mısırlar çok dengesiz

28.07.2010
2,411
371
KONYA

arkadaşlar benim mısırların rengi çok güzel harika parıl parıl parlıypr fosforu çinkosu üresi dengeli olarak sürekli besliyorum ama çıkıştan kaynaklanan aşırı bir dalga var
mesela bir kısmı yarım metre bir kısmı ise boyumu geçti tarlanın bu açık kapanırmı nasıl olacak normail gübrelemeye devam ediyim demi
birde bu üst ve alt koçan ne zaman çıkardı benim bu boyumu geçen mısırların üstünde bitrşeyler çıkmaya başladı ama altta koçan filan yok normal mi bu

• Beğen
Tepkiler: barkinonat
Bizim burada da aynı yıldan kaynaklanıyor diyebilir.Cikis aynı olsa bile gecikmeli koçan çıkışları gozlemliyorum.Gelisme tam tamamlanmadığından koçan gelişmesin de gecikme oluyor diye düşünüyorum.
Rabbim hayırlı sını versin inşallah bu sene baya dardayız
Ayçiçekleri biraz güzel gibi ama oda işlenince ortaya çıkacak

Üstte puskulu görünce korktum ben yandıdamı çıkarttı diye

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
...Peki ust puskulle alt koçan aynı zamanda çıkmaz demi ...

Bitkilerin üremeleri için gereken dişi ve erkek organları bazı türlerde aynı yerde (örneğin hububat, ayçiçeği) bazı bitkilerde ise (örneğin mısır) değişik yerlerde bulunur. Bu çerçevede mısır bitkisinde dişi organ -koçan ve erkek organ -tepe püskülüdür.

Mısır ağırlıklı olarak yabancı döllenen bir bitkidir. Yani aynı bitkideki tepe püskülündeki polenlerin aşağıda bulunan koçanı döllemesini (kendileme) tabiat istemediğinden, tepe püskülü koçandan birkaç gün önce çıkar. Bu sayede 'komşu bitkiler' birbirini döller.

Silajlık mısırı 45 x 24 cm mesafe ile ektiğimden dolayı, verim potansiyalinin yüksek olması ön şartıyla, dik-yarı dik yapraklı ve yaprak ayası çok geniş olmayan çeşitleri tercih ediyorum.

Onun haricinde yaprak rengi (koyu yeşil - açık yeşil), yaprak duruşu (dik-yarı dik vs) tamamıyla çeşit özelliğidir. Bir çeşidin performansı hakkında bilgi vermez.

• Beğen
Tepkiler: rahimavci
Silajlık mısırı 45 x 24 cm mesafe ile ektiğimden dolayı, verim potansiyalinin yüksek olması ön şartıyla, dik-yarı dik yapraklı ve yaprak ayası çok geniş olmayan çeşitleri tercih ediyorum.

Onun haricinde yaprak rengi (koyu yeşil - açık yeşil), yaprak duruşu (dik-yarı dik vs) tamamıyla çeşit özelliğidir. Bir çeşidin performansı hakkında bilgi vermez.
Famoso dimdik koyu duruyor ama eltio açık renkli paril paril yapraklar yaygın yaygın duruyor

Misirin oyle olmasi
Gec sulamadan kaynaklaniyor.
Bizim gecen sene oyleydi
Verim de bayagi kotu gelmisti. Insallh sizin oyle olmaz. Bundan dolayi ben bu sene işçilerimin yanindan ayrilmadim.
Saat başı fiskiyeleri kontrol ediyordum ve arada calismayan fiskiyeler vardi.
Misirda ilk 2-3 su cok cok onemli.
Surekli gozetmek gerek.

Dalgalı olmasının bildiğim kadarıyla sebeplerini yazayım.

Tarla düzgün hazırlanmadığından tohumlar aynı derinliğe gitmemis bu sebeple çıkış farklı zamanda olmuş olabilir.

Tarla ekim sırasında ala tavlı olup tava düşen erken çıkmış diğerleri ekimden (tahminen) bir hafta sonra falan yağış veya sulama ile çıkmış olabilir.

Yada çıkış suyu veya ekim sonrası gelen yağışın topraga yeteri kadar işleyecek şekilde yağmaması gibi.

Sonuçta en temel ve/veya sorun tarlanın düzgün hazırlanması sebebi iledir.

Muhtemelen eğer zamanından önce ekim olsaydı çıkış zamanları farklı olsa da arada bu kadar fark olmazdı. Galiba bölgeniz için ideal yada az geç dönemde ekim yaptınız.

Çok iddialı olmayım ama en erken mayıs ilk haftası ektiniz. Ektikten sonra hava kurak gitmiş gibi.

Son düzenleme:
O öyle canım sulama hatamiz çok ama gelişme sıkıntısı ve famosolarda
Şimdi yanından geliyorum mısırın 1.tarla 20 dönüm famoso bozuk

2.tarla 20 dönümün 10 u famoso oda bozuk kalan 10 u panam monero o çok güzel

3.tarla 10 dönüm beta eltio oda çok güzel

Valla suyu hala 24 saat veriyorum ama famoso açılmadı puskul koçan çıktı
Accik girdi gibi bu sene

İlk dönem geçti. Yani koçan çevresi ve uzunluğu belirlendi. Koçanın boyu artık değişmez. Püskül zamanı kritik ikinci dönem bu dönemde yapacağınız tek şey mısıra asla susuzluk cektirmemek. Bu dönemde mısır koku hep nemli kalmalı ki tozlanma suresi uzun olsun.

Nasipten öte köy yokmuş.

Allah buna bereket verip hayırlı yerlerde kullandırsın.

rahimavcı kardeşim yeri nasıl hazırlamıştın. diskaroyla mı rotille mi ve birde tarla tavı dengeli miydi ufak kalan yerler yaş değildi değil mi

Tav dengesizdi malum konya da kuraklık vardı rüzgar hiç durmadı böyle olunca tav sularında yağmurlamalar bozuk oldu baya üstünede geciktik biraz anasını ağlattık mısırın

bazı yerlerde biraz çok tavlı topragas ektim onlarda boy yapmıyor aşırı tavda bütyümüyor çıktı ama büyümedi mısırlar :D

İlk dönem geçti. Yani koçan çevresi ve uzunluğu belirlendi. Koçanın boyu artık değişmez. Püskül zamanı kritik ikinci dönem bu dönemde yapacağınız tek şey mısıra asla susuzluk cektirmemek. Bu dönemde mısır koku hep nemli kalmalı ki tozlanma suresi uzun olsun.

Nasipten öte köy yokmuş.

Allah buna bereket verip hayırlı yerlerde kullandırsın.

Amin Amin tabiki öyle rabbim yedireceğini bereketi ve helaliyle nasip etisn inşaallah
valla altını kurutmuyırum hiç bakalım ne olacak mevlam ne gösterecek artık hayırllısı

potasyumu girdim sıvı şekilde as 21 şekeride veriyorum

küçük kalan mısırlar gölgede kaldığı için verim düşüklüğü olacaktır ama nasipten öte köy yok ofas arkadaşın dediği gibi

hayırlısı inşaallah hayırlısı

• Beğen
Tepkiler: erkan479
ben de mısır üretimi yapıyorum ama tanelik. biz ilk önce salma sulama yaptıktan sonra tarlayı hazırlar ekeriz. biraz ağır tav olan yerlerde sendeki problemler oluyor. çünkü köklenme zayıf toprak iyi oksijen alamadığı için. birde ara sürümü çok önemli derin sürüm önemli kardeşim

• Beğen
Tepkiler: rahimavci