Buğaday faturasında kesinti..

26.04.2014
1,797
1,457
41
Balıkesir

Arkadaşlar tüccarla bugün görüştüm bir şeye kafam takıldı.Müstahsil fatura bir şeylerden bahsetti..Destekleme için fatura aldığımızda fatura üzerinde bir kesinti var %3 bu nedir?

muhtahsıl aldıgınızda devlet 40 50 kurus destekleme odemesı yapıyor ton basına muhtahsıl alırkende bı kesıntı var vergı gıbı bırsey kesılıyo tabı muhtahsılı onaylatıp ılce tarıma teslım etmenız lazım...ardından destekleme odensın dıye bakmanız lazım :D

muhtahsıl aldıgınızda devlet 40 50 kurus destekleme odemesı yapıyor ton basına muhtahsıl alırkende bı kesıntı var vergı gıbı bırsey kesılıyo tabı muhtahsılı onaylatıp ılce tarıma teslım etmenız lazım...ardından destekleme odensın dıye bakmanız lazım :D
Şimdi ben 70 ton arpa dökecem diyelim 72 kuruştan anlaştık bundan fatura için %3 kesitğinde 2.100 tl gibi bir kesinti olacak.Ton başına yüzde 3 kesinti.EE ozaman ben arpamı 69 kuruşa vermiş olacam.Ve devletin genelde 300 kg dekara üzerine destek vermiyor.150 dekar yerden 500-600 kg bekliyorum.Devletin dediği gibi 300 kg kadar destek veriyosa 45 ton kadarından destek alıcam. 45 tonun kesintisi 1.350 tl.Faturaları verdiğimde 2100 tl destek vericek taaaaaa mayıs ayında.21000 den 1.350 yi çıkarırsak 900 lira destek kalıyor ozaman.Birde bas bas bağırıyolar dengesizler arpada buğdayda ton başına 50 lira destek diye hay allahım yaaa....

Herkesin kendi fikri. Ama bir yerde yapılan yanlış bir başka yerde yanlış yapılmasının mazereti olmamalı. Destek alamasamda müstahsil faturasız mal satmayı ne teklif ederim nede teklif edenle kendi tercihimle alış veriş yaparım.

Size tavsiyem tüm malı müstahsilli satıp devletin alacağını tam almasına engel olmamak. İşin derinine inmek gerekirse Siz hakkınız var ise ve devletten almaz iseniz sizin hakkınız devlete geçer. Aksi halde devletin ( dolayısı ile halkın ) hakkı size geçer. bence alacaklı olmak borçlu olmaktan iyidir.

Bu tavsiye ekonomik olmayabilir ama bence karlı. Karar ise elbette sizin.

Abi haklisin ama bizim tarlalara yazdilar 250 kg arpa siradan benim 400 kilo veren yerimde var 200 kilo veren yerim de ortalama 300 diyelim.80 donum yerden 4 ton fazla urun aldigim icin cezalandiriliyorum.Verilen destegin bi kismida bu 4 tona kesilen vergiye gidiyor.O zaman destekleme almak icin 4 koyun muhtarini ve azasini aramayim yada yerlerin bi kismini bos burakayim :)

Daha öncede benzer konu geçti. benzer cevabıma yine buna benzer bir cevap geldi. Geleneği bozmadan yine benzer bir cevap vereyim.

Olayı belkide tersten okuyoruz. Şöyle ki; satmış olduğumuz bir ürüne fatura kesilmeli. Aksi halde gayri kanuni bir işlem yapılmış olur. Kesilen bu fatura dolayısı ile devlet vergisini toplar. Prim desteği olana kadar işleyiş böyleydi ( böyle olmalıydı ) Çeşitli sebepler ile desteklemeler başladı. Prim desteği ile kayıt dışı satışın azalması, ürün arzının tespiti ve doğal olarak vergi gelirininde buna paralel artması gibi hedeflere ulaşılmasına fayda sağladı.

Gelelim fazla verim alan cezalandırılıyor kısmına. Belkide öyle değildir. Şimdi il-ilçe md.lükleri araziyi gezip o bölgedeki "ortalama" verimi hesaplıyorlar. Deniliyor ki bu bölgede ortalama 250 kg verim alınır. Kimisi sizin gibi 400kg almış kimiside 250 almış ama elindeki müstahsil kayıtlı arazileriyle orantılı değil. Muhtemelen kayıt dışı yer ekiyor. İşte son yıllarda adaletsiz olan genel ortalama üzerinden verilen destekleme daha dar alanlardaki verim hesaplarına göre daha adil bir şekilde dağıtılmaya başlandı ( hakkım olduğunu düşündüğüm sitemimi edeyim, her sözümü muhalif sananlar bu kısmı bir daha okuyabilir ). Hal böyle olunca o bölgenin ortalaması üzerinde verim alan cezalandırılmış olmuyor. Sizin kayıt dışı yeriniz olsa ve veriminiz 250 kg kalsa kayıtlı yerlerinizle bir hesaba gidiğinizde ortalama veriminiz artmış olacak Her faturaya prim verilmesi ise desteklemenin yukarıda anlatmaya çalıştığım amaçlarını dışına çıkılmasına sebep olur.

Devlet, bu bölgede xxx kg ye kadar olan kayıtlı yerlerinizdeki verim karşılığındaki priminizi öderim diyor.
[MENTION=20560]ofas[/MENTION] ise kurduğum düşük cümleler için özür dilerim diyor ;).

Valla biz çiftçi olarak küçücük bir faturada eğerki,kestirmiyorsak kul hakkı yiyorsak bu devletten tirilyonlar kaçıranların hallini düşünemiyorum.Faturayı kestirsem bir dert kestirmesem bir dert.Şuanda ofasın dedikleri her ne kadar doğru olsada,katılmak mümkün dedğil.Bu sistem ne zaman çiftçiyi mağdur etmeycek düzeyde çalışırsa çks de kayıtlı olan arazilrinden dekara ister 300-ister 1 ton ne getiririsen ton başına desteklemeni veririm olayı olursa anca ozaman adaletli olur.

• Beğen
Tepkiler: 1011011
Karar elbette sizin.

( Dejavu!

Klon konu sanki, aynı gidiyor :).

Vereceğim cevaba başkalarının dahil olma ihtimali için susuyorum. )

Şimdi burada devlet iyi yapıyor dense de, veya tersi dense de konu siyasete girecek bir birimizi kırıp geçireceğiz. Kardeşlerimi kıracağıma, kolumu kırarım, deyip susmak en iyisi sizin şimdi yaptığınız. Söz gümüşse sükut altın sözü bu durumlar için söylenmiş her halde.

• Beğen
Tepkiler: Ali Dmr
Az önce aklıma geldi benzer bir konu bununla aynı şekilde ilerledi çekmiştim ya, o konu [MENTION=8099]nailyetek[/MENTION] tarafından kilitlendi.
Oradaki arkadaş bana ( üstü kapalı yazıyorum ) " yanlış yapıyorlarsa bende yaparım" demişti. Karşı çıktığımda ( belki bazı üyelere ilginc gelebilir, suçlama ifadeleriyle benim ) hükümet yanlısı olduğumu iddia etti. Eski cevalparima bak vs ne dediysem inanmadı.

Ve klasik sonla bitti konu :).