Ayçiçeği İçin Yapılanlar Değer mi ? Nerede yanlışlık var ?

Tekirağ da kendime ait 40 dönüm tarlaya ilk kez Ayçiçeği ektirdim.

18 kg Tohum, Tabana 1.000 kg DAP (18.46.0) gübresi ve 200 Litre Hümik Asit kullanıldı.

Yağmurların düzensizliği ile geçte olsa çıkışlar sağlandı. Haziran ayı içerisinde yabani ot ilacı, 40 Litre Hümik asit ve 500 Kg CAN Gübresi atıldı.

Şu ana kadar yapılan işlemlerin bedeli : 8.790 TL (Herşey Dahil)

Şimdi bu tarladan bu işlemlere de Tekirdağ hava şartlarına göre kaç kg ürün alınabilir. Ve kaç kg ürün alırsak yapılan masrafı kurtarırım. Para kazanmak çok zor.

Şu an ki ülke koşullarında üretmek yerine al sat daha karlı. Ama üretmeyen bir ekonomi ne kadar daha ayakta kalabilir.

Sizlerin düşünceleri nelerdir ?

Ciftciysen versede vrmesede zararsa karsa devamli uretmek zorundasin...
Senin duruma gelirsek bolgenin genel verimi bellidir o verile hesap yapacan hasatti falan 10 bin tlye tamamliycan masraflari sonra karin cikar ortaya kar olursa tabi 250x40=10.000 kg ortalama 1450 den versen 10ton x1450=14500 tl eder
14500-10000 masraf aha sana4500 tl kar hani derler ya ananda yesin babanda naparsan yap sen bu parayla...
Pratikte boyle gercekte ne olur zaman gosterir

• Beğen
Tepkiler: Stronger
Bu yil Tekirdag, Hayrabolu bolgesinde cok guzel yagislar oldu, kuvetli topraklarda ve iyi bakilmis ciceklerde ortalama 300 kg verim olabilecegini dusunuyorum. Burada kazancinizi ayciceginin bu yilki fiyati belirleyecek. Rekolte yuksek olacagi icin fiyat dusuk olur ama ben yinede 1,60 civari fiyat olabilecegini tahmin ediyorum(Aralik ayindan 42 yag 1,70 ten verdim) Ayrica cks niz varsa ve evraklarinizi teslim ederseniz, urettiginiz urun icin tonuna 300 tl olacak sekilde destekleme alacaksiniz.( 300 tl gecen yilki destekleme bedeli bu yil nekadar bilmiyorum) Hesaba dokunce ciddi kar gorunuyor ancak mevsim herzaman boyle yagisli gitmiyor, kar edilmeyen sezonlarda oluyor, tabi birde ekilman ve traktor amortisman giderleri oluyor. Ayrica suanda tarladaki urunun bir sorun olmadan bicilip bicilemeyecegi mechul. Rabbim herseyden once hayirlisi ve bereketi ile bicmeyi nasip etsin. Bu hesabi en saglikli sekilde urun satildiktan sonra yapip karar verebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Stronger
Hesaba katılmayan masrafları ekleyelim.

Başka gelir yada sgk yoksa 5100tl civarında Bagkur primini düşmeliyiz. Yada bu tarladaki gidere paylaştırılmalı.
Tarsim varsa onu da atlamayalim.
Birde tarla hazırlığı eklediniz mi bilmiyorum.

Daha derin hesap olsun derseniz. Humik asitin gelecek sezondaki üretime olan olumlu katkısı, ayçiçeği hasat artıklarının normal tarla hazırlığından azda olsa zorlu olduğundan eklenenip işi paranoyaya bağlayan bilirsiniz :).

Asıl hesap tam münavebe döneminde olmalı.

Bencede cicek yerinin bugday icin cok degerli olusu da hesaba katilmali
Peşpeşe bugday toprakta verimi dusurecektir
Cicek zarar etmesin masrfini cikarsin yeter
Benim gozumde cicek bugday arpa siralamasi bizim bolgede kuru tarimda en gozde siralama
Bu siralamada cicek olmazsa olmaz.
Tabi ciftcinin hayati umut.

İsmail kardeşim. Dediğin gibi yaptım. Ayçiçeği az zarar etttirdi. Şimdi buğday ektik. Umudumuz buğdayda. Bakalım verim iyi olursa çiçek zararını karşılarız. Herşey yağışlara bağlı.