sulama borusu hesabı? yardım edrmisiniz

26 donum yeri 45-50 fıskiye ile 4 atlatma yaparak suluyordum. 4*45 180 eder. 26'nin iki kati 52 ise bu arkadaşa 350 fıskiye yeter. 1989 yani, 5 yasindan 2004 yilina kadar boru fiskiye vs. Gezdirdim sirtimda anlamamam normal. Az çekmişim derdini, az daha çekmiş olsam eziyetini bilebilirmisim. Bir kurulum tek 110 luk çıkış ile 7-7,5 dekar sularsin. Bir 110 luga 50 fıskiye üstü atilmaz, tek hat boyu 75 liğe de 15-18 fıskiye idealdir fazlasi randıman vermez.

26 donum yeri 45-50 fıskiye ile 4 atlatma yaparak suluyordum. 4*45 180 eder. 26'nin iki kati 52 ise bu arkadaşa 350 fıskiye yeter. 1989 yani, 5 yasindan 2004 yilina kadar boru fiskiye vs. Gezdirdim sirtimda anlamamam normal. Az çekmişim derdini, az daha çekmiş olsam eziyetini bilebilirmisim. Bir kurulum tek 110 luk çıkış ile 7-7,5 dekar sularsin. Bir 110 luga 50 fıskiye üstü atilmaz, tek hat boyu 75 liğe de 15-18 fıskiye idealdir fazlasi randıman vermez.
senın hesaba gore ana boruların 6 mt bız 5 metre kullanırız hepsını

Tarlanin tamamına boru serilerek sulanır ama pancar patates gibi urunlerde olur yoncada tek hat doseyip degistirerek sulamak daha mantikli ve kolay gunde iki sefer degisse en fazla 1 hafta surer sulamak birde yoncada hat degistirmek kolay tek basina degistirilir.Bir diger secenekte tanburlu sulama makinası bizim koyde kullanan birisi var kanatlariyla sulama yapiyor 50 donum yonca iki gunde bitiyor.

Yonca sulama konusunda güzel bir fikrim var aslında. Ana hat çok derin olmamakla birlikte toprak altına alinip ara hatlar "t" ler ile 75 lik kangal borulara bölünecek, kangal borulardan hirsiz kelepçeler ile 25 lik dişli cikislara kaval takılacak. Biçim zamani ya da sulama sonrasi fiskiyeler toplanacak o kadar. Boru yer altında kalacak. Para bolluğunda bunu yapmayı düşünüyorum. Biçerken hirsiz kelepçelere takili disleri kirmamaya özen göstermeli tabi. Kaldiki yoncayı en dibinden kesmek iyi değil. 5 cm kadar gövde birakilmali deniyor.

• Beğen
Tepkiler: yolgezer87
kendıme aıt 320 dk arazıde patates ekılı kople boru döşeli bunun yanında 130 dk fasulye 85 dk aycıcegı (tohumluk)damlama serılı
110 dk da pancarda mını sprınk döşelı ana borular 160 lık dal orular 75 lık

Yonca sulama konusunda güzel bir fikrim var aslında. Ana hat çok derin olmamakla birlikte toprak altına alinip ara hatlar "t" ler ile 75 lik kangal borulara bölünecek, kangal borulardan hirsiz kelepçeler ile 25 lik dişli cikislara kaval takılacak. Biçim zamani ya da sulama sonrasi fiskiyeler toplanacak o kadar. Boru yer altında kalacak. Para bolluğunda bunu yapmayı düşünüyorum. Biçerken hirsiz kelepçelere takili disleri kirmamaya özen göstermeli tabi. Kaldiki yoncayı en dibinden kesmek iyi değil. 5 cm kadar gövde birakilmali deniyor.

Hocam aslında bu sistemi yonca değil hemen hemen herşeyi sulamak için İSPANYADA kuruyorlardı. Sabit sistemdiyede adlandırıyorlar. toplama serme yok. 12 yıl garanti veriyordu sanırım. epeyce bir ilgimi çekmişti. Borularla yerden epeyce bir yukarıdaydı sprinkler . Dönüm maliyeti de çok pahalı değildi sanırım. Bir kere kur 30 yıl sökmeden sula diye satıyorlardı o dikkatimi çekmişti. Şimdi sizde söylediniz aklıma geldi. Zaragoza diye bir yerde görmüştüm ispanyada.

• Beğen
Tepkiler: apsiL