LG5580 Ayçiçek ve Pehlivan cinsi buğdaylarımızın son durumunu (yatan buğdaylar)

Cevap: LG5580 Ayçiçek ve Pehlivan cinsi buğdaylarımızın son durumunu (yatan buğdaylar

ayçiçeklerinin maaşallahı var. Buğday da experiayı deneyeceğiz bizde bu sene. Senin hayvanlar biraz kibar galiba ;) bizde kılçıklı kılçıksız af yok.
Sağol abi, benimde experia'ya geçmeye niyetim var. Hayvanlar kılçıklı buğday zamanını sevmiyor pek, geçen sezon komşu tarladan aldım hoşlarına gitmedi pek.

Bu arada fotolardada görünen yatık tarlalardan birini denemek amaçlı biçtik. Yatıkların bir kısmını topladı makine ama kalan var. Sağlık olsun yine. Verim ise kantara sokmadım ama tahmini 400-450 Kilo dekara (1000metre)

Cevap: LG5580 Ayçiçek ve Pehlivan cinsi buğdaylarımızın son durumunu (yatan buğdaylar

Teşekkür ederim. Yıllardır ekeriz Pehlivan cinsi buğdayı. Geçtiğimiz yıllarda da yatmalar oldu fakat bunun kadar fazla değildir ve diğer cins buğday ekenlerde de benzer şeyler olmuştu. Normal bir sezonda kuru tarımda dekara (1000 metre) 400-450 kilo, yağış iyi giderse 500 kilo kadar, rekor olarak ise yine kuru tarımda 600 ,kilo aldık.

Yağışın iyi gittiği yıllarda gübreleme miktarını kısarız çünkü yatma olabileceğini biliyorduk. Bu yıl tabana dekara 25-28 kg 20-20 taban gübresi, üst gübre olarak da ilk olarak dekara 10-15 kilo %46 üre ve ikinci gübre olarak dekara %26 nitrat artık. Bu değerler hemen hemen her yıl düzenli uyguladığımız miktarlar. Kök hastalığı sorunu yaşamadık pek ama yine de ilaçlama yapmak lazım.

bilgiler için çok saol kardes.bide bu arada pehlivanın gubreye karsı reaksiyonu nasıl gübre miktarlarını değiştirerek verime baktınızmı ?kardeslenme olayı nasıl ?

bilgiler için çok saol kardes.bide bu arada pehlivanın gubreye karsı reaksiyonu nasıl gübre miktarlarını değiştirerek verime baktınızmı ?kardeslenme olayı nasıl ?

Vereceğim cevap sizi ne kadar sağlıklı bilgilendirecek bilemem ama bizzat kendim uygulamasını yapmadığım, kulaktan duyma muhabbetleri yapıp yanlış yönlendirmek istemem.
Kardeşlenme olarak orman iç tarlalarımıza ektiğimiz Flamura 85'ten aşağı kaldığı yok. Pehlivan buğdayında gübre miktarı değiştirerek verimi ölçmedik ama yağışı bol alan yıllarda %26 nitrat gübresini yatma olmasın diye kısık atıyoruz. Yani dekara 15kg planladığımız gübreyi 10kg civarı atıyoruz. Hatta hiç atmadığımız yıllarda oluyor. Gerek duymayıpta %26 nitrat atmadığımız yıllarda da verim atığımız yıllara yakın çıkıyor genelde. Onun haricinde üst gübre olarak bir kerede attığımız %46 Üre'nin miktarı hep dekara 10-15 kg sabit tutuyoruz. Bunu değiştirerek verimi ölçmedik hiç. Zaten bu miktarlar hemen hemen atılacak miktarın alt sınırı diyebilirim.

paylaşım için teşekkürler ismail kardeş allah ürünlerinin bereketini artırsın.Bizim buralarda pehlivanda iki yıldır hastalık var erkenden tuhaf renkde sararmalar kararmalar oldu geçenyıl verimeri de düşükdü bu yılda öyle.Ama seninkiler iyi durumda zannedersem.

