Temin etme imkanimiz olmayan AN ve CAN gubreleri icin alternatifler.

Baska bir konuda Amonyum Nitrat (AN 33%N) ve Kalsiyum Amonyum Nitrat(CAN 26%N) gubrelerinin artik temin edilemedigini ogrenmistik. Bir sure bu gubreleri kullanamayacagiz, urunlere gore alternatif uygulamalarbulmamiz gerekecek.

Bizim azotlu gubrelemeyi henuz tamamlamamis/gubre alimini yapmamis oldugumuz tek urun silaj misir.

Onceden, taban gubresi sonrasi capa ile 20 kg/dk Azot uygulamayi planlamistik, bunu ilk capa ile 30 kg AN, ikinci capa ile 30kg ure olarak biraz da arttirarak (23.8 kg/dk) vermeyi dusunuyorduk. Ilk capada AN tercih etmemizin sebebi hizli bir alima uygun olmasi dolaysiyla bu asamada gelisimi hizlandirmakti.

Mevcut durum sonrasi iki alternatifimiz olan Amonyum Sulfat (AS 21%N) ve ure (46%N) arasinda bir karar verebilmek icin tohumlarini kullandigimiz KWS firmasina danistik. Firma yetkilisi Gazi bey, AS kullanimi durumunda bolgemizde bogum aralarinin istenilen sekilde olmayabilecegi bilgisini verdi. Dolaysiyla her iki capa ile beraber ure kullanma karari verdik.

Bu durumda su an icin planimiz ilk capa ile 20 kg ikinci capa ile 30 kg ure kullanmak seklinde. Toplam olarak 23 kg/dk azot uygulamayi hedefliyoruz.

Uygulamayi gubreli capa makinasi ile yapip topraga karistiracagimiz icin ure de buharlasma ile azot kaybi konusunda bir cekincemiz yok, ancak ozellikle havalarin sicak gittigi bu mevsimde baska urunler icin gubre sacma makinasi ile ure kullanmaktan kacinmakta fayda olacagini dusunuyorum.

8 dekar mısır var, ot ilacı olarak adengo kullandım, hacımmet hiç ot çıkmayacak desede iklime bağlı olarak dar yapraklı ot geldi, çapa şart oldu. Elimde olan 1 çuval 33 nitrat ve 3 çuval 26 nitratı yağmurda tarlaya serpsem :) mısır zarar görürmü?
Araçapanın üzerine eski nohut ekim makinası montajlı ve iyi kötü 3 sıraya gübre atılabiliyor, yoksa riske girmeden bu şekildemi uygulama yapayım.

Not; henüz sulama durumu yok, toprak çok fazla ıslak.

8 dekar mısır var, ot ilacı olarak adengo kullandım, hacımmet hiç ot çıkmayacak desede iklime bağlı olarak dar yapraklı ot geldi, çapa şart oldu. Elimde olan 1 çuval 33 nitrat ve 3 çuval 26 nitratı yağmurda tarlaya serpsem :) mısır zarar görürmü?
Araçapanın üzerine eski nohut ekim makinası montajlı ve iyi kötü 3 sıraya gübre atılabiliyor, yoksa riske girmeden bu şekildemi uygulama yapayım.

Not; henüz sulama durumu yok, toprak çok fazla ıslak.

Abi capa yapilabilecek durumdaysa bence en iyisi capa ile atmak, bu sene malum yagmur yagacak mi yagmayacak mi hic belli olmuyor, hele bir de toprak cok islak ise kokler hava alamadigi icin gelisim yavasliyor... capa yapilabiliyorsa tek seferde aradan cikmis olur, a sonra hizlanip hemen ikinci capayi ister mi onu bilemem :)

Abi capa yapilabilecek durumdaysa bence en iyisi capa ile atmak, bu sene malum yagmur yagacak mi yagmayacak mi hic belli olmuyor, hele bir de toprak cok islak ise kokler hava alamadigi icin gelisim yavasliyor... capa yapilabiliyorsa tek seferde aradan cikmis olur, a sonra hizlanip hemen ikinci capayi ister mi onu bilemem :)

Bu gün yağmur vardı, elle serptim çıktım, İnşallah bitkileri yakmaz gübre tanecikleri,