New Holland td75d çeki kolu kaç ton tartıyor ?

Arkadaşlar bu çeki kaç ton yük tartıyor. bize yük tartmaz dediler. arka dingil römork var bizde onun kancası ayrı. bunu balyada kullanıyoruz 1 senedir.sezon bitince bu çekiyi sök sonra gelince gene tak zor oluyo. Bizde bunun ayarı varmı yük tartması için bunu kullanmak istiyoruz. Biz denedik kasada ağır bizim az bı yük vardı seke seke arkadaki vidalar gevşedi. anca 3-4 ton tartıyo fazla tartması için neler yapılıyor? Asansor dahamı sağlıklı.Normalde kanca kullanıyoruz buna yabancıyız.
Şimdiden teşekkür ediyorum

Resimler ve ekler

• 13512022_1112509592124135_1498757322247873995_n.jpg
    13512022_1112509592124135_1498757322247873995_n.jpg
    142 KB · Görüntüleme: 409
bu uzun tipler 5-6 ton çeker diyelim.. fazla da çeker ama hiç bi zaman asansör kadar sağlıklı garanti olmaz..

yükünüz agirsa özellikle tandem tipi 10-15 tonluksa kesinlikle asansörü kullanın..

mecbur bu fotodaki kullanilacaksa bi destek kuşağı atın yukarı doğru.. ama o da hidrolik hassasiyeti bozuyo diyorlar..

ayrıca bu fotodakine fazladan 1 delik daha açıp motora tam yaklaştırmak mümkün.. 5-7 cm kazanılır..

kabaca asansör ile uzun çeki arasında 25 cm mesafe var.. asansör motora daha yakın ve sarsıntıyı nerdeyse yarı yarıya azaltır..

Son düzenleme:
70-56 Fiat ile en fazla 6 ton çektik ama destek olarak kalın lama vardı. Umut abinin yazdıklarına noktası virgülüne katılıyorum çünkü bu çekilerek çift dingil klasik 4 teker römork için güzel oluyor. Hafif tıp damperdede kullanılabilir ama sıkıntı çıkarabilir. Zaten traktörünüzde asansör çeki teşkilatı mevcut, fazla bir ekleme yapmaya gerek yok.

Kısaca riske gitmeyin asansör çeki kullanım derim.

• Beğen
Tepkiler: UÖZKAN.77
asansörün kötülüğü dönüşlerde ok tekerlere alabiliyor.. sorun yoksa EN iyisi en garantisi asansor kullanin hep..

birde ok ile çeki TAM paralel olmalı.. daha doğrusu ok ne aşağıya ne yukarıya bakmalı.. tam paralel dimdik motora bakmalı.. asansör deliğinden ona göre ayarlayın..

son olarak.. motorun burnu tam dolu olsun çok faydasi olur..

uzun çeki 10-15 ton sonrası motorda çekiyorsa hızlı gidersen.. eğiliyor kopuyor vs.. Allah etmesin ciddi sorun olabilir..

asansorun bazı tiplerinde kafa 360 derece döner.. yada vidasi vardır gevserse döner.. burası önemli! dikkat edilecek nokta burası.. bi bakmissin ters donup pim cikar..

son bi husus.. yolun-yükün durumuna göre.. romorku arka li yada ortali yukleyin..

yollar genelde azıcık saga yatiktir-meyillidir.. 15 ton civarı uzun mesafe kum Cekerdik mesela azıcık sollu yuklerdik.. ha cok mu onemli degil ama tedbir iyidir..

Son düzenleme:
Kanca bana göre çok kullanışsız ve riskli. Çok hızlı aşınıyor, hidrolik kollarına yük biniyor. Damper yapınca kancadan römork çıkabiliyor. Kurt ağzı kancadan daha iyi bence. Asansör çeki daha iyi ancak bizim traktörde römorkun oku daha yüksek oluyor, düz durmuyor.

Kanca tip kullan, bırak kurtağzını falan.Bolu, Düzce zaten kanca çeki kullanır.Bana göre birçok gönden avantaj...

Aynen bizde td75i aldıktan sonra kendi kanca çekimizi taktık. Hem daha geniş daha sağlam hemde pratik oluyor. Bunu sadece balya makinesi ile kullanıyoruz. Td ninkini değiştirip kullandığımız için kaç tona kadar tartacağını bilmiyorum. Ama bir önceki traktörde de kurtağzını balyada kullanırdık. Değiştirmeye üşendik gübre çekerken. Daha önce hiç yaşamamıştım. Hızlandıkça çekinin baya baya esnediğini gördüm. Yani tahminimce 5-6 tondan sonrası için çok güvenli değil.

• Beğen
Tepkiler: Mert Güroğlu
Kanca bana göre çok kullanışsız ve riskli. Çok hızlı aşınıyor, hidrolik kollarına yük biniyor. Damper yapınca kancadan römork çıkabiliyor. Kurt ağzı kancadan daha iyi bence. Asansör çeki daha iyi ancak bizim traktörde römorkun oku daha yüksek oluyor, düz durmuyor.

Benim bahsettiğim kanca hidrolik kollara takılan değil. Kurtağzının üstündeki S demirinin olmadığını düşün. Yani hidrolik kollarına yük vermez. Sadece üstü açık çekinin.

Peki dediğiniz kanca kurtağzı gibi esnemiyor mu?

Bu satın alınan bir şey değil özel olarak yaptırıyorsun. Kurtağzının 2-2,5 katı genişliğinde yaptırıyorsun. Gergilerin sağlamsa arkana bakmana gerek yok. Ama kurtağzı o güveni vermiyor. Yalnız bizde tek dingil 4 teker römork kullanıldığı için pratik oluyor. Diğer türlü bir nebze tehlikeli üzerindeki deliğe kilit görevi görecek bir demir, pim vs takmazsan.

