İnsanlık İçin Küçük Benim İçin 3 Koca Adım 😂

04.04.2010
1,705
653
Eskişehir

3 tane 6-7 aylık kuzu nihayet aldım.
Acemilik, heyecan, merak karışık duygular içindeyim. Bunlar benim tavuktan büyük beslediğim ilk hayvanlar.

Not: 550 tl/adet.

Resimler ve ekler

• IMG_20160715_193953.jpg
    IMG_20160715_193953.jpg
    4.1 MB · Görüntüleme: 217
  • IMG_20160715_193933.jpg
    IMG_20160715_193933.jpg
    3.7 MB · Görüntüleme: 198
Ofas kardeşim, şekere benzer bir insektisit var...
İnce, geniş bir plastik kapak ta hafifçe sulandırıyorsun ve bu kapağı sineklerin yoğun olduğu ancak kuzu ve çocuk ların ulaşamayacağı yere bırakıyorsun...
İstersen biraz daha sulandırıp bu sıvıyı kalınca bir pamuklu ipe emdirebilir sonrada ipi sinekli bölgede yerden 2 mt yüksekte dolayabilirsin...

Bahsettiğiniz ilaçlar köyde yokmuş. Eskişehir e gidince bakacağım . O zamana kadar yapışkan bant gibi bir şey aldım. Belki faydası olur şimdilik.

Sınırsız yonca ve su vardı önlerinde sabah akşam ise 3 üne toplam 1,2kg civarında arpa ve 1/3 el arabası arpa samanı verdim. Yoncanın kalın sapları ve saman kaldı. Kalanları topladım ve sabah toplam 1,6kg arpa ve öncekinden daha az saman verdim.

Samanı sevimiyorlar herhalde yine Arapları yiyip samanı artirmislar.

Yemleme de eksik hata var mı? Birde fabrika yemi vitamin vs vermeli miyim?

Teşekkürler.

Maşallah, sürüsüne bereket. Ektoparaziter ilaçlardan dökme çözelti kullanabilirsin, bunun sinek konmasını önleyenide var. Flugon v.b.

Hayvanın temas edeceği veya buharlaşan bir ilaç kullanmak istemiyorum. Sağlık açısından. Aşırı bir ticari kaygı yok. Sıralama sağlık , kalite ve kâr. Zaten asıl amacım zaman, imkan ve beceri bakımından yapip yapmayacağımi öğrenmek.

İlaç tavsiyesi ve iyi dilekler için teşekkür ederim.

Hayvanın temas edeceği veya buharlaşan bir ilaç kullanmak istemiyorum. Sağlık açısından. Aşırı bir ticari kaygı yok. Sıralama sağlık , kalite ve kâr. Zaten asıl amacım zaman, imkan ve beceri bakımından yapip yapmayacağımi öğrenmek.

İlaç tavsiyesi ve iyi dilekler için teşekkür ederim.

Bahsettiğim ilacı; hayvanın baş kısmından kuyruğunun üstüne kadar bel kemiği üzerine döküyorsun, belirtilen miktarda, yağlı bir yapısı var. Bu ilaçlar sonra hayvan bünyesine geçiyor üzerinde bulunan ne kadar dış parazit varsa ölür ve 1 ay gibi süreyle başkalarıda çıkamaz. Kokusuzdur, biraz pahalıdır ilaçlı suda banyodan sonra en etkili çözümdür. Banyo işide güzelde, banyo yaptırma zamanlaması ve hava sıcaklığı gibi konular önemli, net bir bilgim de yok açıkçası.

• Beğen
Tepkiler: ofas
Hayırlı uğurlu bereketli olsun.

Teşekkürler inşallah öyle olur.

Arkadaşlar çeşitli sitelerde toklu besi konularını okuyunca biraz moralim bozuldu gibi.

- Aldığım hayvanlar 7 aylık. Okuduklarima göre bu dönemden sonra kilo artışı yavaş, yediği yemin canlı ağırlığa dönüşme oranı düşük üstelik bu dönemden sonra yağ ve kabuk( ne demekse) artiyormuş.