paylaşım için teşekkürler ismail kardeş allah ürünlerinin bereketini artırsın.Bizim buralarda pehlivanda iki yıldır hastalık var erkenden tuhaf renkde sararmalar kararmalar oldu geçenyıl verimeri de düşükdü bu yılda öyle.Ama seninkiler iyi durumda zannedersem.
Sağol Eyüp, verim, kalite, ve hastalık olarak bir sıkıntı yaşamadık. Yatma olarak sadece bu sezon bir sıkıntı oldu şimdiye kadar biçtiğimiz tarladan çıkan verim önceki yıllara kıyasla fena değil kısacası telafi edilebilecek bir durum. Verim farkı olup olmasının tecrübesi için başka cins bir tohum ile yakın tarlalarda ekip denemek gibi bir düşünce var. En kuvvetli alternatif Experia, ikinci olarak Rumeli.

5580'ler neredeyse harmana hazır..

07.08.2016

756d8cbdf06493cc5009927e447d5b7d.jpg

e5f7a5c9f237d9982ac51e8d8eba8305.jpg

ca230a1d4601554a082310ed2755aaed.jpg

4c1d7cbdf24c7fe53acdd43b1d831094.jpg

fdf3a532079f9caa75dde2cb9cfe5d33.jpg

26f24666bb7419bd1b69ecec2b9e06fb.jpg

60002a170b0f6ba568429501faadad9e.jpg

313f056a28d03ae310f7e848bdb2ad51.jpg

5cc31e080f29484de66bcd1b98fb3f91.jpg

a81186281609e7b223a46e60746e253f.jpg

7a831bd732e58e4e2c8f5b07086963a8.jpg

ac5955d1fa4315d62a4d3f1fabc03802.jpg

525e3415156afc0e359f07b61ca9a03c.jpg

c814c3352d133999eb940bbb712badb6.jpg

5f01ac8ae832ba8adc068367f4eade77.jpg

Nasıl tatlı bir heyecan ama...
Tabiki abi, bir çiftçi için en güzel etkinliklerden biridir harman bekleyen tarlasını gezmek..

Tarla gezerken o kadar huzurlu hissediyorum ki kendimi bir çiftçi ailenin oğlu olarak dünyaya geldiğim için her seferinde Allah hamd ediyorum..

Sağol abi, bazı tarlalar için saatleri, bir-iki tarla için de günleri sayıyoruz artık..

İsmail abi askerliğimi kırklarelinde Pınarhisar yolundaki tank taburunda yaptım. fotoğraflarına baktığımda anılarımı hatırlattın teşekkür ederim bereketli olsun inşaallah

İsmail abi askerliğimi kırklarelinde Pınarhisar yolundaki tank taburunda yaptım. fotoğraflarına baktığımda anılarımı hatırlattın teşekkür ederim bereketli olsun inşaallah
İl merkezine yakın eğitim alanında helikopter maketi olan (yanlış hatırlamıyorsam) 44. Mekanize tugay komutanlığı kışlasındamı, yoksa tepedeki tank garajlarının olduğu kışladamıydın Serdar? O taraflardan sürekli geçerim tepedeki kışlanın manzarası süper..
Bereketli olsun maşallah.
Sağol Ercan, bu seneki bilanço böyle..

Tabiki abi, bir çiftçi için en güzel etkinliklerden biridir harman bekleyen tarlasını gezmek..

Tarla gezerken o kadar huzurlu hissediyorum ki kendimi bir çiftçi ailenin oğlu olarak dünyaya geldiğim için her seferinde Allah hamd ediyorum..

Aynen hislerime tercüman oldun, demek ki bizler için çiftçi lik sadece bir uğraş, işçilik,emek değil(tabikide bunlar çok önemli) bizleri olgunlaştıran, hu zur-u ilahide hissettiren ve şükrümüzü arttıran çalışma...

• Beğen
Tepkiler: İSMAİL TUTAR

İl merkezine yakın eğitim alanında helikopter maketi olan (yanlış hatırlamıyorsam) 44. Mekanize tugay komutanlığı kışlasındamı, yoksa tepedeki tank garajlarının olduğu kışladamıydın Serdar? O taraflardan sürekli geçerim tepedeki kışlanın manzarası süper..

