Çam Fıstığı Hasadı/ Kozak Yaylası Bergama 2016

Merhaba,
Birçok kişi çam fıstığının nasıl hasat edildiğini bilmiyor.
Hem Trakkulüp ailesinin görmesi için hem de bölgemizde yetişen çam fıstığından daha çok kişinin haberdar olması için video hazırladım. Umarım beğenirsiniz.

Bu arada çam fıstığı kabuklu 16 - 17 TL/kg civarında. Kabuksuz halde ise 95 - 130 TL/kg fiyat aralığındadır.

Verim olarak iyi yıllarda bir ağaçtan 1000 kadar kozak indirilir. Bundan da 50 - 60 kg fıstık elde edilir.

[video=youtube;cH0pMInDTKg]https://www.youtube.com/watch?v=cH0pMInDTKg&feature=youtu.be[/video]

P_20160627_182756.jpg

P_20160627_182929.jpg

P_20160627_183024.jpg

P_20160627_190958.jpg

P_20160627_191101.jpg

[video=youtube;PqFRl-4vMJc]https://www.youtube.com/watch?v=PqFRl-4vMJc[/video]

[video=youtube;hOnuiOQY9rc]https://www.youtube.com/watch?v=hOnuiOQY9rc[/video]

Bereketli olsun Ali bey. Valla dün facede sorcaktım ama cekindimdi nsl yetişiyor işçilik bakım getirisi gibi. Ben daha farklı bi durum bekliyordum bu koza işi sade sizin ordaki çamlara mahsusmu yani içindeki fıstık cıkma işi bizim bahcedeki kozaları senelerdir yakarız yada hiç kullanmayız.bi zahmet cvp yazarmısın.

Bereketli olsun Ali bey. Valla dün facede sorcaktım ama cekindimdi nsl yetişiyor işçilik bakım getirisi gibi. Ben daha farklı bi durum bekliyordum bu koza işi sade sizin ordaki çamlara mahsusmu yani içindeki fıstık cıkma işi bizim bahcedeki kozaları senelerdir yakarız yada hiç kullanmayız.bi zahmet cvp yazarmısın.

Şöyle anlatayım. Ağaçlar 10 yılda verim vermeye başlıyor. En yüksek verime 30 ile 50 yaş aralığında ulaşıyor. Zaten burada "dededen çamlık kalmak" gibi bir deyim vardır. O deyim de çok geç yetişen bir ağaç olduğu içindir. İşçilik olrak ise her sene kozalakları indirmek ve 2 - 3 yılda bir budama işi oluyor sadece. Bunun dışında sulama, ara sürme gibi işler yok.Örneğin bu sene hasat edilen ürünler ağaçlarda 2013 yılında dölleniyor. 2015 yılının kasım ve 2016 yılının nisan ayları arasında ağaçlardan indirilip, yaz aylarında güneşte kozalaklar açıldığına makina ile hasat ediliyor. Eğer verim yüksek olursa az bir miktar künerle(Kabuklu fıstık) ihya olmak mümkün :)

Nasıl bir durum bekldiğinizi anladım açıkçası ancak sorduklarına cevap vermeye devam edeyim. ÇAm fıstığı işi sadece bizim buraya has bir şey değil. Türkiye'nin farklı bölgelerinde ve dünyada Akdeniz iklimi görülen alanlarda yerişiyor. Ancak Fıstık çamı diğer çam türlerine göre iklim ve toprak konusunda daha seçici olduğu için her akdeniz iklimi görülen yerlerde yetişmiyor. Fıstık çamı kumlu toprakta yetişen bir çam türü. Diğer topraklarda da yetişse de kumlu toprakta yetiştiği gibi verimli olmuyor. Bu arada çam fıstığı işinde bizim bölgenin meşhur olması en kaliteli çam fıstığının ve en çok ihracatının yapıldığı bölge olmasından dolayıdır.

Sizin oradaki çamların kozalakları büyük ihtimalle küçük ve künersizdir. O çamlardan maalesef çam fıstığı elde edemezsiniz. Fıstık çamları yapı olarak geniş bir mantarı andırırken diğer çamlar çeşitli şekillerde olabiliyor. O kozalaklar için en iyi yolu zaten uyguluyorsunuz. :)

eline sağlik ali. Kolay gelsin

Teşekkürler Fatih Abi..

Kolay gelsin.Bereketli olsun. Bizim köyde de bir çamlık var köylüye ait. Çamlar 45-50 yaşlarında. Ama köylü ihale ile birine veriyor. belki sizin oralardan biridir. O gelip topluyor.

Bizim buralardan olması muhtemel. Fabrikalar marmara bölgesinden kozalak toplayıp işlemeye getiriliyor.