Arpada kullanacağım kök gübresi hakkında..

26.04.2014
1,797
1,457
41
Balıkesir

Arkadaşlar 2 senedir üst üste her ekimde 18-46 kullandım dekara 18-20 kg.Bu sene 20-20 kullansam aynı verimi alabilirmiyim.2 yıldır üst üste 18-46 kullandığımdan fosfor olarak 20-20de az olduğüundan bir sorun olurmu.Yoksa 2 senedir kullanılan dap gübresi nedeniyle fosfor toprakta kalmışmıdır.Eğer fosfor olayında sıkıntı çıkmazsa 20-20 atacağım daha hesaplı olacak.Sizce bu sene kök gübresi olarak 20-20 mi ataytım.Yoksa yine 18-46 dan devammı edeyim.Şuanda tahlil yaptıramayacağım.Tek öğrenmek istedğim fosfor toprakta kalıcımıdır.2 sene üst üste dap kullanıldığı için 20-20 de aynı işi görürmü.Sonuşta 8 kg saf fosfor ihtiyacı var hububatın.

• Beğen
Tepkiler: barkinonat
Arkadaşlar 2 senedir üst üste her ekimde 18-46 kullandım dekara 18-20 kg.Bu sene 20-20 kullansam aynı verimi alabilirmiyim.2 yıldır üst üste 18-46 kullandığımdan fosfor olarak 20-20de az olduğüundan bir sorun olurmu.Yoksa 2 senedir kullanılan dap gübresi nedeniyle fosfor toprakta kalmışmıdır.Eğer fosfor olayında sıkıntı çıkmazsa 20-20 atacağım daha hesaplı olacak.Sizce bu sene kök gübresi olarak 20-20 mi ataytım.Yoksa yine 18-46 dan devammı edeyim.Şuanda tahlil yaptıramayacağım.Tek öğrenmek istedğim fosfor toprakta kalıcımıdır.2 sene üst üste dap kullanıldığı için 20-20 de aynı işi görürmü.Sonuşta 8 kg saf fosfor ihtiyacı var hububatın.

Toprak analizi olsa iyi olurdu.Bir de 2 sene ne ektiğinizi belirtmemişsiniz. Ben hububat olarak algılıyorum.Neyse...
Tek şu sorunuza cevap verebilirim. Fosfor kaybolur mu?Fosfor yıkanmaz, kaybolmaz.Fakat;
1.Toprak yapısı ve bazı şartların etkisiyle fosfor yarayışsız yani kullanım dışı kalmış olabilir.
2.Toprak işleme durumunuza bağlı olarak fosforun tarladaki homojenize olmama durumu yani her yere eşit dağılmaması veya alt katmanlara geçişi bitkinin faydalanmasını engelleyebilir.

Abi aldigin verimleri paylasirmisin daha onceki tecrubelerinle birlikte tek tek yaz sunu attim su.kadar kg diye

Toprak analizi olsa iyi olurdu.Bir de 2 sene ne ektiğinizi belirtmemişsiniz. Ben hububat olarak algılıyorum.Neyse...
Tek şu sorunuza cevap verebilirim. Fosfor kaybolur mu?Fosfor yıkanmaz, kaybolmaz.Fakat;
1.Toprak yapısı ve bazı şartların etkisiyle fosfor yarayışsız yani kullanım dışı kalmış olabilir.
2.Toprak işleme durumunuza bağlı olarak fosforun tarladaki homojenize olmama durumu yani her yere eşit dağılmaması veya alt katmanlara geçişi bitkinin faydalanmasını engelleyebilir.

Her sene arpa ekilir 2 senedirde üst üste 18-46 attım.

Abi aldigin verimleri paylasirmisin daha onceki tecrubelerinle birlikte tek tek yaz sunu attim su.kadar kg diye

Aldığım verimler arpa bölümünde var.Resimlerle beraber ve verimde ne kadar aldığım yazıyor.Ben yinede söylim.2 senedir dekara 18-20 kg dap kullanıuyorum.Tohum olarak 6 sıralı ramata ekiyorum dekara 20-24 arası tarlanın durumuna göre.Şubat başında 20 kg üreden sonra ot ilacıdaır pas ilacıdır yaparak gübresidir bunları yapıyorum.Ve bu sene taban tarlalardan 7 dekar bir tarladan dekara 700 kg verim aldım sulamadan.Diğer taban tarlalardan 600 kg ortalamam var.Tabana göre az veren kıraç tarlalar arpa üzerine arpa ekilen yerler oldu.Nedense taban tarlalarda 6 sıralı arpa başak kırmazken kıraç yerde başak kırdı.Başaklar hep yerdeydi.öyle bile kıraç yerden 480 kg ortalama var.Benim yaptığım hasadı yapar yapmaz kıraç yerleri derin sürerim.Kasım sonu mibzelerle ekerim ve sonrasında yazdıklarımı uygulaarım.Bizim mevsimlede alakası olabilir yağmurlar iyi düşüor ama allaha şükür 2 senedir 500 kg altına hiç düşmedim.Sulama yapmıyorum.Konumun amacıda 2 senedir dap kullandım bu sene 20-20 ile daha az masrafla bir şeyler yapab ilirmiyim bunun için uğraşıyorum.