Zetor - 8 Valf/16 Valf

Asiri-Anormal isim-ekipmanım yok dersen P.Power 120 tavsiye ederim..

135'lik motorlar içinde son noktaya yakın olsun.. büyük kombine her türlü ekipman + on pto'lu işler dahil dersen Forterra derim..

Forterra gerçekten normal üstü profesyonel işler için.. bg dışında kalip-ebat dizayn Proximadan üstün..

YIGIDO.. 16 valf farkı yaklaşık 12 bin tl

Yani Major 80 suan 95 binden.. o zaman 107 tl olcak.

Yakıt %3-5 düşer sadece 16 valf için değer mi karar sizin..

Motor büyüdükçe mesela tasarruf artiyo zaten büyükler yani Forterra serisi suan 16 valf.

2019'da zaten yerli ithal mecburi olacak.. Zetor'un gelecek tüm serisi 16 valf olur..

Son olarak Zetor hakkaten az yakan bi motor..

bağımsız test merkezlerinin sonuçları var paylaşıldı..

100 bg sınıfında 2. çıktı
135'de yine 2.

yani yakardan korkmayın..

halk ağzıyla olcak ama.. ülkemizde ILK majir 80'e binen konyalı bi abimizle epey konustum.. yakari da sordum "gram/litre olarak cok bilmem ama şöyle diyim bende 640 da var onun kadar yakıyo diyebilirim.. her yönüyle memnunum" demişti..

telefonunu merak edene atarim..

• Beğen
Tepkiler: YİGİDO
16 valf-8 valf Kıyaslama;

2 side ayni zetor motorlu 106 bg.

110 forterra (öyt:206) ile 110 proximayi (öyt:212) karsilastirdim.

%2,8 daha dusuk yakit tuketimi cikti 16 valf olan.

Tork (461-472) ve tork yedeginde (%40-%43) de az da olsa fark var.

Anladigim şu.. sadece 16 valf diye cok yakan bi motor az yakmaz. Ama zaten az yakiyorsa %3 daha dusurmek mumkun..

Bi ara karsilastirdim.. zetor-kuzey amerika sitesinde de karsilastirma var.. onlar sadece yakiti kiyaslamislar.. ben tork/tork yedegine de baktim yani daha ayrintili:)

Saka bi yana bizim gibi forumdaki insanlar cok ayrinticiyiz..

Aslinda olay cok basit;
Iyi bi motor 8 valf olsa da iyidir.. 16 valf onu %3-5 daha iyi yapar ki bunu kullanicinin hissetmesi cok zor..

Ama bi motor cok yakip/az cekiyorsa 16 valf motor da onu kurtarmaz derim..

Inanin kepceli 90'lik 8 valf zetorla bikac yildir olmadik isler yaptik.. en son aklimiza gelen yakar/ceker oldu.. hic sorun olmadi..

12 bine 3 tondan fazla mazot alınır.

senede 200-300 saat binecek biri için 80 bg civarı Zetor da ekonomik olmaz bu durumda 16 valf.. 100 litrede en fazla 3 litre az yakar çünkü..

---

5 kusur tonluk 8 valf Proxima 90 ile 17 kamyon gubre yükledik en son.. o kadar az yakiyorki gubrede cunku sadece gubreye ilk girerken gazliyom sonrasi hep rolantiye yakin.. artik ne yaktigini hesaplamiyorum..

merak eden için kabaca 125 litre deposu var ibre çeyrek dustu:)

20160831_132950.jpg

• Beğen
Tepkiler: YİGİDO
Zetor un 7441 satilik var sahibinden de traktörün 5 vites olduğunu duyunca şaşırdım normalde 6 vites oluyodu 5 vites nasıl olur faydalı olur mu acaba

10+2 vites olarak geciyor.geri vites mekanik shutle seklinde degil vites uzerinde.o motoru bende aradim konustum cok temiz ama 10+2 olusu caydirdi.ileri gittigi kadar geri gitmesede olur derseniz alinabilir temiz motor

• Beğen
Tepkiler: UÖZKAN.77
Proximaların çoğu 6 vites tek tuk 5 vites te var.. şanzıman dışında herşey aynı..

---

wallace22.. 7211 edirnedeymis yakınsa görülebilir.. zaten lastikleri yeniymiş.. pazarlıkla 10 bine alınsa.. çok makul duruyor.. orjinal kabin hidrolik direksiyon var..

sorunsuzsa bedavaya yakın.. dediğiniz işleri de yapar.. motoru yakından görünce anlarsınız gayet salli ve oturaklı bi motor..