5093 E ile 5085 M arasında çok mu fark var.

Arkadaslar 5093 e 4x4 kk almayı düşünüyorum gerek fiyatı gerek özellikleri bana yeter gibi geliyor.
Ama halk arasında pek bi itibari yok gibi sizce neden kullanan varsa yazabilir mi çekiş yakıt arıza Vs durumunu.
5085 ile aralarında çok mu fark var motor sanzuman yakıt çekiş Vs

5093e yarı donanımlı diyelim. 16/16 sanziman var buda yetirsiz gelir, 95 hp gucundeki bir traktörün 124.000 liralık fiyatıyla dolu bir model olmadığını düşünüyorum. 5085m de ise durum farklı 32/16 sanziman 4 ana vites 4 kademe ve elektronik buçuk var. Dahası ağır işler için yarım şaside mevcut. Kesinlikle 5085m derim yakıt olarak muadillerinden biraz fazla gelir yalnız çekişli ve saglam bir makinedır. 15 bin liralık bir fiyat farkı için yanlış yapmayın derim. Bende 5065e var işlediğim arazi 200 dönüm kuru tarım 50 dönüm kadar bahçe var,arazim şöyle bi 500-600 dönüm olsa tereddütsüz 5085m alırım.

5093e 16/16 değil 12/12 vitesli geçen seneye kadar öyleydi bu sene değiştiyse bilemem ve meksika montajı yarı donanımlı bir traktör biçok şeyi kollarla yapıyorsunuz. ancak m serisi amerikan montajıdır 32/16 vitesli, hidroliği elektronik (sanırım kuyruk mili de elektronik) hidrolikleri daha sağlam ve kaldırma kapasitesi daha yüksek motorun olduğu yerde yardımcı şasi var torku e serisine göre daha fazla ancak 5093e nin rakibi 5095m dir yani 5085m nin 5093e den fazla çekeceğini sanmıyorum ayrıca e serilerinin daha fazla arıza çıkardığını herkes biliyor. yani kısaca m serisi e den istisnasız her koşulda daha üstün. he bide r var alman montajı olan 5090r 5100r paramız olsa da alsak :D

Konuyu açan arkadaş nasıl bir tarım ve ne kadar arazi işlediğini yazsaydı jd kullanıcıları olarak daha fazla yardımcı olurduk. 5e serisindeki motor da jd nin hatta 100 de 80-90 bütün akşamlar jd nin yalnız 5e lerde elektronik aksam ve konfordan biraz kacinilmis yoksa jd nerde olsa farketmez tabiki günümüz koşullarında çiftçi kullanmış oldugu traktörün konforlu ve bolca elektronik olmasını ister. Hălă 5e nin 4 silindirli serilerinde buçuk vites yok diferansiyel kilidi mekanik. 3 silindirli olanlarda ise elektronik 4×4 ve diferansiyel kilidi yok. Birde şuna değinmek isterim 5e ve 5m lerde kullanılan kahrolası o gıcık ön kaputta bir gün degişıp modern kaputa geçse traktor pazarinda sanırım jd bir patlama etkisi yaratır.

93 kullanmadım ama 83 kullandım eger motordan az anlıyorsan gec ıkısınınde arka tarafına bak ne goreceksın e serısıyle m serısı arasındakı sanzıman farkını gozle bıle goreceksın