Motorlu tırpan tavsiyesi 2016

Arkadaşlar nar filizlerini almak için özel başlık sipariş verdim. Birde motorlu tırpan alacağım. Yerimiz engebeli. Yarım saatten fazla çalışılabilmeli ısınmasın istiyorum. Senede maksimum 5 defa kullanırız bu yüzden çok profesyonel olmayan bir makine almamız lazım. Hangi tip ve marka önerirsiniz hafif olmalı birde gezmeli çalışılacak. Ağaç sayımız 2250 adet şimdilik.

Bende Kaan marka var geçen sene aldım. motor kısmı sırtta olan yani bisiklet gidonu gibi olan değil.

Ben yarım saat kullandığımda kollarım özellikle sezon başında çok rahatsız oluyor. Sanki bisiklet gidonu şeklinde olanlarından almalıymışım. Benim aldığım model makinenin engebeli arazide sürekli açı değiştirerek kullanıldığı yerlerde tavsiye edilen modeliymiş. Satıcının gazıyla aldım.

Başka model ve marka hakkında bilgimin olmaması sebebi ile yanıltıcı bilgi vermek istemem. Ben fazla kullanmayacağımdan ucuz olanını tercih ettim. 1.9 hp gücü var.

Marka ve model tavsiyesi olur ben çok daha önemlisini söyliyeyim. 2 zamanlı motor kullanıldığından yağ ve benzin karışımlı yakıt tüketeceksiniz. Dikkat etmeniz gereken konular:
- Karışım en geç 4 saat içinde kullanılmalı.
- Depo içindeki yakıt eğer 4 saatten fazla kaldı ise kullanılmadan dökülmeli yada başka yerde kullanılmalı.
- Kaliteli 2 zamanlı yağ kullanmaya gayret edin.

Birde 1.9hp bence sadece ot biçer çalı-çırpı hem motoru hem sizi yorar.

Bende sthil 450 var 20 seneden beri kullanıyoruz Allah nazardan saklasın 1 sefer arıza yaptı karbrator değişti çalı çırpı sıra açma çok yaptım genelde fındıklıta kullanırım senede 50 dönüm fındık bahçesi biçerim hala taş gibi yani ama şimdikiler eskileri gibi değilmiş herhde fiyatları tuzlu biraz ama kalite yani birkere alıyorsum kalitelisini düsun öyke çin malı 300 500 tl lik mitorlu tırpam alınmaz motor cigerli olacak belki çayır biçersin çayırda misineyi bi saldınmı susturamazsın sthilli

palmera pro aldım 3 depo benzinden snra motor kilitledi. Egzos tarafından çizdiyse garantiden hava emiş tarafından çizdiyse cepten tamir edilcek dedi. Açtı iki tarafta çizik sekmanda çatlak iki taraftan. Dedi yağsız kullanılmış, yağda yanımdaydı gösterdim nekadar kullandığımı. Bu sefer dedi dandik yağ kullanılmış. Buyrun cenaze namazına... Napıcaz dedik kırmızı yağ kullanacaksın dedi. İki zamanlı motor yağının kırmızısı beyazımı olur dedim garantiden değişime ikna edemedim. Çoluğu çocuğu varmış Allahtan korkarmış... Peki bana bunu satarken kırmızı yağ kullan demedin Allah nerdeydi ozaman dedim?? Tık yok.... Tırpan 600 lira 170 lirada karbüratöre verdim çıktım. Ucuz etin yahnisi nereye geldi? Yani diyeceğim o ki alırken iyi birşey alın canınız yanmasın.

• Beğen
Tepkiler: Alexander
Benzeri başıma geldi.
Fark ise ben bir 8-10 depo kullandım.
20 tl ucuza filtre ve bujiyide değiştirdiler.
Gerisi aynı, o tarafsa şöyle bu tarafsa böyle... Ama iki tarafta çizik çıktı :).

Hemşerim hayırlı olsun, bu işlerde canın malı alırken yansın.
Sonradan yanmasın dan iyi ve hesaplı olur...
2250 ağaç demişsin, her biri bir dakikadan hiç durmadan birbuçuk gün çalışma demektir...
Ucuz makina seni yarım saat sonra bırakacak tı.
İyisini almış,iyi yapmışsın. Güle güle kullan....

• Beğen
Tepkiler: ZEKERİYE BAYRAM
Tırpan için orjinal alpina vs almayacaksanız 600 lira çok para nedenine gelince hemen hepsinin menşei aynı 60/80 dolar aralıgı mersine gelişi var ancak sipariş adedinizin 100 civarı olması gerekli,
kalite olarak hemen hepsi aynı ortalama ömürleri 3/4 sezon sonrası sıkıntılı bu dönem sonrası yedek parçaya ulaşabilmeniz önemli,
derseniz ki 3/4 sezon da verdigim 300 400 lirayı çıkartır yenisine bakarım marka çokta önemli degil o zaman.