Yüzen Ciftlik-Hollanda

Afrika'da büyük miktarda toprak kiralamışlar ucuza üretim yapıyorlar. Biz ise tarımsal araştırma Enstitüsünün tohumluk yetiştirdiği, ar-Ge çalışması yaptığı araziye TOKİ konutu ve hastane yapıyoruz (edirne). Tarım çok hakir Görülüyor ülkemizde. Rant ve inşaattan kolay para kazanmak varken toprak ne ki?
Soylediginiz edirnedeki arazilerde uretilen tohumluklari direk olarak ciftci alamiyordu. Tohumluk satan firmalar alabiliyordu sadece. Keske tarimsal arastirmanin arazileri ciftcilere kiralansa ve deneme amacli ektirilse super olurdu. Arazi tokiye verilmeseydi ne yapilabilirdi? Tokiden direk ev alabiliyosun. Tarimsal arastirma dediginiz isletme tigem gibi cok etkili ve arastirmasi cok iyi olan bir kurum degil bence. Emekliligi bekleyen bir grup memur hepsi. Birkac bugday ve celtik tohumu tescili haricinde edirneye ve ciftcilere bi faydasi yoktu kanimca. Arazilerine toki yapilmasi iyi olmadi tabi ama daha iyi bir sekilde degerlendirildi die dusunuyorum.

Soylediginiz edirnedeki arazilerde uretilen tohumluklari direk olarak ciftci alamiyordu. Tohumluk satan firmalar alabiliyordu sadece. Keske tarimsal arastirmanin arazileri ciftcilere kiralansa ve deneme amacli ektirilse super olurdu. Arazi tokiye verilmeseydi ne yapilabilirdi? Tokiden direk ev alabiliyosun. Tarimsal arastirma dediginiz isletme tigem gibi cok etkili ve arastirmasi cok iyi olan bir kurum degil bence. Emekliligi bekleyen bir grup memur hepsi. Birkac bugday ve celtik tohumu tescili haricinde edirneye ve ciftcilere bi faydasi yoktu kanimca. Arazilerine toki yapilmasi iyi olmadi tabi ama daha iyi bir sekilde degerlendirildi die dusunuyorum.

İçinden sulama kanalı geçen Türkiye'nin en verimli arazilerinden birine konut ve hastane yapılması doğrudur diyorsanız ben hiç bir şey demiyorum. Konutu ve hastaneyi her yere yaparsın, yıkar yeniden yaparsın ama toprağın üretimi yok maalesef. Tarımsal araştırma elbette çiftçiye doğrudan ürün vermez, onların işi tohumu ıslah etmek. O kadar tohumluk üretecek arazileri yok zaten. o emekliliği bekliyor dediğiniz bir çoğu doktoralı araştırmacılar sadece geliştirdikleri osmancık çeltik çeşidiyle bile emekliliği fazlasıyla hak ettiler.

İçinden sulama kanalı geçen Türkiye'nin en verimli arazilerinden birine konut ve hastane yapılması doğrudur diyorsanız ben hiç bir şey demiyorum. Konutu ve hastaneyi her yere yaparsın, yıkar yeniden yaparsın ama toprağın üretimi yok maalesef. Tarımsal araştırma elbette çiftçiye doğrudan ürün vermez, onların işi tohumu ıslah etmek. O kadar tohumluk üretecek arazileri yok zaten. o emekliliği bekliyor dediğiniz bir çoğu doktoralı araştırmacılar sadece geliştirdikleri osmancık çeltik çeşidiyle bile emekliliği fazlasıyla hak ettiler.
Hastanenin yapildigi yerdeki arazi sulanmayan ve icinden kanal gecmeyen bir araziydi. Ben ziraat teknikeriyim universiteyide sulama teknolojisi olarak bitirdim. 3 aylik stajimida edirne tarimsal arastirmada yaptim. Genc ve calisan muhendis toplasan 5i gecmez. Kalani hep 50 55 yaslarinda. Benim demek istedigim tigem gibi genc muhendis alan biyer degil. Aslinda cok verimli yerleri var ama devletin destegi yok. Devlet hastanesinin yapildigi arazide en verimsiz yerleriydi. O araziye hastane yapilmasi mantikliydi bence.