• Beğen
Tepkiler: Ali Dmr
CAM00043.jpgCAM00044.jpgIMG_2871.JPGIMG_2870.JPG

Ford 3000 traktörde olan 1975 den beri üzerinde ve sıkıntısız kullanıyoruz, hayli de ağır yükler atıyoruz.Diğeri de yeni aldığımız traktöre idarelik yaptığımız çeki.Çeki hakkında sormak isteğiniz olursa sorabilirsiniz ben sistemin gerek sağlamlığı gerek kullanışlılığının sonuna kadar arkasındayım.

• Beğen
Tepkiler: UÖZKAN.77
Ekli dosyayı görüntüle 12406Ekli dosyayı görüntüle 12407Ekli dosyayı görüntüle 12408Ekli dosyayı görüntüle 12409

Ford 3000 traktörde olan 1975 den beri üzerinde ve sıkıntısız kullanıyoruz, hayli de ağır yükler atıyoruz.Diğeri de yeni aldığımız traktöre idarelik yaptığımız çeki.Çeki hakkında sormak isteğiniz olursa sorabilirsiniz ben sistemin gerek sağlamlığı gerek kullanışlılığının sonuna kadar arkasındayım.
Kardeşim geçen de böyle yaptın. Sanki biz kullanmadık senin kullandığını. Biz de yıllardır kanca kullandık. Kancanın kırıldığını da güvensiz olduğunu ben kendim gördüm. Kendim fotoğrafta yükledim römorkun kancadan çıktığı fotoğrafı. Eğer güvenli olsa markalar öyle çıkarırdı fabrikadan traktörleri.

asdasd.png

Arkadaşın bahsettiği ile benimki farklı şeyler. Bizimki sabit çeki. Sadece üstü açık. Fotosunu bilgisayarda bulamadım ama benzerini bir ilanda buldum. Söylediğim gibi biz tek dingil römork kullandığımız için kurtağzına yanaşmak problem. Daha geniş yaptırıldığı içinde yükte iken sehim yapmıyor. Ama işte özellikle damper kaldırınca römorkun boynundaki yük arkaya geçince tehlikeli oluyor yani kilit gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: burak81
Kardeşim geçen de böyle yaptın. Sanki biz kullanmadık senin kullandığını. Biz de yıllardır kanca kullandık. Kancanın kırıldığını da güvensiz olduğunu ben kendim gördüm. Kendim fotoğrafta yükledim römorkun kancadan çıktığı fotoğrafı. Eğer güvenli olsa markalar öyle çıkarırdı fabrikadan traktörleri.
Size kasıtlı olarak yapmış olduğum bir şey değil, sonuç olarak bilgi paylaşma platformu, biz bu şekilde söyleşi yaptığımızda bir çok kişi okuyarak faydalanıyor.

Size kasıtlı olarak yapmış olduğum bir şey değil, sonuç olarak bilgi paylaşma platformu, biz bu şekilde söyleşi yaptığımızda bir çok kişi okuyarak faydalanıyor.

Doğru ancak söyleyiş tarzın "her şeyi ben biliyorum. Benim dediğim doğru." tarzında olduğu için rahatsız oluyorum. Geçen aya kadar sürekli kancalı kullandım çekiyi. 2 defa yüke dayanamayıp kanca kırıldı. 1 defa da yük boşaltırken ok kancadan çıktı. (Üstündeki kilidi de yerinden çıkartarak.) Ben bunu görüp yaşadığım için kancanın sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Bunu okuyanlar için tecrübemin fikirlerinde etkili olacağı kanaatindeyim.

abı sen seyyar kullanıyosun galıba altına desteğı takmassan kırar pımtakılıyo mesela 1-2 çeşiti var takıncaa bıseyolmaz romork çıkmasına gelince romork çıkmassa traktorun arkasını bıle kaldırır kurt ağzında mesela romork çkmıyoya traktorlerın arkasını kaldırıyo romork çıkmasını ıstemıyosan ya damper kaldırırken takozkoy yada kancanınu stune pım tak yuk konusunda en ıyı kanca bu çeki sehbasına fındık patozu taktık vıdalargevsedi hepden çakıl atsak traktorun arka dusucek yuk çok arkaya bındığı ıçın ramorkde onde dıngıl yoksa en ıyı kanca yabancılar bılekanca sıstemının gelişmişini kullanıyolar ikisininde kullanız amaçlarıfarklı markalarda asansordee bırkancaya gırıyo ondanhem kanca hem çekı uretılıyo asansor denılen seykanca olarakgeçiyo

Son düzenleme:

Ali kullanım olayı yere göre değişir. Kanca tipi olmayanı bizim ova köyleri dışında kullanılmaz mesela. Tek dingil vagon koşmak zorundayız çünki arkaya yük basmazsa 1 tonla bile eşinir durursun bu nedenle tek dingili koşması kolay olduğundan kanca tipi olanı tercih edilir. İkinci sebep yükle inişlerde falan senin çekiyle kullanıp saplama nedeniyle olası bir terslikte kestirmeden adamı kelkite indirir ki:) izmir de çiftçilik yapmaya benzemez karadeniz. Sağlamlık konusuna gelince 10 ton ve üzeri atmıyorsan kurtarır kanca tipi sen nasıl kolayca büktürüyorsun onu da pek anlayamadım 3.5-4 kepçe kum çakıl taşımışlığımız çok olmuştur ben bükmeyi beceremedim o nedenle sağlam almaya dikkat et.