Acil Tavsiye İstiyorum

Şimdiden tavsiye verecek abilerime teşekkür ediyorum ve konuya geçiyorum. Ankara da 200 dönüme yakın yer ekip biçiyoruz daha çok dedem ilgilenir tarla işleriyle babam başka bir işle meşguldür ben de bu sene üniversiteye gideceğim.

Tarlalarımızdan hep düşük verim almaktayız ektiklerimiz ise hep standart dönüme 24 kg bezosta 12 kg da dap atarak ekiyoruz bi de can adlı gübreyi yaz gübresi olarak atıyoruz. Bu verimi arttırmak için tohum değiştirelim dedim ama köyde çoğu bezosta ektiğinden burada başka tohum olmaz diyor. Fakat ben 10 dönüme farklı bir tohum ve farklı bir gübre için izin aldım :)

Sizden ricam 10 dönüm için verimli bir buğday tohumu ve taban gübresi önerisi istiyorum ankara da olduğumuzdan ankara dan temin edebileceğimiz bir tohum ve gübre önerisi istiyorum saygılar.

Kardeşim bende ankara da yaşıyorum. Arpa ediyorsanız aydan hanım yada tarım 92 ekin allahın izniyle çok iyi verim yapar. Buğdayda tosun paşa bayraktar ikizce 96 birde mirza bey dene hangisini istersen seç. Araziniz bizim gibi kurak ise o şartlar altında 350 400 kg den az almışsınız. Allah göstermesin bi afet olmadığı sürece. İyi hasatlar
🚜🚜🚜🚜

Kardeşim bende ankara da yaşıyorum. Arpa ediyorsanız aydan hanım yada tarım 92 ekin allahın izniyle çok iyi verim yapar. Buğdayda tosun paşa bayraktar ikizce 96 birde mirza bey dene hangisini istersen seç. Araziniz bizim gibi kurak ise o şartlar altında 350 400 kg den az almışsınız. Allah göstermesin bi afet olmadığı sürece. İyi hasatlar

Hocam gübre olarak ne kullanıyorsunuz bir de tigem dışında başka tohunlar hakkında deneyiminiz oldu mu glosa gibi

Kardeşim ankara Gölbaşı na bağlı devlet üretme çiftliği var tigeme vs ye tohumu onlar üretiyor zaten gidersen kendin de görürsün. Ordan erken davranıp yazdirmani tavsiye ederim ve bunu iddia ediyorum tigemin sertifika 1 diye verdiği hiç bir tohum orijinal değil emin ol. Arpa nin içinden kaç farklı çeşit arpa çıktığını anlatsam inanmazsın. Gübre olarak ta süper ekin kullanıyorum oldukça memnunum. Ancak şöyle bir durum var havanın yağış oranına göre değişiyor bu misal bir kaç yol önce çamur diye elli dönüm yere girip gübre atamadık o tarla diğer gübreli tarlaya göre dönemde yirmi kilo ya yakın fazla verdi en doğru şey tarlanın farklı yerlerinden toprak alıp analiz yaptırmak olur

Kardeşim ankara Gölbaşı na bağlı devlet üretme çiftliği var tigeme vs ye tohumu onlar üretiyor zaten gidersen kendin de görürsün. Ordan erken davranıp yazdirmani tavsiye ederim ve bunu iddia ediyorum tigemin sertifika 1 diye verdiği hiç bir tohum orijinal değil emin ol. Arpa nin içinden kaç farklı çeşit arpa çıktığını anlatsam inanmazsın. Gübre olarak ta süper ekin kullanıyorum oldukça memnunum. Ancak şöyle bir durum var havanın yağış oranına göre değişiyor bu misal bir kaç yol önce çamur diye elli dönüm yere girip gübre atamadık o tarla diğer gübreli tarlaya göre dönemde yirmi kilo ya yakın fazla verdi en doğru şey tarlanın farklı yerlerinden toprak alıp analiz yaptırmak olur

Sürekli soru soruyorum kusura bakmayın 10 dönüm için ne kadar süper ekin almalıyım ve ankara da nereden temin edebilirim bir de dap ve süper ekin fiyatları ne kadar acaba?

Tarım kredi kooperatif inde bulursun gübreyi kardeşim. Ne kadar alacağın konusuna gelince diğer gubreleri kaç kg arıyorsanız aynı şekilde atabilirsiniz. Ekin yada arpa için de arpayi 24 ekini 16-18 atman yeterli olacaktır

Sizin orada nasıl tohum ve gübre gider bilmem ama biz tasaco esperia ekiyoz.20.20.0 gübre veriyoruz ve 550 kg verim yapıyor ama oralarda nasıl kullanılır bilmem.bence toros gübre np 20.32.0 kükürtlü ve çinkolu bu gübreden ekimde dekara 30kg at tohumu da dekara 25kg at.☺

Bu kadar acil olan ne? :)Daha ekim hazırlıkları için bolca zamanın var.
Bi defa şu çeşidi ekeyim, altına şu gübreyi kullanayım da 700 kg biçeyim diye bir şey yok. İklim, işçilik, ilaç-gübre seçimi ve zamanlaması, toprak yapın, tarla drenajın vs gibi daha sayamadığım birçok faktör var. Bu zincirden bir halka koptuğu zaman sonuç istediğin gibi olmayabilir.
Eğer "en iyi performanslı çeşidi bulmak istiyorum" yada "dedemi ikna edeceğim, bu çiftçilik böyle yapılmalı demek istiyorum" diyorsan ufak olsa da o 10 dönümlük tarlada deneme kurmalısın.

