koyunculuk ta ızgaralı sistem (Delikli Sac)

Merhaba arkadaşlar koyun ağılında zemin tahtadan yapıyorum çok çabuk eskiyor.aklımda yeni bi ağıl yapma fikri varken, ızgaralar da metal olabilirmi diye aklımdan geçiyor, fayda mâliyet açısını henüz hesaplamadim.yardımcı eleman yok inekler koyunlar,ekim biçim derken beya yoruluyorum Bir 2 sene ağıl kürümeyim tabanı yüksek yapıyım diyorum.bu sene olan yapı fuarına da gittim, ızgara sistemlerini hem görüyüm hemde firmalara soruyum dedim.hem büyükbaş hem kücukbaş hayvanlar icin plastik ızgaralar yeterli ölçülerde yapmıyorlar en büyüğü 50cm,döküm metal ızgaralar da bi nevi öyle,özel üretim yapmak için en az 500bin tl lik alım yapmalısınız vesaire,sadece küçükbaş için düşündüğümden DELİKLİ SAC ile altta fazla mahya kullanmadan sökülüp takılabilen bi sistem yapılırmı örnek resimler koyuyorum.
Bu sistem yürürmü..Saygılar sevgiler..

Resimler ve ekler

• oval-delikli-sac-4.jpg
    oval-delikli-sac-4.jpg
    10.8 KB · Görüntüleme: 2,815
  • model-5.jpg
    model-5.jpg
    217.5 KB · Görüntüleme: 1,611
  • Screenshot_2016-06-29-17-56-47.png
    Screenshot_2016-06-29-17-56-47.png
    282.2 KB · Görüntüleme: 845
Hafif meyilli yer olayını denedim,nekadar geçiren meyilli de olsa nemli rutubetli bölge olduğu için altı kurumuyor yanlar hep b.k oluyor,tahta ızgarada çok rahat ettim ama 1 senede Çürüyor..

Altını 1 metre yüksek yapıp böyle bi sistem olabilirmi düşünürken tabi buna göre ızgaraların altındaki kalas vs. Döşemeleride mâliyeti ciddî bi şekilde artıracak bayramdan sonra fiyat teklifi gelcek bakalım hangi aralıkta olcak mâliyetler...

• Beğen
Tepkiler: cancan18

ilk kurulumda.. zemini yarım metre kadar havuz seklinde kazip.. kat kat geçirgen malzemeyle doldurursak..

ve tıkış tıkış değil az sayıda hayvanı bi yere koyarsak tertemiz pırıl pırıl hayvanlarimiz olur:)

Ekli dosyayı görüntüle 12550

Umut Bey sizden öğreneceğimiz çok şey var :) Bahsettiğiniz çok mantıklı. Böyle toprağı kazıp, pasta yapar gibi kat kat sert malzeme -örnek sert plastik- ile yaparsak zemin geçirgen olacak ve çamur sorunumuz ortadan kalkacak.

Bizim altlıklar beton, kışın talaş satın almak zorunda kalıyoruz.Nasıl daha kaliteli altlık elde edebiliriz

Bizim hayvanlarn altlıklarıda beton çok zor oluyor işlem beton zeminde saman, odun talaşı vs altlık olacak mecburen. Ama daha mantıklı olanı zemini toprak yapıp haftada 1 de sürmek pullukla tillerle veya onun gibi bişeyle..

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci66
ilk kurulumda.. zemini yarım metre kadar havuz seklinde kazip.. kat kat geçirgen malzemeyle doldurursak..

ve tıkış tıkış değil az sayıda hayvanı bi yere koyarsak tertemiz pırıl pırıl hayvanlarimiz olur:)

Ekli dosyayı görüntüle 12550
Umut abi bizim koyunların altları da komple ıslak topallamalar hiç bitmiyor. Bu altlık olayını detaylı anlatsan iyi olacak

Topallamadan dolayı ciddi verim kaybı yaşıyoruz bu altlık problemini çözen kimse yok mu?
ikinci bir saya yapıp üç gün birinde üç gün birinde yatırmak.
yazdan anızlardan sap toplayıp üç günün sonunda koyunları sayaya kapatmadan altlık yaymak.
altlık olarak börtlen kesip zemine yatırırsanız uzun süre ızgara etkisi yapıyor zahmetli olsada iş görüyor.

• Beğen
Tepkiler: sena09
ikinci bir saya yapıp üç gün birinde üç gün birinde yatırmak.
yazdan anızlardan sap toplayıp üç günün sonunda koyunları sayaya kapatmadan altlık yaymak.
altlık olarak börtlen kesip zemine yatırırsanız uzun süre ızgara etkisi yapıyor zahmetli olsada iş görüyor.
Anladım ama ikinci bir yer yapacak zaman kalmadı kış geldi başka çözüm bulmalıyım yorumunuz için teşekkürler

Peki kendi talaşımızı üretemezmiyiz? Bağ budağından kalan odunlar işimi görür diye düşünüyorum belki talaş yaş çıkabilir kurutmak problem olabilir

Resimler ve ekler

• 292B9ED5-3CFC-4137-8671-B47F3FEF66F4.png
    292B9ED5-3CFC-4137-8671-B47F3FEF66F4.png
    117.6 KB · Görüntüleme: 403
  • 4910EACC-D5DD-4C91-B054-AE53E0B29D8C.png
    4910EACC-D5DD-4C91-B054-AE53E0B29D8C.png
    111.3 KB · Görüntüleme: 410