Çeltik Tavalarına Yonca Ekimi !! Yardım

Bu yıl çeltikçiliği bırakmayı düşünüyoruz.
70 dönüm kadar çeltik yerine yonca ekmeyi planlıyorum. Sizlere sorum şu olacak. Çeltik tavalarını hiç bozmasam sadece tirleri (Bölücü hendek) inceltsem (yer kaplamaması için) Çok titiz bir lazer çalışması ile dümdüz yapsam vede tarlayı çeltik gibi ama sadece ıslanıcak kadar tava tava su doldurarak sulasam. Tabiki her tavayı teker teker sulıycam en baştakinden suyu verip en sondan çıkmasını beklemiycem.

Yani gün içinde sadece 2 saat falan su olmuş olucak sonra toprak çekmeye başlıycak. Bunun yoncaya zararı olurmu ? Benim düşüncem zararı olmaz hatta kana kana suya doyucağı için faydalı bile olur. Lazer tesfiyesi olucağı için su duran yer de olmıycak bu yüzden de bitkiye zarar vermem kanaatindeyim.(İlk çıkışını fıskiye ile sağlıycam) Zira Tabanca taşımak en büyük fobilerimdendir incik cıncık işleri hiç sevmem :D Benden her işi istesinler onu istemesinler kalpazanlık diyceksiniz de oda değil :D

Birde bölgem için tohum önerisi istiycem.

Tekirdağlıyım. Amacım Mümkün olduğunca kuru ot miktarı (Dekara düşücek olan balya) Bu özellikte Yonca cinsi arıyorum. Tabiki düşücek balya sayısının yanında yılda yapıcağım biçim sayısı da çok olmalı vede alıcısını üzmiycek şekilde ince saplı olmalı.(Kalın saplı önerileri de alabilirim Büyük Baş için) :D Dekara Kaç Kg hangi tohumdan atmalıyım ?

Biliyorum çok sordum fakat fikirleriniz benim için önemli bu işe başlayıp işin ehli bir şekilde yapmak istediğimden dolayı şimdiden daha bilgi toplamam gerektiğini düşünüyorum :D

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: gkhAn
Sizin oraları bilmemekle beraber, bizim buralarda yonca çok su alan, su göllenen taban tarlalara ekilmez. Su göllenmesin diye az da olsa eğimi olan taban tarlalar tercihimiz olur, . Birincisi, su göllenen bölgelerde yonca hastalıkları daha fazla görülür;ikincisi, fazla su yoncayı çürütür.

Sizin oraları bilmemekle beraber, bizim buralarda yonca çok su alan, su göllenen taban tarlalara ekilmez. Su göllenmesin diye az da olsa eğimi olan taban tarlalar tercihimiz olur, . Birincisi, su göllenen bölgelerde yonca hastalıkları daha fazla görülür;ikincisi, fazla su yoncayı çürütür.

Benim hayaller suya düştü ozaman :D tabanca taşımaya devam :D Su durmıycak toprak ıslanıcak kadar su olucak 1-2 cm kadar oda zaten 30 dk içinde toprak tarafından çekilicek

Nerelisin bilmiyorim ama topragin guzel gecirgen suzek olmasi onemli
Sularken gollenme yazin telafi eder ama kis suyu dogal gollenme bizim bolgede curutuyor yoncayi
Onun icin sulak kisin su duran yerlere celtik ekiliyor
Belki denenmistir ama cok taban arazi yada gol yeri gibi celtik yerleri bizde kisin yoncayi curutuyor

Dediğinizi bende düşündüm. Kışın yağışlardan dolayı tavalar içinde su durması muhtemel. Peki Yonca cinsi önerebilirmisiniz ?

Benim hayaller suya düştü ozaman :D tabanca taşımaya devam :D Su durmıycak toprak ıslanıcak kadar su olucak 1-2 cm kadar oda zaten 30 dk içinde toprak tarafından çekilicek

setleri kaldırırsın eğim verdirirsin su durmaz kayar gider bende artık yonca işine girmeyi düşünüyorum. Su parası çeltiği karşılamaz hale geldi.