TOHUM SECİMİ ACİLL!

2. ürün olarak Antalyada her yıl mısır ekerim ama işte bu dediğim bazı mısırlar oldu işte bu diyebildiğim pek olmadı
-denediklerimden bazıları dekalp 7221- adv 2898 - truva- othello-may 9292
-sizden ricam Antalya için 2. ürün olarak hem tanelik hemde silajlıga gidebilen bi mısır cinsi piyasa belirsiz
-cins olarak şimdiye kadar en beğendiğim cins Adv 2898 yaklaşık 4 metre ve dolgun yapılıydı ancak 2. üründe silaja gitmeyince daneye bıraktım ürün bilgilerine rutubeti düşük desede rutubeti hiç bir şekilde 24 altına inmedi 150. günde dahi en ufak yağmurda tane rutubeti hemen yükseldi zorlandım açıkçası
- pioner markasını ise hiç denemedim merak ediyorum. tahmini ekim zamanım 20-25 haziran daha erken ekmekti planım ama ekinleri 1 haziranda hasat etmeme rağmen balyacı sıkıntısından dolayı bügün yapılıyor balyalar!
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Bizim burda 2. nci ürün tanelik olmuyor. Silajlık olarak kws kilowatt ekiyorum. Tohum çıktıktan sonra 100 günde silaja biçiliyor.Bu yıl fao su düşük 2 ürün tanelik mısır denemek istiyorum ama buralarda bulmak zor.

İste bu cins demek için seçim yapmalisin. Hem danelik hem silajlik olabilen cinsler ortalama verimlidir. Silajlik en yuksek verimlilerin dane verimi dusuk oluyor, en yuksek daneliklerin de silaji düsük olyor. Truvayi ektik, silaj da yaprakli guzeldi,dane de ortalama iyiydi bizce.

Pioneer w86, burada 1.ürün danelik etkim. Firmaya göre silajlik elinde oluyormust. 3m+ boy vardı. Dane verimi 1.300kg/da. Ismi w öncesi bir tam vardı ama hatirlayamadim. Ama kısaca w86 diyorlar.

Sizin oraya uyar mi bilmem. Silajlik-danelik diye yazınca yazma gereği duydum. Kolay gels.