"YERLİ MOTOR İKİ YIL SONRA TAMAM" ( ERKUNT )

11401132_118520905148826_1723401464233730578_n.jpg

Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan, Sanayi Bakanlığı'nın Türkiye'de yerli motor üretilmesi gerekliliğinden yola çıkarak kurulması...

Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan, Sanayi Bakanlığı'nın Türkiye'de yerli motor üretilmesi gerekliliğinden yola çıkarak kurulması için ön ayak olduğu Motor Mükemmeliyet Merkezi'nin, sektör adına büyük önem taşıdığını söyledi. Zeynep Erkunt Armağan, yerli motor üretiminin rekabette fark oluşturacağını söyledi.

Sanayi Bakanlığı'nın sektör temsilcilerini bir araya getirerek, jeneratör, iş makinesi ve traktör üreticilerinin tek çatı altında toplandığını belirten Armağan, Kalkınma Bakanlığı'nın da bu projeye önemli destek verdiğini kaydetti.

Motor Mükemmeliyet Merkezi'nin kurulmasının, özel sektörün tek başına üstlenemeyeceği kadar büyük maliyetler gerektirdiği bilgisini veren Zeynep Erkunt Armağan, "Motorların tasarım, dayanıklılık, ömür ve emisyon değer ölçümlerinin test makineleri çok pahalı. En az tasarım kadar maliyeti olan bir kısım da test maliyeti kısmı. Dolayısıyla özel bir şirketin tek başına motor üretimi yapması çok büyük bir başlangıç maliyeti gerektiriyor. Bu da şirketlere ağır geliyor. Bu nedenle Sanayi Bakanlığı, çok önemli bir projeyi hayata geçirmek üzere düğmeye bastı ve Motor Mükemmeliyet Merkezi kuruluşu için ilk adım atılmış oldu. Bizler de kendi know how'ımızı, deneyim ve beklentilerimizi paylaştık" diye konuştu.

YERLİ MOTOR YÜZDE 25 DAHA UCUZ

Motor Mükemmeliyet Merkezi'nin, sektör temsilcilerinin verdiği bilgilere dayanarak yeni bir rota çizdiğini dile getiren Armağan, şu anda motor üretiminde çok önemli bir unsur olan tasarımcıların eğitim aldığını ifade etti. Motor Mükemmeliyet Merkezi bünyesinde gerekli tüm motor testlerinin de yapılabileceğini vurgulayan Zeynep Erkunt Armağan şunları söyledi: "Bu tempo ile gidilirse 2-3 yıl içinde Türkiye'de üretim başlayacaktır. Motorda dışa bağımlı olan Türkiye için devrim niteliğinde bir adım bu. Dışa bağımlılığı ortadan kaldıracak ve otomotiv, iş makinesi sektörünün hızlanmasına ve maliyetlerinin düşmesine destek olacak çok önemli bir projeden bahsediyoruz. Hesaplarımıza göre yerli motor üretimi, ithalata göre yüzde 25 daha ucuz olacaktır. Bu durum yerli üretimi istenir hale getirecektir. Bizim gibi ithalatçı firmalar da rekabet açısından daha güçlü hale gelecektir. Yerli motor bizim fiyatlarımızı da aşağı çeker, böylelikle dünya markalarıyla daha rahat rekabet edebiliriz."

eğer motoru uzun ömürlü ve az yakıtlı olmaz ise erkuntun traktörün sonu olabilir.Tümosan gibi kendi ayağına sıkar :D

Zeynep hanım kaliteden bahsetmemiş türk sanayisinin aklı fikri ucuzlukda.ucuz olsun çok satılsın derdindeler.Kim istemez üretilen motorun deutz, agco power motor gibi olsun.

• Beğen
Tepkiler: KüreLee
Erkunt ta perkinsi tumosanin fiattan patentledigi motoru turk diye satarsa yerliligi kalmaz. Sayet erkunt tumosan kadar basit degil inaniyorumki daha farkli tamamen turk uretimi bir motor yapacaktir erkunt suan turkiyede yerli traktorde lider konumda yeniliklerinin arkasi kesilmiyor insallah tamami ile projeyi 10 numara tamamlarda turk motorumuz var diyebilelim.

Bi motor üretmek neden bukadar zor anlayamiyorum ya bizim motorlar blok çatlatinca,yatak sarınca,krankı kirinca,piston sarmasında sanayideki usta yapmiyor mu bi motorun bilmedigimiz gizli parçaları mı var motor arızasinda yapan blogunu döken bi araya mı getiremiyor

• Beğen
Tepkiler: Ercan AYKUŞ

Motorlarda bir mm hata bir mikron hatalar isleme hatalari bile blok patlatmaya verim dususune cig yakit yakmasina omrunun kisalmasina parca kaybina sebeb olur sanzuman difransiyal uretmek motor yapmanin yani sira cocuk oyuncagi. Fakat yukarida yazdigim gibi tumosan gibi fiat motoru patentleyip motor yapip turk motoru demek bana gore hakli bi kazanc olmuyor kandirmaca. Erbakanin yaptigi pancarlarin 4 silindir 75 beygir olanlari bile var fakat yaygin kullanimi yok zamaninda engel olunan yarim birakilan projelerdi cunki.