Sağol Ercan, bu seneki bilanço böyle..
tank garajının olduğu yerdeydi etrafında Ayçiçek tarlaları vardı. ben sürekli tarlaları izlemeye giderdim. :) çok güzel tarlalar var memleketinizde. inşallah fırsatım olursa kırklareline gezmeye geleceğim. ben de Muğlalıyım İsmail kardeş

• Beğen

tank garajının olduğu yerdeydi etrafında Ayçiçek tarlaları vardı. ben sürekli tarlaları izlemeye giderdim. :) çok güzel tarlalar var memleketinizde. inşallah fırsatım olursa kırklareline gezmeye geleceğim. ben de Muğlalıyım İsmail kardeş
Öğrencilik yıllarında 3 yıl kadar Kırklareli il merkezinde kaldım. Fazla büyük değil ama nezih bir yer Kırklareli. İnşallah tekrar gezmeye bekleriz..

Ben de İzmir Narlıdere Ege Ordu Komutanlığı karargahında yaptım askerliğimi. Her ne kadar nöbet, özellikle de gece nöbeti yorucu olsada, İzmir körfezi manzaralı kulubelerde canım sıkılmıyordu. Hey gidi günler hey...

• Beğen
Tepkiler: SERDAR TUNA

Bereketli olsun ismail abi bizde 2.3 yıldır pehlivan Ekiyoruz gayet menmunuz geçen yıl komple pehlivan ektik bu yıl da kömple Pehlivan ekecez yine kracta güzel verim veriyor.

Bereketli olsun ismail abi bizde 2.3 yıldır pehlivan Ekiyoruz gayet menmunuz geçen yıl komple pehlivan ektik bu yıl da kömple Pehlivan ekecez yine kracta güzel verim veriyor.

Teşekkür ederim Ahmet..
Pehlivan cinsi buğdayı 2008 yılından beri düzenli olarak ekeriz. Tek bir kelime ile tanımlayacak olsam 'İstikrar' derdim. Tamam belki bazı yıllarda bazı cins buğdaylara daha verimli olabiliyor ama bir yıl iyi verim verip diğer yıl fos çıkan buğdaylar gibi değil Pehlivan. Bizim civarda üst düzey kabul edilen dekara (1000 metre) 400-500 kilo arası verim alıyorum düzenli olarak. Bu değerlerden fazla şaşmadım. Başka buğdayların çok düşük çıkardığı kayıp sezonlarda bile başımızı öne eğmedi Pehlivan. Bu yıl yine pehlivan ekeceğiz, tohumlarımı şimdiden ilaçlatıp selektörden geçirdim.

• Beğen
Tepkiler: 'Ahmet ARSLAN'

Bereketli olsun İsmail abi:D ne güzel erken erken kaldırıyosunuz o taraflarda harmanları
bende şu pehlivan hakkında araştırmalardayım ahmet abi de sende tavsiye ediyosunuz :D

• Beğen

Bereketli olsun İsmail abi:D ne güzel erken erken kaldırıyosunuz o taraflarda harmanları
bende şu pehlivan hakkında araştırmalardayım ahmet abi de sende tavsiye ediyosunuz :D
Ayçiçeği harmanı köyde bugün başladı Görkem, heyecan bastı beni. Birkaç güne biçeriz herhalde.. Fırsat bulursam fotoğraf çekip burada ya da ayrı bir konuda paylaşım yaparım. Verim vb. bilgileri konuda paylaşırım..

Bizim Trakya coğrafyasında iyi gidiyor Pehlivan. Ahmette memnun kalmış. Yanlış hatırlamıyorsam Konya taraflarında da ekenler beğenmiş. Birkaç parselde dene istersen ilk olarak. Bizi üzmedi şimdiye kadar..

Bu yıl Pehlivanı bırakıp Experia ya da Rumeli cinsi tohum almayı düşünüyordum ama gerek macera aramak istemediğimiz gerek de ekipmana yatırım yaptığımız için Pehlivan ve Flamura 85 tohumlarımızı ilaçlayıp, selektöre sokup yine onlarla devam etmeyi tercih ettik.