Hastanenin yapildigi yerdeki arazi sulanmayan ve icinden kanal gecmeyen bir araziydi. Ben ziraat teknikeriyim universiteyide sulama teknolojisi olarak bitirdim. 3 aylik stajimida edirne tarimsal arastirmada yaptim. Genc ve calisan muhendis toplasan 5i gecmez. Kalani hep 50 55 yaslarinda. Benim demek istedigim tigem gibi genc muhendis alan biyer degil. Aslinda cok verimli yerleri var ama devletin destegi yok. Devlet hastanesinin yapildigi arazide en verimsiz yerleriydi. O araziye hastane yapilmasi mantikliydi bence.

Sen araziyi bilmiyorsun o zaman. Ya da en azından 2000 li yılların başındaki halini bilmiyorsun. Valikonağından tıp fakültesine eski bir tarla yolu gider. Yurt-kur a çıkan toprak bir yoldur. Çevresi açık sulama kanaldır. Megapark yanında DSİ nin motopomp terfi hattı vardır hatta. O terfi tesisinin aynısını şimdiki hastane yerine yaparak toki konutlarına kadar sulamak mümkün ki bugünün teknolojisiyle ona bile gerek yok. İstense o arazi bal gibi sulanır. Ama gayrımenkul rantı varken tarım nedir ki? Kutlutaş semtinden hala üstü kapalı kanal geçer ve nehir suyuyla sulama amaçlı yapılmıştır. O kanalın suyuyla tıp fakültesinin çimleri bile yakın zamana kadar sulanırdı. Sanırım kanalı iptal ettiler o yüzden bilmiyorsun. Hadi o araziyi geçtim. Güzel sanatlar lisesinin yapıldığı araziye ne diyorsun? e80 yolunun bir tarafında çeltik tarlaları var, diğer tarafında lise binası. Lise binası yapacak başka yer yok muydu? O lise binası taban arazi üzerinde kurulu. Nehir suyunu bırak artezyen vursan 10-15 metrede su çıkar. Sulama teknolojisi okuduysan dikkatini çekmesi lazım o arazinin durumu. Müsait bir zamanda Megapark civarından tıp fakültesi tarafına doğru bir gezinti yap sulama alt yapısı olan güzelim arazilerin nasıl betonlaştırıldığını göreceğine eminim.

Mühendislik konusuna gelince, mühendisin genç olmasına gerek var mı? Nobel ödüllü Aziz Sancar genç mi? 50-55 dediğin yaşlar bir bilim adamı için olgunluk yaşları. 30 yaşından önce doktorasını bitirebilen kaç tane araştırmacı var? 22 yaşında lisans mezunu olup biyo-teknoloji gurusu olarak işe başlayan mühendis mi var? Ar-ge işinde çalışan birinin lisans eğitimiyle tohum ıslahı, yeni çeşit geliştirme gibi konularda başarılı olması mümkün mü? Şİmdi tekrar tarımsal araştırmanın kadrosuna baktım bir tane doktoralı mühendis kalmamış. Osmancık gibi Trakya tarımına müthiş katkı vermiş bir çeşidin geliştirildiği yıllarda orası gerçek bir enstitü gibi çalışıp bilimsel üretim yapıyordu. Tabii doktoralı mühendise yıllarca teknisyen maaşı verirsen adamların özel sektöre kaçması normal. Enstitünün içi boşalınca arazilerinin betonlaştırılması da normal. Sonra da susuz çöl İsrail'den neden tohum alıyoruz diye hayıflanırız.

• Beğen
Tepkiler: insertend
Dogru soyluyorsunuz istenilse sulanirdi ama devlet arastirmayi desteklemedigi surece betonlasmaya devam. Bagzi insanlar var 60 yasinda 20 yasinda gibi gorunur. Bagzi insanlar var 20 yasinda 60 yasindaki adamdan geridir. Devir para devri. Nerde fazla rant orda insaat. Biz ciftcilerde tirmalamaya devam.