Bi motor üretmek neden bukadar zor anlayamiyorum ya bizim motorlar blok çatlatinca,yatak sarınca,krankı kirinca,piston sarmasında sanayideki usta yapmiyor mu bi motorun bilmedigimiz gizli parçaları mı var motor arızasinda yapan blogunu döken bi araya mı getiremiyor

nasıl bi motor istediğinize bağlı?mesela vw krizini bilirsiniz yakıt tüketim değerlerinde sahtecilik yapmaktan çok büyük bi prestij kaybına uğradı...yani çok kolay bişi değil...anlıyacağınız işin içine bilim girdiğinde afallıyoruz...

Hani ERKUNT %90ın üstünden yerliydi.��
Ey halkım Kandırılıyoruz!!!
Aldatılıyoruz!!!

o yüzde %90 diyen kim merak ettim bi söyler misiniz acaba nerden duydunuz kim dedi.

Kimsenin kimseyi kandırdığı yok Erkunt %100 yerli tasarım traktörüz diye yazıyor.
Kendi yaptıkları ise döküm aksamı, ön dingil, kabin, hidrolik kaldırıcı vs zaten bir çoğunu ve ZF transmisyonu fabrikasında üretiyor.
Sadece ithal gelen şey motor ve carraro parçaları.

Yorumlar için teşekkürler aradaşlar...

Genel olarak yazıyorum.
Motoru Erkunt yapacak diye bişey yok iyi okuyun ama hedefte o da var.
Erkunt bir başka üreticinin lisansı ile üretecek de demiyor.
Yerli olarak bir motor üretilebilirse dışa bağımlılığımız azalır artı fiyatları da düşeceğini,
O motoru ya kendi yapar, ya da yapacak olana destek vereceklerini söylüyorlar
İnşallah bir marka bunu başarır.

Bayram sonu hazır olun süprizim var size.

işşallah olur biraz arkasında duruldumu sorun yok çok zor bir iş deyil metal ve dükümü dayanıklılıgını kanıtladıkmı gerisi gelir işbora bile coğu yeri türk arkasında durulsa belki şu an daha kaliteli traktöre ucuza sahip olacaktık

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10

o yüzde %90 diyen kim merak ettim bi söyler misiniz acaba nerden duydunuz kim dedi.

Kimsenin kimseyi kandırdığı yok Erkunt %100 yerli tasarım traktörüz diye yazıyor.
Kendi yaptıkları ise döküm aksamı, ön dingil, kabin, hidrolik kaldırıcı vs zaten bir çoğunu ve ZF transmisyonu fabrikasında üretiyor.
Sadece ithal gelen şey motor ve carraro parçaları.

Yorumlar için teşekkürler aradaşlar...

Genel olarak yazıyorum.
Motoru Erkunt yapacak diye bişey yok iyi okuyun ama hedefte o da var.
Erkunt bir başka üreticinin lisansı ile üretecek de demiyor.
Yerli olarak bir motor üretilebilirse dışa bağımlılığımız azalır artı fiyatları da düşeceğini,
O motoru ya kendi yapar, ya da yapacak olana destek vereceklerini söylüyorlar
İnşallah bir marka bunu başarır.

Bayram sonu hazır olun süprizim var size.

Hadi diyelim ki "%100 yerli tasarımız" desinler, öylede olsunlar.
Peki BAŞAK gibi TÜMOSAN gibi diger yerli markalar yerli tasarım degil mi?
Demek istedigim ERKUNT kötü bir marka degil, sadece reklamlarla insanların kafasını karıştırıyorlar.
Perkins motoru alıp bi şaseye monte edip satılan birsürü abur cubur marka traktör var.
Yeterki yerli motor yapılsın, yeterki sanayimiz gelişsin bizimde dileğimiz buyönde.

• Beğen
Tepkiler: Ercan AYKUŞ
Dünyada otomotiv sektöründeki değişimle ilgili bu. Dünyanın her yerinde böyle. Büyük konsorsiyumlar kuruldu. Traktör olsun, diğer otomotiv ürünleri olsun, böyle üretiliyor.1940lı50li yıllarda daha çok anlamlıydı belki. Bütün parçalarını kendi üretip, kendi tasarlayan neredeyse yok gibi artık günümüzde. Önemli olan "bilgi" üretimi. O da iki şekilde oluyor. Creativity-İnnavasyon. Bir de bunları, patentleyip, yatırıma dönüştürebilmek.