Traktör topallıyor

Merhaba arkadaşlar konu başlığı biraz tuhaf olduya neyse..
Son 3-4 aydır traktör soğuk asfalt ta hafif topallıyor ama gaymak gibi sıcak asfalta gelince daha çok topallıyor
Ve çok sinir oluyorum. Bunun bi çözümü varmı. Sorun janttamı lastiktemi acaba

Lastikler yıpranıp ,yarıklar falan varsa ,lastik tamircisi veye traktör sahibi arka lastiğin içine ilaveten ket dediğimiz parça koyuyor,ben bundan kaynaklandığını dusunuyorum.1997 model traktorumuzun lassa marka lastikleri hala uzerine de ama bizim arka sağ taraf topalliyor
.Duz yolda rahatsızlık veriyor.

Elvan geçmiş olsun.Benim başıma motosiklette geldi hızlı giderken asfalttaki çukurdan kaçamadım yavaşladığım da motosiklerin sendeleyerek gittiğini fark ettim baktım jant bariz yamulmuştu.Birde lastiklerin uzun süre yük altında aynı yüzey üzerinde yattığında balon yaptığını duydum.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Merhaba arkadaşlar konu başlığı biraz tuhaf olduya neyse..
Son 3-4 aydır traktör soğuk asfalt ta hafif topallıyor ama gaymak gibi sıcak asfalta gelince daha çok topallıyor
Ve çok sinir oluyorum. Bunun bi çözümü varmı. Sorun janttamı lastiktemi acaba

Lastiğin kaç yıllık olduğunu yazmamışsın, tahminim lastik dişleri iyi olsada yaşlanmış özelliğini kaybetmiş, böyle lastikler asfat gibi düz zeminde topallar :)

Her iki lastik teki havayida ölçün eşit olsun ve daha sonra traktörün arkasına ağır bir ekipman takip yukarı kaldırin ve bunu arkadan gözlemleyin.gerekirse düşük hızda yol alsın olmadı hızı biraz arttırın ama düz zemin olmasına dikkat edin. Dahada anlasilmadiysa traktörün arka lastiklerini krikoyla havaya kaldırın çeşitli devir ve vites aralıklarında arka diferansiyele guc verin tekerleklerin donme hizina bakin icap ederse patinaj pedalina basipta deneyebilirsiniz. Lastikleri boyayla isaretliyebilrsiniz. Birde elle her tekeri çevirin,dönme ve ses ı kontrol edin. Eminim bunların sonucunda olumsuzluk ortaya çıkacaktır.

Herkese iyi akşamlar arkadaşlar. Sorunun neolduğuna dair bir sürü fikir gelmiş.herkese teşekkür ederim. Büyük ihtimal balonlama çünkü ilklerde azdı,. Lastik ler 2005 model.tekerlerde yarık veya ket de yok. Lastik havasından olacağını sanmıyorum sürekli ölçüyorum 18 hava. Yükte çok çok az yapıyor boşken çok yapıyor

Traktoru ziplatcak balon lastiğin yanak kısmında değildir, balon varsa lastiğin yere basan taban kısımındadır. Lastiği profilden dişlerin oraya bak, demek istediğim gözle görulebilir lastikteki balon.