tanelik mısır hasadı sonrası kalan bitki artıklarının değerlendirilmesi

arkadaşlar mısır hasadından sonra kalan sapları nasıl değerlendiriyorsunuz veya doğrudan toprağa mı karıştırıyorsunuz. tecrübelerinizi paylaşır mısınız. ben diskaro çekip bir hafta sonra pullukla çeviriyorum ama farklı düşünceleri de öğrenmek istiyorum. şimdiden teşekkürler

Dekara 9-10kg/AN atıp rotavator çekiyorum. Hemen ardından pulluk ile sürüp bırakıyorum. Şubat-mart cizel çıekiyorum. Artık ilk baharda istersiniz pancar dahi ekebilirsiniz. Sap vs kalmıyor kalsa bile kokleri dahil elle ufalanır halde oluyor

Ektiğim çeşit 3metre ve üzeri boya ulaşmıştı. Bütün sap tarlada kaldı rotavator çektiğimde tarla yüzeyi ortalama 10cm kadar mısır sapı vardı.

• Beğen
Tepkiler: SERDAR TUNA
teşekkür ederim abi. nitrat uygulamak çok mantıklı ve doğru bir uygulama. azot bakterilerinin faaliyetini tetikliyor ve parçalanma hızlı oluyor. ama ben yapmamıştım şimdiye kadar. bir ziraat mühendisi olarak bu benim bir ayıbım aslında öz eleştiri yapmak gerekirse ama bu yıl onu yapacağım inşallah. teşekkür ederim. arkasından seneye pamuk ekeceğim allah izin verirse

Pancar dememin sebebi. Pancar nispeten erken ekilir. Küçük tohum olduğundan çıkış zorlanır. Bu sebeple iyi bir tarla hazırlığı gerektirir. Bu uygulama ile tarla bu iş için rahatlıkla hazır hale getirilebilir.

Sürmeden önce rotavator çekmenin sebebi parçaları küçültüp tamamen görebilmek için. Rotavator u toprağa 5-10cm batacak kadar yapmak yeterli.

Pancar dememin sebebi. Pancar nispeten erken ekilir. Küçük tohum olduğundan çıkış zorlanır. Bu sebeple iyi bir tarla hazırlığı gerektirir. Bu uygulama ile tarla bu iş için rahatlıkla hazır hale getirilebilir.

Sürmeden önce rotavator çekmenin sebebi parçaları küçültüp tamamen görebilmek için. Rotavator u toprağa 5-10cm batacak kadar yapmak yeterli.
teşekkür ederim. biliyorum küçük tohumlar için çok ince toprak hazırlığı gerekiyor. rotavatörüm yok ama bulur bi arkadaştan:)artık.

arkadaşlar mısır hasadından sonra kalan sapları nasıl değerlendiriyorsunuz veya doğrudan toprağa mı karıştırıyorsunuz. tecrübelerinizi paylaşır mısınız. ben diskaro çekip bir hafta sonra pullukla çeviriyorum ama farklı düşünceleri de öğrenmek istiyorum. şimdiden teşekkürler
Kardeş diskaro çektikten sonra mısır sapları pulluğu kapat miyor mu .. bende aynısını yapmayı düşünüyorum bu konu hakkında bana biraz daha bilgi verebilir bilir misin. bizde malesef hala yakılıyor. Varsa bir kaç foto makbule geçer

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Kardeş diskaro çektikten sonra mısır sapları pulluğu kapat miyor mu .. bende aynısını yapmayı düşünüyorum bu konu hakkında bana biraz daha bilgi verebilir bilir misin. bizde malesef hala yakılıyor. Varsa bir kaç foto makbule geçer

Mısır saplarını yakmak organik gübresi yok etmektir.Misir hasatından sonra,dekara 4-kg gelecek şekilde üre uygulanıp sürülerek mısır saplarının topragin altında kalması sağlanmalı ve bir dahaki ekime kadar toprağı karıştırmamalıdır.Her yıl böyle yaparak hayvan yiyeceği olan misir artıkları,topraga organik madde olarak kazandırılmış olur.Atilan üre toprakta kaybolmayip sapların tam eriyerek toprağa nufuz etmesini sagliyor

• Beğen
Tepkiler: muhammet63