• Beğen
Tepkiler: expecter
Ekeceğimiz yer kıraç

Kiracsa şuanda nadas olmasi gerekiyor.Biz busene arcanda ve audan hanim ektik sifir tohum.Aydan hanimin oldugu tarlaya yagmur daha fazla yagmasina ragmen ikiside 450 460 kiloverim yapti.Babam bu yil hepsini arcanda ekicem diyor.Tohumlugu arcandadan koyduk.Ayni mevkiye tarim 92 ekti arkadas 400 kg da kaldi.tabi bu kilo farkinda surum yapilan islemler hep etkili.Benim tavsiyem arcanda ama karar senin

Bu kadar acil olan ne? :)Daha ekim hazırlıkları için bolca zamanın var.
Bi defa şu çeşidi ekeyim, altına şu gübreyi kullanayım da 700 kg biçeyim diye bir şey yok. İklim, işçilik, ilaç-gübre seçimi ve zamanlaması, toprak yapın, tarla drenajın vs gibi daha sayamadığım birçok faktör var. Bu zincirden bir halka koptuğu zaman sonuç istediğin gibi olmayabilir.
Eğer "en iyi performanslı çeşidi bulmak istiyorum" yada "dedemi ikna edeceğim, bu çiftçilik böyle yapılmalı demek istiyorum" diyorsan ufak olsa da o 10 dönümlük tarlada deneme kurmalısın.

Yazdıklarınızda haklısınız acele dememin nedeni biz tohumu tarım krediye yazdırıyoruz oradan geliyor da onun için. Ben tam son cümlelerde yazdığınızı yapmak istiyorum işte bunun için de sizlerden tavsiye istedim. Tareks Glosa ve Süper Ekin Gübresi (Gübretaş) denemeyi düşünüyorum sizce nasıldır ya da bu sene şunu dene diyebileceğiniz bir şey var mı?

BEN NOVATEC 32 Yİ MISIRA KULLANDIM GECEN YIL ETKİSİ GÜZELDİ BU YIL YİNE KULLANDIM SU ANA KADAR GÜZEL BUĞDAY İÇİN GÜBRETAŞ 13.24.12 VE YENİ ÇIKAN 13 18 15 GÜBRELERİNİ DENEYİN DERİM İKİSİ DE GÜZEL GÜBRE AMA NOVATEC PAHALI DÜŞÜYOR EVET.

Bence gübre için toprak analizi ni deneyin, tohum seçimi o kadar önemli değil, bezostia benzeri bir çok tohum var, yanlış hatırlamıyorsam; bezostia taban ve yarı taban araziler için önerilir, geçit bölgelerine tavsiye edilir.

Bezostiya yani halk arasında rus buğdayı , bizim burdada cok ektim zamanında.sulu tarım ve ilave gübrelemeyle verim güzel olurda bizdeki şartlarda. Şuan ise eken yok rus buydayının yetişdigi toprak ve iklim yapısında rusun altarnatifi olarak sönmez bugdayı ekerek degişime ilk adımı atabilirsiniz ,rusa cok benzedigi icin dedeniz babanızda kolay iknaolur.diger ekmeklik çeşit olarakda kırmızı buğday pehlivan ,ekiz ,odeska .beyaz buğday olarak altay ,bayraktar ,tosunbey çeşitlerini deneyebilirsiniz.
Gübre olarakda analiz yaptırma durumunuzyoksa dap kullanmıycaksanız süper ekin veya 20-20 süperi yani çinkolu olanını kullanın şimdiden bereketi bol bir yıl olması dileklerimle

Bezostiya yani halk arasında rus buğdayı , bizim burdada cok ektim zamanında.sulu tarım ve ilave gübrelemeyle verim güzel olurda bizdeki şartlarda. Şuan ise eken yok rus buydayının yetişdigi toprak ve iklim yapısında rusun altarnatifi olarak sönmez bugdayı ekerek degişime ilk adımı atabilirsiniz ,rusa cok benzedigi icin dedeniz babanızda kolay iknaolur.diger ekmeklik çeşit olarakda kırmızı buğday pehlivan ,ekiz ,odeska .beyaz buğday olarak altay ,bayraktar ,tosunbey çeşitlerini deneyebilirsiniz.
Gübre olarakda analiz yaptırma durumunuzyoksa dap kullanmıycaksanız süper ekin veya 20-20 süperi yani çinkolu olanını kullanın şimdiden bereketi bol bir yıl olması dileklerimle
iyi akşamlar hacı abi bizde kayseride buğday ekimi yapıyoruz kumsal tarlalarda bayraktardan iyi verim yapan buğday ektinizmi bölgenizde.