süt ırkı inekler (holştaynlar) nasıl yemlenmeli?

siyah-alacalı inekler nasıl yemlenmeli? rasyonlardan saman çıkartılmalı mı? yeşil kurutulmuş arpa/buğday bitkisinin kaba yem olarak, önemi nedir?

örnek rasyon:

inek 600 kg
beklenen süt: 38 litre

yem:

kuru yonca: 5,8 kg
yesil kurutulmuş arpa/buğday otu(başak vermiş, henüz yeşil): 8,7 kg
mısır silajı%33 KM: 8,8 kg
süt yemi: 10 kg

bu rasyonun ilk sağım döneminde ineklerin sağlığına etkisi nedir? asidoz, ayak iltihaplanması/topallık, meme iltihaplanmaları (mastit) bakımından.

-inekler daha sağlıklı olur
-sütün kalitesi artar
-bu yemin öteki yemlerden farkı olmaz

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
samanlı rasyon:

inek: 600 kg
beklenen süt 35 Litre

yonca: 5,5 kg
saman: 5,7 kg
mısır silajı: 16,25 kg
süt yemi: 10 kg

inekler bu rasyonu tüketir mi?
bu rasyonun ineklerin sağlığına etkisi nedir?
süt kalitesine etki nedir?

Rasyon bilgisi herkeste yok ama onemli
c2530c6c3bdc1187a63ccf3878dd7fb8.jpg
inekleri sagiyorum 24 baslik kilit sisteminde
Birkac simental montofon melezide var denemelik
8396a91fe91f946784e479ed4ab869d6.jpg
disarida duveler otluklar sagimdan sonra inekleride salcam
5bc6b0dc41aaa901cffff749acff98a1.jpg
kucuk erkekler ve disiler karisik
Behcet hocama selamlar

mısır silajı 32 kg
yaş pancar posası 6 kg
yulaf kuru otu başaklı 1,5 kg
fig kuru ot 4,5 kg
bonkalite 2 kg
mısır 2 kg
arpa 2kg
21 hp yem 6,5 kg
bu rasyonu çiftçilerime veriyorum çiftçimin elinde olan veya alabileceği ürünleri varsa size yakın bir zooteknist arkadaşa danışın derim

650 kg inek

örnek rasyon(kg/inek/gün): ilk sağım dönemi için, beklenen süt: 42 Litre/gün

yonca%85 KM: 7,4 kg
saman(5-7 cm): 7,1 kg
pancar posası (%20KM): 17,8 kg
süt yemi: 12 kg

burada önemli nokta: rasyonun mineral madde ile vitaminler (A/D) bakımından dengelenmesi önemlidir. Mineral maddeler yönünden, Kalsiyum, fosfor, magnezyum, tuz ile bazı eser mineraller (bakır, çinko, mangan, selenyum,kobalt, iyot)

Son düzenleme:
sayın sertaç,
yukarıda verdiğiniz rasyonlarda, yulaf kuru otu ile fig kuru otu miktarlarının ineklerin ağırlığının %1,5-2,0 olması (600 kg inek için 6 kg yulaf, 6 kg fiğ otu) ineklerde, işkembenin çalışması bakımından, dolayısıyla ineklerin sağlığı bakımından önemli.

verdiğiniz rasyonların kullanıldığı ineklerde, ayak iltihaplanması, meme iltihaplanması (mastit) vs görülmüyorsa, sıkıntı yok. bu türde şikayetler varsa, rasyonun silaj dışında kalan kaba yem kısmının artırılması, hatta bir miktar saman eklenmesi uygun olabilir. bu benim düşüncem. burada, önemli olan ineklerin rasyon hakkında düşündükleri. ne tepki verdikleri. selamlar

• Beğen
Tepkiler: sertaçsinop
örnek rasyon

inek ağırlığı: 700 kg
sağım dönemi: son sağım dönemi (kuruya çıkarmadan önceki dönem)

beklenen süt: 14 litre/gün

yonca: 2,9 kg
saman: 8,7 kg
mısır silajı: 11,2 kg
süt yemi: 5 kg

orta-ileri sağım dönemlerinde, inek rasyonlarında saman miktarı artar.

yüksek verimli inek rasyonlarına, ilk sağım döneminde 1-3 kg saman katılmasının yeterli olduğu, daha çok saman eklemenin süt verimini azalttığı ifade edilir.
yonca ile birlikte, (1:1) 5,6 kg saman verilmesi süt verimini/pik süt verimini azaltır mı? ne kadar azaltır?
bu miktardaki samanın sindirime, ineklerin yem tüketimine, sağlıklarına etkisi ne olur?

merhaba benim ineklerim 550 kg civarı tahmin ediyorum hedefim 15 litre süt elimdeki yemler yeşil kurutulmuş bezelye otu tritikale yeşil kurutulmuş ot mısır silajı tane tritikale 20 protein 2600 enerji süt yemi veriyorum bunlarla nasıl bir yemleme yapabilirim

bu yıl 3 ineğim ketos a yakalandı 2 si gitti ve hayvanlarımda genel bir kızgınlık sorunu var kızgınlık göstermiyorlar besleme programım yiyebildiği kadar kuru ot 15 kg silaj 3 kg fabrika yemi 2 kg tritikale şu an böyle besleniyorlar hayvanlar orta ve zayıf tipli kondisyon olarak

Hemserim kuru donem beslemesine dikkat et yanlis ve asiri besleme yapma kuru donemde ketozise karsi onlem olarak
Rasyon bilgim fazla yok ama hayvanlara ne verdigini cok iyi bil yoksa kendi paran ile kendine zarar acarsin
Birde yem konusunda istikrarli ol yil icinde o bitti bunu ver yada o yem iyi degil bu yemi deneme cok kotu ureme icin

bi yerde hata yapıyoruz düzelticem inşallah dediğin gibi istikrarlı yemleme yaparım kullandığım fabrika yemi 2 yıldır aynı silaj kışın karda yağsa mutlaka çıkarırım veririm hayvanlara kesinti yapmam bitmediği sürece