Ziraat mühendisligi

Öncelikle konuyu nereye açacağını bilemedim bende buraya açtım gerekli yerlere tasinirsa sevinirim. daha önce böyle bi konu acmistim ama mezun değildim o zaman şimdi mezunum çiftçi cocuguyum tarla bitkileri dusunuyorum ama işte ise girme konusunda çok tedirginim ziraat mühendisi abilerim yardımcı olabilirsiniz çok sevinirim nasıl ise gireriz falan ben şöyle bisey duydum kurumlar her sene belli bi miktarda alım yapıyormuş KPSS ye gore mulakatla beraber girebiliyormusuz

1 yıllık ziraat mühendisiyim tarım makineleri bölümünü bitirdim Ankara üniversitesinde iş imkanı var özellikle özel sektörde ama mezun sayısı çok fazla kpss en az 80 puan istiyor bölüm olaraksa en iyi iş bulan benim çevremde gördüğüm zootekni bölümü ama tarla bitkileride iyidir tohum veya bitkisel ürün yetiştirici firmalar var. Bizim sektörde en önemlisi dil tecrübe ve askerlik bunları en kısa zamanda aradan çıkar çok iyi yerlere girebilirsin. Ha bide mesleki genel kültüre önem ver hangi bilginin nerede karşına çıkacağını bilemezsin. Tarlayı bitirirsin böcek sorarlar, bitki korumayı bitirirsin traktör sorarlar, makine bitirirsin hastalık sorarlar :D kimse bilmez hepsinin uzmanlık alanı ayrı. Neyse uzun oldu özetle mezun çok piysada eleman dolu senin onlardan farklı olman lazım .

Bende 2012 mezunuyum ( zootekni) askerliğimi yaptım. Birkaç iş deneyimim oldu özel sektörde. 10 civarı iş görüşmesine gittim bazılarını ben istemedim bazıları beni istemedi:) çalıştığım yerler de beni tatmin etmedi. Ben üniversiteye başlamadan önce kendi süt sığırcılığı işletmemi kurmayı planlıyordum ve bu yüzden zootekni seçtim. Şuan 30 baş hayvanım var yeni barınaak yapmanın arefesindeyim. Sana tavsiyem özel sektör düşünüyorsan kendini geliştirmeli farklı olmalısın yoksa ne sen iş sahibini tatmin edersin nede bulduğun işler seni... devlet istiyorsan kpss ye çok iyi hazırlan yüksek puanlar gerekecek çünkü. Devlette çalışan arkadaşlarım var çok rahatlar fakat ben tercih etmedim. Özeldekilerin çoğu bisürü iş değiştirdi birkaç tanesi başarılı oldu. Mesleği sevmiyorsan tercih etme.. başarılar diliyorum

Hepinize ayrı ayri teşekkür ederim mesleği çok seviyorum bu yüzden bu işe atılmak istiyorum açıkçası üniversite bittikten sonra 5-10 yıl kadar çalışıp yukumu tuttuktan sonra köyüme dönmek istiyorum çiftliğe devam etmek istiyorum ve şöyle bi sorum daha olacak üniversite çok önemli mi yoksa amaç kendini geliştirmek mi