Zetor - 8 Valf/16 Valf

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

Zetor kendi urettigi tümü standart turbo+intercol+kompresor motorun 8-16 valf ayrıntısı;

AVRUPA* 80 bg ve üzeri tüm proxima ve forterra serisi yani 80-150 bg arasi 16 VALVE.

TURKIYE* Major-Proxima serisi 8 Valf. Forterra serisi yani 100-150 bg arasi tamamı 16 Valf.

• Beğen
Tepkiler: meskisehiri
Murat ben de ilk duyduğumda çok sevinmiş.. sonra hemen kaliteyi sormuştum..

ana yapı yani T.. orjinal haliyle gelsin gerisi burda montajlansin motor başına %10 kadar indirim mümkünmüş.. insallah öyle olur.

8-16 valf hatta zetor-hindistan dahil..

bunu müşteriden gizlerler yada olmayani varmis gibi soylerlerse orda yokum ben!

ama mal bu parası bu dedi mi isterse çin mali olsun sorun yok..

geçen biri face de paylasmis JD nin on dingil bildigin dana ama Çin üretimi ve yeni farketmiş!

bu sorundur..

ama bilerek aldıysa bayide olduğu gibi anlattiysa mesele yok derim..

Zetor a bi alo dedim.. olanı söyledi sagolsun demese bende bilmiyordum:)

16 valf-8 valf Kıyaslama;

2 side ayni zetor motorlu 106 bg.

110 forterra (öyt:206) ile 110 proximayi (öyt:212) karsilastirdim.

%2,8 daha dusuk yakit tuketimi cikti 16 valf olan.

Tork (461-472) ve tork yedeginde (%40-%43) de az da olsa fark var.

Anladigim şu.. sadece 16 valf diye cok yakan bi motor az yakmaz. Ama zaten az yakiyorsa %3 daha dusurmek mumkun..

EGR major dahil hepsinde var..

16 valfin cuzi bi fiyat farki vardir diye tahmin ediyorum.. beklenirse özel siparisle gelir diye dusunuyorum.. bilmiyom sormadim..

Zaten dedigim gibi 8 den 16 ya.. yani 2 katina cikinca valf sayisi.. yakit yariya dusmuyo.. %2-3 dusuyor..

Bu iş benim de ufaktan canımı sıktı. Ne demek avrupaya başka türkiyeye başka standart?

Merhabalar,

Konu dikkatimi çektiği, ve Umut Özkan üstattan daha iyi bildiğim bir cevabı sonunda bulduğum için müdahil olmak istedim :)

ZETOR'ları Türkiye-Avrupa, veya Avrupa-Avrupa dışı diye ayırmak tam cevabı olmuyor valf sorunuzun. Mesele motor emisyon standartlarından kaynaklanıyor.

Ülkemizde 2019 yılına kadar Euro III-A emisyon standartlı traktör satışına izin var, sebebi yerli üreticilerin henüz Euro III-B standartlı seri motor üretimine hazır olmaması. Peki yerli üreticilerden size ne derseniz eğer, ki ben olsam derim :), esasında ZETOR'un tüm Proxima ve Major serilerinde Euro III-A emisyon standartlı 8 valf, ve Euro III-B emisyon standartlı 16 valf motorları var, fakat bizim gibi traktör ithal eden firmalar da fiyatta rekabetçi olmak adına Euro III-A motorlu traktörleri ülkemize getirmeyi tercih ediyor.

Çok net olarak kendimizden örnek vereyim; Euro III-A motorlu ZETOR'la Euro III-B motorlu ZETOR arasında sadece maliyette 3.000 Euro+KDV fark vardır, bu fark fabrika çıkışından kaynaklanmaktadır, biz direk maliyeti müşterimize yansıtsak traktörün fiyatı 12.000 TL yükselecektir. Yerli imalat traktörler Euro III-A standartlı olarak satılırken, bizim bu ciddi fiyat farkını yansıtarak Euro III-B motorlu traktör satmaya çalışmamız da çok gerçekçi olmayacaktır.

Kısacası, Türkiye'ye veya başka herhangi bir ülkeye özel olarak motor üretilmemektedir, dünyanın sadece sınırlı bir bölümünde (AB, ABD, Kanada) Euro III-B standardı zorunlu olduğundan, dünyanın geniş bir bölümünde Euro III-A standardı geçerli olduğundan tüm traktör fabrikaları iki emisyon standardında da traktör üretmektedir. Hatta hiçbir emisyon standardının olmadığı Afrika ve Ortadoğu ülkeleri için hala ZETOR Antar modelini bile üretmeye devam etmektedir.

Euro III-B ülkemizde de minimum emisyon standardı olarak kabul edildiğinde yerli üreticiler de maliyetlerine farkı yansıtacaklarından, biz de rahatlıkla Euro III-B motorlu ZETOR'larımızla pazarda rekabet edebilir hale geleceğiz.

Dilim döndüğünce durumu izah etmeye çalıştım, kafanıza takılan bir konu varsa da cevaplamak isterim.

zetor kuzey amerika sitesinden bi alinti;

*) Cost saving of Zetor 16V engine compared to Zetor 8V engine
cost saving per engine-hour is 0.6 Gallons/engine-hour

16 valf saatte 0,6 galon az yakıyo demiş.. 100 kw- yani 135 bg motor için.. %8 - yüzde sekiz - daha az yakiyor..

Exceptional Forterra
The Forterra HSX enables owners to achieve savings mainly thanks to improvements in construction and function. The new concept of the Forterra HSX’s 16V engine provides farmers with a fuel saving of up to 0,6 gallons per hour, while the tractor now reaches a maximum power of 100 kW (an 8 % increase compared to 8V engines). With these engines, the annual saving can therefore amount up to $ 1,575 (if we base our calculations on 700 engine-hours per year, saving 0.6 gal per engine-hour and a Diesel price $ 3,75 per gallon).

Son düzenleme: