BUGDAY TOHUM SECIMI

Arkadaslar kirklarelinde ki arazimë bugday tohumu olarak rumeli yada flmura düşünüyorum hangisini onerirsiniz tarlaya krec uygulamasi yaptim ve sıfır tohum kullanıp ekmek istiyorum kilciksiz bugday ekemiyordum malum domuzlardan dolayı görüşlerinizi bekliyorum

• Beğen
Tepkiler: barkinonat
trakyada tosunun ne işi var... ..arkadaş rumeli ve flamura hakkın da yorum ve gözlem istemiş rumeli daha kaliteli bura iç anadolu trakya değil ama bir akadaşım ekti her iki buğdaydan rumueli ve flamura ikiside onun ektiği yerde 300 kg verdi (kışa çıkş yapacak kadar yağmur almadan nisanda da şiddetli kuraklık) rumeli ufak taneli kırmızı renkli idi flamura tok iri taneli ama hafif alalı idi rumueli 13flamura 12 pretein çıktı ikisinide un fab 820 tl ye sattı ....

• Beğen
Tepkiler: keskın 39
Rumeli kalite açısından, Flamura ise değişken ilkim, bakım şartlarında daha stabil bir çeşit olması açısından öne çıkıyor.

Eskişehir de ikisini de demedim. Rumeli daha seçici gibi. Ben ( Yöremizin farklılığını göz ardı etmeyin ) tercihimi iklim değişiklikleri sebebi ile Flamuradan yana kullanırdım.

Ama tekrar edeyim. Tecrübem Eskişehir için.

• Beğen
eğer ki verim istiyorsanız glosa ve ya andino ekmenizi tavsiye ederim. değerleri diğerlerine göre düşük olabilir fakat verimden kazanıyorsunuz. andino 720kg dekara glosa 770kg dekara verim aldık tavsiye ederim. eğer ki değerli buğday ekmek istiyorsanız rumeliden vazgeçmeyiniz. iyi günler...

• Beğen
Tepkiler: barkinonat

Konuya bakan arkadaşlar quality çeşidi hakkında da görüşlerinizi yazar mısınız geçen sene az yer ektim güzel verim yaptı. Bu sene geniş yer ekmeyi düşünüyorum. Elimde şu an geçen sene sıfır tohum mavi etiketli ektiğim tohumdan çıkma quality buğday var acaba tohumluk diye kullansam aynı verimi verme kabiliyeti olur mu yardımcı olursanız sevinirim

Konuya bakan arkadaşlar quality çeşidi hakkında da görüşlerinizi yazar mısınız geçen sene az yer ektim güzel verim yaptı. Bu sene geniş yer ekmeyi düşünüyorum. Elimde şu an geçen sene sıfır tohum mavi etiketli ektiğim tohumdan çıkma quality buğday var acaba tohumluk diye kullansam aynı verimi verme kabiliyeti olur mu yardımcı olursanız sevinirim

Geçen sene Quality memnun bıraktı.Aynı seviyede verim verip vermemesi tohumun 1-2 sınıf kalitesinden çok, o yılın iklim şartları, iklim ve bakım durumuna bağlı.Geçen sene mavi etikette olan tohum, 2. ve 3. yıl da rahatlıkla ekilebilir.

• Beğen
Tepkiler: muhammet63
Flamura 85 Rumeli buğdayından her açıdan üstün. Rumeli biraz seçici yıla göre memnunda edebilir üzedebilir. Bu sene hasat ettiğim Rumeliler 580 kg ortalama gelir 560 tann 610 a kadar hasat etmiştim yanlış hatırlamıyorsam. Kendi sıfır Flamura 85 im 640 küsür geldi. Quality bekleneni veremedi en iyi 580 en kötü 500 biçtim albenili olan bir buğday değil bana göre. Tavsiyem Flamura 85 olur.

Daha önce bir konu açmıştım bakmanızı tavsiye ederim.

http://www.trakkulup.net/showthread.php?t=80695

• Beğen
arkadaşlar bu sertifika renkleri ne anlama geliyor mavi sertifika beyaz sertifika bu yıl geniş alanda quality etmeyi düşünüyorum sıfır tohum kullanıcam sıfır tohumda da kalite farkları varmı birde bazı yerlerim kıraç quality beni üzermi acaba

arkadaşlar bu sertifika renkleri ne anlama geliyor mavi sertifika beyaz sertifika bu yıl geniş alanda quality etmeyi düşünüyorum sıfır tohum kullanıcam sıfır tohumda da kalite farkları varmı birde bazı yerlerim kıraç quality beni üzermi acaba

Beyaz, anaç. Mavi, 1. kademe. Kırmızı 2. Kademe demektir. Quality'de Mavi 1750TL/ton, Kırmızı 1450TL/ton du geçen sene.

• Beğen
Tepkiler: yeniçiftçi

selam bende 3 senedir esperia ekiyorum verim ortalama 500 kg/da ama gluten düşük çıkıyor 25-27 arası.Rumeli ekmeyi düşünüyorum gluten 33-36 arası çıkıyor tekirdağ da