Kurbanlık niyeti ile alman yani iki ay içinde kesime gelecek şekilde büyüme beklentisi sebebi ile bu hayvanları aldım. Aslında büyüme hızının yavaş olacağını biliyordum ama yağ oranının artacağını ve kalitenin düşeceğini bilmiyordum.

İlk 2 günden sonra hayvanların iştahı arttı. Besleme şöyle. 3 kuzuya toplam;
Sabah:
300-400gr saman.
700gr arpa
Bir el arabası ( yarı ) tepeleme yeşil ot.

Akşam:
300-400gr saman.
700gr arpa.
1/5 Balya yonca.

Önlerinde yalama taşı ve su sürekli var. Toplam 20m2 alandalar yarisi açık yarısı kapali bir ortam. Meraya-disariya çıkmıyorlar.

Dün eskiden beri ( aman aman kar beklemeyen klasik ) küçükbaş yetiştiren yakınım çok yem veriyorsun bir müddet sonra hayvanlar az yemeye başlar ve zayıflar. Verdiğin yemin tamamen bitirmesi lazım. Sen az ver bir şey olmaz dedi.

Bizim kuzular yoncanın kalın olan saplarını ve verdiğim azcik şamanın bile yarısını yemiyorlar.

Bu durumda 2 sorum var.

1- İdeal lezzetli et/yag oranı için nasıl bir yol izlenmeliyim?

2- Kuzuların 7aylik olması sebebiyle kurbanlık için yanlış bir seçim mi yapmışım?

Yaşlari uygun zaten kurbana az kaldi
Kesif yemi biraz daha kisabilirsin kaba yemi iyice tuketsinler ama samani pek yemezler yoncaninda sert yerlerini de ayirirlar
Bunu dengelemek tecrube isi bende buyuk bas bakarim kuvuk bas babamın işi
Babam bana hic yem verdirmez kurbanliklara elim bol bu defa cok geliyor carpiyor
Lezzet isi biraz daha besleme ile ayri bazı yonden her lezetli hayvan iyi besili her besili hayvan cok lezzetli olmaz.
Hayvancilikta bazi terimler vardir mal ister parayi.malina gore para bu dengeyi kurmak kazanmak acisinda bakicinin elinde

Yaşlari uygun zaten kurbana az kaldi
Kesif yemi biraz daha kisabilirsin kaba yemi iyice tuketsinler ama samani pek yemezler yoncaninda sert yerlerini de ayirirlar
Bunu dengelemek tecrube isi bende buyuk bas bakarim kuvuk bas babamın işi
Babam bana hic yem verdirmez kurbanliklara elim bol bu defa cok geliyor carpiyor
Lezzet isi biraz daha besleme ile ayri bazı yonden her lezetli hayvan iyi besili her besili hayvan cok lezzetli olmaz.
Hayvancilikta bazi terimler vardir mal ister parayi.malina gore para bu dengeyi kurmak kazanmak acisinda bakicinin elinde

Abi bugün itibariyle arpayı toplamda 100 gr azalttim. Yeşil otu azaltıp yoncayı biraz artırıyorum. Saman vermedim. Kalanlari ve dökülen yonca yapraklarıyla beraber yesinler dedim.

Benim kurbanlık besi işi memleketteki eğitim sistemine benziyor, sürekli değişken. Bakalım sonuç nasıl olacak.

Teşekkürler.

Teşekkürler kardeş ve abilerim.
Erkek olanlar bile bereketli, çoğalıyorlar 3'tü 5 oldu :).
2 müşteri daha çıkınca sayıyı artırdım. Tahminimden daha derin bir iş. İyi bir rasyon olmadan verim ve kar beklemek yanlış(mış).

Ama şükür bir problem yok şimdilik. Kesim sonrası duruma bakıp seneye kurbanlık işine biraz daha eğilip egilmemeye karar vereceğim.