Toprak Bayramı ve Dünya Erozyonla Mücadele Günü'nüz Kutlu Olsun.

Bu gün maalesef gerekli önemi görmemekte. Duyarlılığın biraz daha artması ve konu üzerine farkındalık yaratmak için kendi çapımda bir çalışma yaptım. Bu sefer, videoların çekilmesi, montaj ve görüntülerin kurgulanmasına ek olarak, türkünün bağlamaya ile icresı ve kayıt olaylarına da cüret ettim. Umarım beğenilir.

Hepimizin Toprak Bayramı ve Dünya Erozyonla Mücadele Günü kutlu olsun.

[video=youtu;jKg-fzPJBG8]https://youtu.be/jKg-fzPJBG8[/video]

Son düzenleme:
güzel olmuş..

madem erozyonla mücadele edilecek ANIZ MIBZERINE hız ver:) burya bi tane daha universal ANIZ mibzeri Sakalak geliyo.. bakarsın seneye de Irtem olur..

---

erozyonla ilgili çok az bilinen ve ilk duyanin hadi canım diyeceği bi ayrıntı..

erozyon.. dünya var oldu olalı vardır ve normaldir..

çünkü bi yandan da yeniden toprak oluşmaktadır..

anormal olan gelen/giden dengesinin bozulmadidir.. baş sucluda insan ve bilinçsiz tarimdir!

yoksa erozyon bi anormallik buyuk bi sorun değildir..

anormallik bizde:)

güzel olmuş..

madem erozyonla mücadele edilecek ANIZ MIBZERINE hız ver:) burya bi tane daha universal ANIZ mibzeri Sakalak geliyo.. bakarsın seneye de Irtem olur..

---

erozyonla ilgili çok az bilinen ve ilk duyanin hadi canım diyeceği bi ayrıntı..

erozyon.. dünya var oldu olalı vardır ve normaldir..

çünkü bi yandan da yeniden toprak oluşmaktadır..

anormal olan gelen/giden dengesinin bozulmadidir.. baş sucluda insan ve bilinçsiz tarimdir!

yoksa erozyon bi anormallik buyuk bi sorun değildir..

anormallik bizde:)

Abi,

Peki verim kaybına neden olmadan, hatta verimi artırarak erozyonla mücadale etsek nasıl olur?

Her çiftçinin kullanabileceği, anıza ekim mibzerinden ucuz ve hepsinden önemlisi ülkemiz gerçekleri ile uyumlu..

Benim amacım bu.

İrtem, Türkiye'de ilk anıza ekim makinasını yapan (pnömatik) firma. Üstüne, Avustralya, şu an yapılan çekili hububat mibzerlerini "doğrudan anıza ekimde" kullanıyor.

Ama bir ürünü, sırf çalıştığım firma üretiyor diye övemem. Hak neyse, doğru olan neyse o.

Hatırlarsan bir kaç gün önce Konya Tarım İl Müdürlüğünün yaptığı demonstrosyon çalışmasını paylaştım. Etkinliğe katılanlar, makinayı "çok başarılı" buldular. Buna rağmen paylaşım içerisinde "en ufak bir şahsi görüş" bildirmedim.

Anıza ekim konusunda ilk gün söylediklerim neyse, şu anki düşüncelerim de hala o. Hiç bir şey değişmedi.

Doğayı korumalıyız. Ama bunu, çiftçiyi fakirleştirerek yapamayız.

şahsi görüş bildirmek kötü bişey değil bence.. biliyorum konya daki tarla gününü takip ettim..

avustralya demisken...seneler evvel bi üniversitenin makine parkında.. bi mibzer gördüm.. yeni zelanda maliydi galiba.. aniz mibzeri değildi ama ariza ekebilecek değişik bi yapısı vardı..

sonuçta ne sis yanacak ne kebap bi çözüm sart:)