Dolaştırmak şart ise ne kadar gezinmeliler?
- Amacım hem kurbanlık yada parası çıksın hem azcık heves. Değer mi?
- Tavuktan büyük hayvan beslemedim. Hiç anlamam. Tanıdığım veterinerlere sordum olur dediler peki siz üreticilere göre bu şartlarda yapılabilir bir şey midir?

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Tavsiye ve cevaplarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Sayının azlığı problem değil.3 tane birbirine eş olur durur ahılda.

İlk başlarda yemi az az artırırsanız olur.Ama ilk günden fazlaca yem verirseniz kuzular yem algını olur ölür.
1 hafta yeme alıştırdıktan sonra kuzuları günde bikere çıkarıp 5 dakika havalandırsanız yeterli olur.

Kuzu başı ortalama 50-100 tl kar etme şansınız var.

• Beğen
Tepkiler: ofas
Cevaplar için teşekkür ederim.
Her gün köyde olmuyorum. En fazla 2-3 gün köye ara veriyorum. Ama geldiğimde akşama kadar kalırım. Bu aralıklarda yeterli yem ve suyu hazır bulundursam bir sorun olur mu?
Kapalı yerin hemen önünde açık alan var kapıyı açık bırakmakta bir seçenek. Ama tekrar edecek olursam benim için arda gelip arada bakmak sorun olmamalı.
Kurbanlık veya ekim, kasım gibi en son kestirmeliyim. Bu süre için kaç aylık yada kg kuzu almalıyım. Birde erkek olsa daha iyi mi olur?

Oğuz Abi ilk 1 hafta yeme alıştırana kadar hergün gitmen gerekir.Ayrıca sonrasında otomatik yemliklerden almazsan yem mutlaka kirlenir,kuzu yemi yemez.Dişi kuzu beside 40 günden sonra çok az kilo alır.O yüzden erkek kuzu alman daha iyi olur.Erkeğe 100 güne kadar bakılabilir.Kuzular aylık ortalama 7-10 kg alır.Besi sonu kuzuların kaç kilo olmasını istiyosan ona göre kilolarını ayarla abi.30 kg alsan şimdi eylül sonu 70 kg mı bulurlar.

Otomatik yemlik ve suluk sistemi kurulsa yine samani yoncasi otomatik olsa pekala olur. Amao hayvanlar yabani olur. :D birde bu iste kar dusunmeyin bu kadar otomasyonu kurmak size maliyetli olur. Kopekler icin olan otomatik yemliklerle yem isini cozersiniz sulukta kolay ama yonca ve saman icin kendi cozumunuzu uretmek zorundasiniz sanirim bunun icin yapilan bir hazir urun bilmiyorum ama aklima bi tasarim geldi. İki tane bant sistemi bir saat ayarli prize baglanir gunde iki defaya kurulursa yukaridan haznesine acilmis balyayi asagidaki banta doken bir sistem asagidaki bant hem yemlik olacak hemde artik olanlari disari atacak bant uzunlugu ile prizin zamani denk dusecek sekilde tur verilirse saman iside cozulur

Süt işletmesinden istediğin kilo kuzu alırsın ve bahsettiğin mekanda rahat bakarsın diye tahmin ediyorum, fakat besi işletmesinden alman zor olur çünkü zaten satış ağırlığını yakalayan kuzuları kesime veriyor sende kesim ağırlığında satın almak zorunda kalırsın.
Kesim ağırlığı ırka göre değişmekle birlikte 45 kg dır ve bu kg dan sonra yavaş kilo alırlar.
Sütten kesilmiş kuzuları aldın varsayalım ve ne kadar süre besleme yapacaksan o süre zarfında kullanacağın yeme mutlaka alıştır malısın.
Büyük suluk büyük yemlik ile ekstra bir şey olmazsa 3 gün değil 7 gün rahat takılırlar.
Örn;Besi deki kuzularda oto yemlik kullanıyorum kuzuların besi süresince serbest yemliyorum.

Otomatik yemleme deyince iki seçenek görebildim. Birisi zaman ayarlı diğeri bittikçe üstten yem akışını sağlayan yemlik. Hangisini kastettiniz bilmiyorum ama inşallah zaman ayarlı olan değildir. Kurbanlığımızı çıkartalım derken kurban olmayalım :).

Bana söyleyenler köye geldiğinde kuzu başı günlük 1kg arpa verirsin, gideceğin gün yonca balyası atarsın önüne bir kaç gün bu şekilde idare ederler. Suyu eksik etmezsin demişlerdi. Bana bu makul ve yapılabilir geliyor. Ama gerçekte yapmak uygun olur mu onu bilemiyorum. Acemi olunca bu işi anlatanlardan birisi bu işin olumsuz yönleride var sonuçta canlı mal her an her şey olabilir sözünün üzerine annemin her yer koyun kokar deyip veto etmesine rağmen ikna kabiliyetime güvenerek pozitif bakıyorum bu işe.

Arpa var, yonca ve ot ta sorun olmaz. Tarlaya giderken kamyonete atar götürürüm akşama beraber tarlada kalırız onları kamyonete bağlar hem gezdirmiş hemde gittiğim yerdeki otları yemelerini sağlarım diye düşünüyorum.

Benim dediğim gibi yanlarında kaldığım sürece arpa olmadığım süre boyunca yonca vs beslenme ile bu iş olur mu peki?

Kuzuları hayvan pazarından temin edeceğim muhtemelen.

Arkadaşlar kuzu baktım. Fakat hayal ettiğim rakamlar yok. Ben kurbana yetişecek ayarda erkek kuzu için 350-400 aralığı düşünürken begenmeyecegim, kurbanlık olacağı şüpheli kuzulara 450 istedi birisi aksam başka birine gittim. Oda resimde yandan fotoğrafı çekilmiş kuzudan %15 küçüğüne 500 dedi. Hayvanlar sağlıklı görünüyor. Hayvan pazarında kandırılma ihtimali olduğundan mesafeliyim. Sizce piyasada kurbanda orta-ust kaliteye ulaşacak kapasitedeki erkek kuzu kaç liradır?

Resimler ve ekler

• 364906.jpg
    364906.jpg
    76.2 KB · Görüntüleme: 79
Abi sürekli yonca içlerini yakar arada farklı kuru saman ve ya yeşil ot yemeleri iyi olur. Arpayı az vermeli ilk başta alıştırmak için. Yoncayı altına alıp ezmedikleri surece yerler doyunca yemezler zaten arpa bile versen yemedikleri olur yeterince beslenince. Fiyatları bu sene biraz yüksek bu sene sadece koyun tek başına (genç) 600 den başlıyor diye biliyorum kuzu fiyatları 12 13 tl