2 Dekarınız Olsa Ne Ekerdiniz?

Yesil ve kuru fasulyede gina ceditinide arastirmani tavsiye ederim.Benim aklimda baya yatti abi bu cesit.Olurda toplayamazsan kuru fasulye olarak degerlendirebilirsin.

Onu not ettim zaten ikinci sırada o var. Fasulye fiyatı barbunyadan düşük olduğu için ( verim bilgim yok ) barbunya ilk sırada. Ama atbaşı diyelim :).

O manava kalmış bir şey, sen teklif edersin. o almasa da başka yerler bulursun. Maydanoz, Karalahana(karadeniz usulü) de düşün. Bilmiyorum ama işçiliği daha az olabilir. Yazın maydanozun daha çok para bıraktığını söylüyordu ekenler.

Maydanoz para kazandirir ama 2 dekar yer icin 1-2 insan gucune ihtiyac var hergun bugun ekilmis olsa 3 ay sonunda hasata gelir.Bide gubre sorunumuz var artik bunuda goz onunde bulundurmak gerek.gubre olmadan koyu yesil rengi yakalamak zor bence renk olmadan pazar bulunamaz.

Yağmurdan kaçarken var ya dolu altında kalacağım o olacak :).

Işten beklentim şu, ya diğer işlere engel olmayacak haftada şöyle bir yarım gün hasat ve belli dönemler için 3; 5 gün olabilir yada deli para kazandırsın bağ hariç başka ise bakmayayim işçi ile işin çoğu çözülsün.

Para kazandırsın derken legal yollar kırmızı çizgi :).

Her seferinde mi 1000 tl kalır?
4 kes çekilir mi yılda?
Abi eger kaliteli bi urun yaparsan tere ve roka icin balik lokantalari pazariniz.Yok ugrasmam toplu veririm dersen 500 kalir iyi bakim sartlarinda 5000 tere alirsiniz dekardan asiri sicaklarda hasat gecikirse hemen tohum yapar toptan 0.25 kurusa verirsiniz lokanta gibi perakende satabileceginiz yer olursa 0.35 kurus 50 kurus arasinda degisir tohumu benim bildigim tek cesit yilda 3 bicim rahat oluyor ankara sartlarinda 4 yetismiyor yada ben yapamadim asiri sicaklar bitki icin stres sebebi sarariyor hemen yagmurlamayi cok dikkatli yapmaniz lazim yoksa yapraklar delik delik oluyor.Cok toz olan yerler uygun degil yagmurlama sonrasi bitkiye yapisiyor ve pazara sevk oncesi yikama yapildigindan camur oluyor ve yikama zorlasiyor.isciligi disaridan alirsaniz %60 ini iscilik gideri olarak dusunebilirsiniz 1000 degil 400(500 degil 200 kalir)ilk uretimden hasat yapmayip tohumu kendiniz uretebilirsiniz candem tohum kaplama urunu ile kaplayip ekebilirsiniz tohum maliyetiniz azalir.

• Beğen
Tepkiler: Ali Dmr ve ofas
Gider kalemleri çok yüksek olunca az hata tüm karı götürüyor. Kar marjının düşük olduğu ürünler riskli. Teşekkürler bilgi için ama okurken az stres yaptım, bana uymaz bu tere işi. An itibari ile seçenekler;
- Barbunya.
- Patates.
- Patates+soğan. Son iki seçenek kaliteli ürün olması halinde perakende olarak piyasa fiyatının üzerinde satabilme ihtimaline güvenmem sebebiyle değerlendirme içerisinde

Aslında bir seçenek daha var. 2-3 kuzu alıp beslemeyi düşünüyorum. Eğer kuzu beslemeden elektrik alırsam 2 dekar yeri 2 yada 3'e bölüp kuzular için mini yapay mera şeklinde değerlendirmek ve yerdeki ot potansiyeline göre et için kuzu yetiştirme aklıma geliyor. Fakat tavuktan büyük hayvan beslememiş olmam ve yine tavuk harici bir hayvanı kesmemiş olmam beni çekimser kılıyor.

İşin temelinde ise şu var. Çilek deneme için burayı tel örgü ile çevirdim. 4.200 tl çite verdim. Belediyeden izin alıp yolu kazdırıp karşı tarafa su geçirdim. Çilekten usandım, harcadığımız parada gözüm kaldı, hırs yaptım, müşteri kitlemde varken bu hazır çevrili yeri başka şekilde değerlendireyim diyorum.