Yem Bezelyelerimizi Bağlattık

2 farklı yerde ekmiş olduğumuz yem bezelyesini geçtiğimiz hafta biçip bağlattık. Yağmurlardan dolayı biraz geç kaldık ama yağmura yakalanmadan bağlatabildik.

İlk 5 resimde görünen tarla yaklaşık 5 dekar. 12 kg bezelye ve 8 kg tritikale karışımı ekim ayında dekara 10 kg 20.20 gübre ile ekildi ve ilkbaharda dekara 8 kg üre atıldı. Bezelye burada yabani yulafları ve tritikaleyi pek bastıramadı ama en azından yatmamasına çok faydası oldu.

Bu tarladan 240 balya çıktı. Yabani yulaflar ve bağlama saatinin öğleden sonra olması nedeniyle balyalar ortalama 20-22 kg civarı geldi.

1.jpg

3.jpg

2.jpg

4.jpg

5.jpg

Bu tarla 10 dekar, burası da 12 kg bezelye ve 8 kg tritikale karışık dekara 10 kg 20.20 ile ekildi, ilkbaharda 10 kg üre atıldı.

Biçim geciktiği için ve yağmurlardan dolayı yattığı için boyu anlaşılmasa da en zayıf yerin boyu 170 cm di. Bezelye tritikale ve yabani yulafı bastırdığı için biçim çok zor oldu.

Ortalama 23-25 kg ağırlığında 420 balya verim aldık.

Bezelyeyi bize tanıtan [MENTION=21067]sebazios[/MENTION] nerelerdesin? Madem bunu bize öğrettin elinde imkanın da varken bunu biçecek bi makine de geliştiriver :D

Biraz tuhaf gelebilir ama 1 – 2 takviye ile biçim yapabildik.

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

Son düzenleme:
Güzel verim bereketli olsun

Tesekkür ederim.

Bereketli olsun, bezelyenin cinsi neydi

Teşekkürler. 5 dekar olan yerin cinsini bilmiyorum. 10 dekar olan yerin yarısı töre cinsi, diğer yarısının cinsi gene belirsiz. 6-7 ve 8'inci resimler töre cinsinin ekili olduğu alana ait.

Bereketli olsun bu hafta bende arpayi yesile bictim 6 donum yerden 40 balya cikti busene bende bu karisimi ekecegim.

Tesekkur ederim. Baya verimli bi ürün, az alandan çok ürün almaya müsait.

bereketli olsun, bu gün bende bağladım 3 dekardan 95 balya çıktı, kurutması biraz sorun olacak gibi, yoksa güzel ürün

Sağolasın abi. Dane tutmadan biçilebilse kuruması kolay da dane tutunca sıkıntı oluyor. Biçmesi ve namluları çevirmesi dışında pek sorun olmuyor :)

Bereketli olsun ali abi. Onu nasil kuruttun kaç gün bekledi birde hangi tırmık la çevirdin.

Teşekkürler Elvan. 2 gün sağlam güneş yedikten sonra sabah çiğ yaşında akrobat tel tırmıkla 2 namluyu çevirip birleştirdim. 2 gün de o vaziyette kurudu, ertesi gün bağlattık. Biçim zamanı anormal bi sıcak olması işimizi kolaylaştırdı. Namluları çevirmeden 1 hafta da dursa kurumuyor. Çevrilmeden altta kalan bi namlu kalmış, ilk biçildiği gibi duruyordu daha.

Hayırlı bereketli olsun kardeşim

Teşekkür ederim, Allah razı olsun.

Bereketli olsun Ali Abi. Bu yil kismetse bende deniycem bakalim.

Teşekkürler Cumhur kardeşim, ekmeni tavsiye ederim. Hayvanlar kurusunu çok iştahlı yiyor.

Sağolasın Suleyman, bu sene iyi yagis aldigimizdan mahsul kuvvetli oldu. Bizim bolgede rekor bezelyede [emoji1]

Merhaba, gayet iyi bir sonuç almışsınız.
bazı sorumlarım olacak yardımcı olursanız sevinirim.

Hangi ayda ekmiştiniz?
Su isteyen bir ürün mü?
Ekstra sulamak gerekir mi?
iyi yağış olmasaydı balye adedi takriben ne olurdu?

• Beğen
Tepkiler: Ali Cebeci
Merhaba, gayet iyi bir sonuç almışsınız.
bazı sorumlarım olacak yardımcı olursanız sevinirim.

Hangi ayda ekmiştiniz?
Su isteyen bir ürün mü?
Ekstra sulamak gerekir mi?
iyi yağış olmasaydı balye adedi takriben ne olurdu?

Merhaba, teşekkür ederim.
Ekim ayında hububat ekimi ile birlikte yaptık.
İlk defa geçen yıl ekmiştik ve verim bu seneki gibi değildi. Geçen yıl da iyi yağış aldık ama belki geç ekimden, belki ekim derinliğinden, belki bezelye tritikale oranını ayarlayamamaktan gelişimi bu kadar olmadı.
Biz kuru tarım yapıyoruz ama kurak bi bölgede değilseniz sulama gerektireceğini düşünmüyorum. Resimlerde belli olmasa da bu sene aşırı boylandı ve yattı. Bitkinin altı güneş görmeyince de hemen çürümeye başlıyor.
Aynı tarla içinde bikaç değişik toprak yapısı olduğundan kepir yerlerdeki gelişimin kumsal yerlere göre daha iyi olduğunu söyleyebilirim.
Bölgemizde ot için ekilen macar fiği ve yulaf ile kıyaslandığında geçen sene de bu sene de bezelye göre açık ara önde.
Bizim bölge için dekara 20 balyanın altına düşmez diye tahmin ediyorum.